kohti meksikoa?

ihi

Suunnitelmissa valmismatka Meksikoon ens talvena. Kiitollisina vastaanotan ASIALLISIA vinkkejä sekä mileipiteitä meksikossa matkanneilta.

6

1112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päin

      Meksikoa ,sano paikka ,olisi helpompi kertoa.

      • ihi

        Helpoiten ja halvimmalla... Aurinkomatkojen kautta Merida/Playa del Carmen, josta käsin tarkoitus liikkua jonkun verran. Inkkareiden perimäalueet kiinnostaa kovasti.


      • Mexico 2003
        ihi kirjoitti:

        Helpoiten ja halvimmalla... Aurinkomatkojen kautta Merida/Playa del Carmen, josta käsin tarkoitus liikkua jonkun verran. Inkkareiden perimäalueet kiinnostaa kovasti.

        No Meridan läheltä Uxmalin rauniokaupunki. Näkemisen arvoinen, yleensä rauniokaupunkeihin pääsy omatoimisesti vaatii jonkin verran vaivannäköä ottaa selvää busseista ja aikatauluista. Hostelleissa ja hotelleissa järjestettyjä matkoja. Meridan lähellä paikka nimeltä Los Cenotes joka ei ole yleisesti kovinkaan monen turistin tiedossa mutta mielestäni todella hieno kokemus. Noin 15-20 metriä syviä luolia, kaikkiaan kolme luolaa ja luolille mennään hevosen vetämillä kärryillä (taisi maksaa 7$) kiskoja pitkin. Paikan löytäminen kohtuu hankala eli ensin piti löytää paikallinen pikkubussi joka vei kyseiseen kylään josta matka jatkui riksalla (n. 2-3$) noin kilsan. Luolat istessään aivan loistava nähtävyys ja kokemus, kirkasta ja lämmintä vettä, täytyy kokea itse että tietää. Jos aikaa kierrellä enemmän niin Chichen Itza ja Teotihuacan aika vaikuttavia paikkoja. Ensimmäinen Cancunin ja toinen Mexico Cityn lähellä. Länsirannikolla hienoja rantapaikkoja. Sisämaassa kohtuu hienoja vanhoja kaupunkeja.


    • Tchade

      Jos Maya-kaupungit kiinnostaa, niin lähde ihmeessä Palenqueen(Etelässä Chiapasin osavaltiossa) Palenquesta pääset myös tekemään päivämatkan Bonampakiin, joka on toinen ikivanha Maya-raunioKaupunki Guatemalan puolella. Palenque on muutenkin letkee ja mukava pikkukaupunki, ite jäin pari viikkoo vaikka piti alunperin jäädä 3päivää. Tykkäsin Meksikosta paljon...Köyhyyttä toki oli, mutta ei samanlaista rappiomeininkiä kuin monessa länsimaissa. Elämänrytmi leppoisaa, ja aurinko paistaa. Kuuden viikon päästä takaisin :)

    • ewok

      Ehdottomasti pelkät lennot Mexico Cityyn ja sieltä liikut vaivattomasti ja halvalla minne haluat. 1. luokan bussit on varustelultaan usein parempia kuin Suomessa toki riippuen hieman yhtiöstä.Jos oot kanarialla käyny niin mieti haluatko lähteä turistirysään Mexicoon asti kokemaan saman.

    • -a-

      -vaikka valmismatkalaisena tuskin ympäri maata oletkaan menossa- Niin ainoastaan isot moottoritiet on nopeita, varsinkin Andien tienoilla 200-300km.n matkaan saattaa joutua varaamaan koko päivän - 'serpentiinitiet' laskee tehokkaasti keskinopeutta. Yleisenä meksikon ohjeena; jos on pidempiä siirtymiä, suosittelen maan sisäisiä lentoja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      502
      8707
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      133
      5998
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      345
      5053
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      59
      4677
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      79
      4253
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      3993
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      177
      3851
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1798
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      102
      1346
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      929
    Aihe