Ostin uuden seagate barracuda 160 GB kovon ja alustin sen ja huomasin ettei siinä ollut kapasitettiä kuin 129 GB. Mistä tuo voi johtua? Voiko se olla niin "pieni" vai onko ne myyny mulle liian "pienen" kovalevyn vai muuttaako windows sen niin pieneksi? Mistä sen oikean kapasiteetin voi tarkastaa?
seagate 160 gb
160gb
81499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
XP/2000?
Päivitykset ajettu?
Xp on käyttöjärjestelmä ja kyllä tietääkseni pitäisi olla kaikki päivitykset kohdallaan.
sua on huijattu
no ainakin W2k käyttiksessä piti käsin "puukottaa" rekisteriä, että oli tuki 48Bit LBA. senpä jälkeen löytyi gigoja lisää. saattaapi olla sama myös Win XP:ssä????
tuo korjaus tulee SP1:sen mukana. Eli jos päivitykset on kunnossa ei tuosta johdu.
Miten levy tunnistuu bios tasolla? Oikein vai liian pienenä?
ehkä asentaa SP1, tai SP1a
160 Gt:n kovalevy on käytännössä vain vähän yli 150 Gt.(Johtuu siitä että kilotavu on 2^10=1024 tavua ja levyjen valmistajat ilmoittavat sen olevan 1000 tavua).
Ei kannata tehdä yli (muistaakseni)129Gt:n osioita, sillä windows ei ymmärrä niitä. Kun tuo määräkoko täyttyy (levylle tulee enemmän dataa kuin 129Gt) windows "hukkaa" sen ja kaikki tiedot menetetään sekä joudut formatoimaan levyn uudelleen.
Ei todellakaan pidä paikkaansa. Mutta tsekkaa tämä:
http://www.mphelsinki.net/t146557.html