Pantterissa verkko parannuksia?

Kun aikanaan OS 9:ssä pystyi käyttämään saman ethernet kortin kautta sekä PPPoE:n yli toimivaa laajakaista yhteyttä ja paikallista LAN verkkoa yhtaikaa, niin onko tämä jo mahdollista Pantterissa? Ainakaan Jaguaarissa ei onnistu. Jos ominaisuus on Pantterissa, niin päivitän systeemini. Nykyään mulla on kaksi location settiä joissa on toisessa LAN:in asetukset ja toisessa laajakaista. Alkaa kypsyttää noiden settien vaihtelu.
5332
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eikös jo Jaguarissa ollut tuo mahdollisuus? Ainakin minulla oli ennen Airportin hommaamista omat profiilit kahden sekä koneen kotiverkolle että laajakaistalle. Eri vaihtoehdot löytyvät omenavalikon käyttöpaikasta ja voit muokata niitä verkkoasetuksista.

Äänestä
  • Saako ne kummatkin profiilit yhtä aikaa käyttöön?
    Ainakin OS9:ssä pystyn pitämään yhtaikaa PPPoE verkkoyhteyden ja kotiverkon auki.
    En oikein ymmärrä kuinka tuo Jaguaarissa tehdään.

    Äänestä

  • pantteria miettivä kirjoitti:

    Saako ne kummatkin profiilit yhtä aikaa käyttöön?
    Ainakin OS9:ssä pystyn pitämään yhtaikaa PPPoE verkkoyhteyden ja kotiverkon auki.
    En oikein ymmärrä kuinka tuo Jaguaarissa tehdään.

    Kerro tarkemmin verkkosi koostumus. Ilmeisestikin sinulla on joku hubi/reititin, johon kytket koneesi? Vai onko sinulla kaksi verkkokorttia?

    En oikein ymmärrä, että mikä tuossa nyt mättäisi. Minulla on reitittimessä kiinni sekä linux-kone että ibook ja molemmissa toimii netti sekä lähiverkko.

    Äänestä

Olisikohan kyse nyt tästä Apple Talkin ja PPPoE:n epäyhteensopivuudesta? Muistan jostain Applen dokkareista joskus lukeneeni ettei niitä voi käyttää yhtaikaa.
Kuitenkin jos konffaat verkkoadapterin oikealla tavalla, niin ne saa päälle yhtaikaa. Myös OS 10.2:ssa.
Sieltä System Preferences->Network paneelista valitset Adapter menun ja valitset Network port config.
Sitten klikkaat New ja laita nimeksi vaikka LAN.
Varmista että adapterit näkyvät listassa oikessa järjestyksessä tai PPPoE ei toimi. Adapteri joka hanskaa PPPoE liikennettä pitää näkyä listassa ensimmäisenä.
Sitten voit konffata sen LAN:ia varten luodun adapterin käyttämään Apple Talkkia. Näin se toimi ainakin minulla.
Lähiverkkosi koneet eivät välttämättä näy listassa kun avaat sen Go->Connect to server valikon, koska ensimmäinen adapterihan hoitaa sitä PPPoE yhteyttä, mutta LAN:in takana olevien koneiden IP osoitteethan voit käydä tarkistamassa kyseisten koneiden verkko asetuksista.
Toivottavasti tästä oli jotain apua.

Äänestä
  • Ilmeisesti Apple Talkin aktivoimisesta homma oli kiinni. Kiitos vaan kummallekin avittajalle. Tolla rautalanka ohjeella sain verkon pelittämään.
    Täytyy tunnustaa että olen aika tumpelo näissä asioissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pantteria miettivä kirjoitti:

Kun aikanaan OS 9:ssä pystyi käyttämään saman ethernet kortin kautta sekä PPPoE:n yli toimivaa laajakaista yhteyttä ja paikallista LAN verkkoa yhtaikaa, niin onko tämä jo mahdollista Pantterissa? Ainakaan Jaguaarissa ei onnistu. Jos ominaisuus on Pantterissa, niin päivitän systeemini. Nykyään mulla on kaksi location settiä joissa on toisessa LAN:in asetukset ja toisessa laajakaista. Alkaa kypsyttää noiden settien vaihtelu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu