Primera ei lämpene

kylmää..

Missä vika kun vm.-93 primera 1,6slx ei lämpene sisältä kunnolla. Puhaltaa lämpimähköä ilmaa kyllä mutta lämppäriä ei tarvii laittaa pienemmälle koko työmatkani, 35 km, aikana ?? Moottorilämpötilaa osoittava viisari nousee puoleenväliin mittarialuetta, onko se normaalia ? Tämä hytin viileys ei koske ainoastaan paukkupakkasia vaan tilanne on sama ollut koko talven myös lämpimillä nollakeleillä. Mistä kannattais lähtee vikaa etsimään ?

8

1963

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P10

      Vanhemmissa Primeroissa tämä on ikävä kyllä ominaisuus. lämmityslaitteen kennosto on raakasti alimitoitettu suomen olosuhteisiin.

      Omalla kohdallani edes termostaatin vaihtaminen ei tuottanut toivottua tulosta. Oma työmatkani oli tuolloin lähes 60km eikä moottorinlämpö noussut normaalille tasolle koko matkalla.
      Jos ulkolämpötila oli -10 astetta tai enemmän, ei lämmityksen säätövipua tarvinnut koskaan pienentää täyden lämmön asennosta.
      Keulan peittäminen voisi auttaa jonkinverran.

      Tänäpäivänä ajelen vm. -00 Primeralla ja lämmitysongelmasta on enää muistot jäljellä.

      • Primerat

        liekö tuo "viileys" edelleenkin ominaisuus; itselläni oli -00 Primera 1.6 ja nyt on -03 2.0 ja työmatkaa kertyy 10 km / sivu, niin ei kummassakaan autossani ole tarvinnut koskea lämmitysnamikkaan sen jälkeen kun se "juhannukselta" on väännetty maksimiasentoonsa...

        toki pitemmillä matkoilla (~50 km) lämppäriä joutuu säätämään pienemmälle.

        onneksi on tuo tehokas "grilli" (kakkosasennossa) perseen alla (istuinlämmitin) -se suo hieman lohtua lyhyillä etapeilla ;)

        ps. näkyy tuo viileys olevan puheenaiheena muillakin palstoilla, Mazda yms


    • Pete

      Tarkistappas jäähdytysnesteen määrä. Kerran kävi niin, että jäähdytysnestettä ei ollut tarpeeksi, joten lämmitystehokaan ei ollut kovin hyvä. Toinen mahdollisuus om että lämmityskenno/raitisilmasuodatin on tukossa?

      • kylmää..

        Niin missä sijaitsee raitisilmasuodatin, onko kallis, onko helppo vaihtaa vai pitääkö purkaa puoli autoa ? Jäähdytysnestettä on tarpeeksi, tarkistin sen.


      • Pete
        kylmää.. kirjoitti:

        Niin missä sijaitsee raitisilmasuodatin, onko kallis, onko helppo vaihtaa vai pitääkö purkaa puoli autoa ? Jäähdytysnestettä on tarpeeksi, tarkistin sen.

        Suodatin maksaa n. 15e ja se sijaitsee suunnilleen hanskalokeron kohdalla. Itsellä ei ole sellaista tarvinnut vaihtaa(huollon yhteydessä vaihdettu), joten en valitettavasti osaa kyllä sanoa miten iso operaatio sellainen on..Primeran korjausoppaasta olisi varmaan hyötyä.


      • Jocu
        Pete kirjoitti:

        Suodatin maksaa n. 15e ja se sijaitsee suunnilleen hanskalokeron kohdalla. Itsellä ei ole sellaista tarvinnut vaihtaa(huollon yhteydessä vaihdettu), joten en valitettavasti osaa kyllä sanoa miten iso operaatio sellainen on..Primeran korjausoppaasta olisi varmaan hyötyä.

        Lokeronluukku irti. Sen takana näkyy ilmarööri. Suodatin on lähellä keskikonsolia olevassa saumassa, aika pahassa paikassa.
        Se ei tosin ole alkuperäisvaruste, joten sitä ei ehkä siellä olekaan. Jos on, puhalla paineilmalla puhtaaksi ja laita takaisin.


    • primera P10

      Itselläni auttoi P10 malliiin se että nesteet vaihdettiin kokonaan uusiksi ja koko järjestelmä huuhdeltiin kunnolla. Lisäksi termostaatti oli hieman jumiutunut eli se uusiksi ja mahdollisimman suuri asteinen tilalle sekä huolellinen ilmaus järjestelmälle. Pahvi keulalla auttaa kovimmilla pakkasilla hieman. Jäähdyttäjän kunto on tärkeä tekijä eli jos rivat hieman ruosteessa taikka rikki niin eipä taida olla jäähdytys-/lämmitystehoja tallella.

      • sisisii

        "taikka rikki" joo jos syyläri vuotaa niin ei voi muista oikuista puhua huomennakaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      939
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe