siis kahta en vaihda..nimittääin aveen ajovalopolttimoita!
Avensiksen valoista vielä
Että
91510
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olin täällä Savossa paikallisella Toyota edustajalla. Sinne oli tullut iäkkäämpi mieshenkilö vaihdattamaan ajovalonpolttimoa ja kuinka ollakaan asentajalta oli hajonnut koko Avensiksen umpio lampun vaihdon yhteydessä. Tilasivat uuden umpion ja seuraavana päivänä vaihtoivat koko systeemin uuteen. Asiakas ei kuulemma joutunut maksamaan mitään, mutta aikaahan siinä tuhraantui.
on aivan normaalia että auton etupää pitää purkaa jos polttimot pitää vaihtaa!! lisäksi Toyotassa polttimot eivät pala! Turha on täällä itkeä!
On suorastaan sairasta, että Aveen ei voi vaihtaa polttimoita helposti. Syy on se, että auto on suunniteltu monin osin todella huonosti. Näin auton ylläpitö tulee pikkuasioiden vuoksi kalliiksi ja hankalaksi. Huonon suunnitelun vuoksi omistajat joutuvat kärsimään ja saattamaan itsensä jopa vaaratilanteisiin. En hyväksy Toyotan nykyistä mentaliteettia ja tarvetta nöyryyttää asiakkaita.
Moka!
Sama on uudessa corollassa! jos et ole rasvanäppi! Onko se liikaa vaadittu, että lampunvaihto olisi nopea ja helppo toimenpide?
Lue tältä samalta sivulta polttimoita menee-otsikon alta: vasen 8 tkm, oikea 9 tkm, polttimo 9 euroa, vaihto 15 = 24 euroa. Tällä menolla 100 000 km:n matkalla 240 euroa lisäkustannusta. On se lisänä käyttökuluissa tämäkin summa.
Tietysti 24 euroa tuplasti eli 480 euroa 100 000 km:llä. Sorry tämä päissäänlaskupää.
ovat muutenkin kasvamaan päin, huoltohinnat nousee, viat lisääntyy, ruostesuojaukset ym...
polttimoon.Itse en omista Avensista,mutta te kun tiedätte kertokaa mikä siinä on niin erikoista ettei pysty itse vaihtamaan.Tarvitaanko siinä erikoistyökaluja,vai pitääkö purkaa niin paljon pois tieltä että pääsee käsiksi?
Manuaalista löytyy selvät ohjeet polttimoiden vaihtoon.Joutuu irroittamaan suojalevyn,jonka irroitus kestää pari minuuttia.Kädettömyydestä joutuu aina maksamaan.