Halpa lento Singapore-Bangkok?

Mr Global

Tarkoitukseni on ostaa Finnairilta seuraavat lennot:

menolippu Hki-Singapore
paluulippu Bangkok-Hki (paluu Bangkokista, ei Singaporesta)

Olen viikon Singaporessa ja sieltä ostaisin mahdollisimman halvan lennon Bangkokiin ja siellä olen viikon. Ja Finnairilla takaisin Bangkokista Helsinkiin.

Mistä löytyisi hyvä nettisivu, josta voisi katsoa ja vertailla lentoyhtiöiden ko. matkan hintoja? Olen kyllä itse yrittänyt etsiä hyviä sivuja ebookers et cetra, mutta ei passeli.

Finnairilla tuo menolippui Singapore-Bangkok maksaa noin alk. 380 e, joten halvemmalla pitäisi päästä. Singaporesta ostettuna matkan saa varmaan halvemmalla, mutta kun pitäisi jo Suomesta käsin ostaa liput. Mulla on kaveri Singaporessa, joten hän pystyisi hommaamaan liput siellä, mutta ajattelin itse ensin selvittää asioita tätä kautta.

Joskushan meno-paluu on halvempi ja sen vuoksi en varmaan voi ostaa Finnairilta meno-paluuta Singapore-Bangkok-Singapore, koska heidän logeistaan varmaan löytyy tieto, että olisin menossa lipun mukaan esim. 14.4.2004 takaisin Bangkokista Singaporeen, mutta minulla olisi toinenkin lippu, jossa tieto paluusta Bangkok-Hki 13.4.2004. Selvä ristiriita, mutta jos meno-paluun saa halvemmalla kuin pelkän menolipun, niin houkutteleehan se. Tämän vuoksi ajattelin jotain toista lentoyhtiötä. Tai jos paluulennon Finnairilla Bangkokista Singaporeen laittaisi esim. 11.4.2004, niin miten he siihen voisivat puuttua, vaikken paluulippua käyttäisi, vaan lähtisin kylmästi Bangkokista Helsinkiin 13.4.2004. Eihän paluulipun käytämättä jättämisestä voi tulla sanktiota?

Jos tulee hyviä nettisivuja, olen kiitollinen, mutta viime kädessä täytyy kysyä Singaporessa komennustyössä olevalta frendiltä tätä asiaa tarkemmin. Ja eikun menox!

8

871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dying finn

      Olen lentänyt paikallisilla Singapore Airlines'illa (tai Airways?) ja Thai'lla. Palvelu on tuhat kertaa parempaa kuin Finnairin ja sen vuoksi jo hyvä vaihtoehto. Mainitut lentoyhtiöt ovat varmaan kalliimmasta päästä joista Thai luultavasti halvempi (Singapore kuuluu maailman parhaimmistoon). En muista hinnat enää, mutta liput kannattaa joka tapauksessa ostaa vasta perillä.

    • Samalla asialla

      Itse olen lentämässä saman välin, mutta toiseen suuntaan. Oman lippuni sain Kilroy Travelsilta ja hinnaksi tuli vajaa 150 Euroa...

      Paikan päältä saman lipun voisi saada hiukan halvemmalla, mutta koska aikataulu on tiukka, niin en uskaltanut ottaa riskiä.

      Toinen vaihtoehto on tehdä varaus Singapore Airlinesin sivujen kautta:
      http://www.singaporeair.com/
      Hinnaksi tulee tällöin 154 Euroa, mutta mistä liput sitten saa...

      Eli itse ainakin katsoin tuon Kilroyn parhaaksi vaihtoehdoksi...

      • Matkustaja

        Kokeile katsoa www.airasia.com


      • Mr Global

        tuo nettisivu auttoi paljon. Menolippu
        Singapore-Bkk on vain 165 euroa (huhtikuu)eli reilusti puolet halvempi kuin Finnair. Kiitokset!


      • Mr Global
        Matkustaja kirjoitti:

        Kokeile katsoa www.airasia.com

        tsekata myös tuo vaihtoehto. Noilla sivuilla oli jotain tietoliikenneongelmia, kun yritin etsiä tietoa. Kiitti!


      • KariH
        Mr Global kirjoitti:

        tuo nettisivu auttoi paljon. Menolippu
        Singapore-Bkk on vain 165 euroa (huhtikuu)eli reilusti puolet halvempi kuin Finnair. Kiitokset!

        Olen käyttänyt bangkokilaista matkatoimistoa Tarveller2000, jolla on IATA lipunkirjoitusoikeudet. Myyvät osi halvalla Bangkokista lähteviä lentoja. Hyvä ja luotettava palvelu sähköpostin välityksellä. Toimittavat lentoliput hotelliin Bangkokissa tai jopa lähettävät Suomeen.
        Osoite on http://www.traveller2000.com


    • timpe

      Moi,

      Viela ainakin pari vuotta sitten paikan paalta sai tarjouksissa joskus n. 200 SGD:n hinnalla, taikka vahan paalta. Eli jos joku voi paikan paalta hommata lipun, niin saa luultavasti halvemmalla kuin Euroopasta.

      www.singaporeair.com
      www.airasia.com (en tieda lentavatko viela SIN-BKK)
      www.mas.com.my (joutunee lentamaan Kuala Lumpurin kautta, mutta tuurilla voi saada halvemman lipun kuin suoralle lennolle.)

      Lisaksi ainakin Cathay Pacific (http://www.cathaypacific.com) lentaa tuota valia.

    • J_M

      Moi.

      Kannattaa tosiaan chekkailla tuota AirAsia.com osoitetta. Nyt kun olisi varannut lennot maaliskuulle SIN-BKK niin olisi maksanut 25 euroa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      356
      3045
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1473
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1302
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1301
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1285
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1245
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1135
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      1045
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      941
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      847
    Aihe