CD:n lukitus

Miten saa lukittua CD:n? Eli kun yrittää avata jotain tiedostoa CD-levyltä, niin tarvitaan salasana tai jotain muuta vastaavaa tehdäkseen näin.
1117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ei taida onnistua ilman ylimääräisiä ohjelmia. Jos haluat, että pikkusiskosi ei pääse näkemään levyllä olevia tiedostoja, niin zippaa ne pienimmällä mahdollisella pakkauksella (ajan säästämiseksi) ja suojaa zip-paketti salasanalla.

Jos taas haluat, että SuPo ei pääse näkemään tiedostoja, imuroi verkosta PGP, GPG tai jokin muu salausohjelma ja kryptaa tiedostot sillä. Tämä tosin edellyttää sitä, että levyä luvallisesti tutkivalla on myös PGP tjsp. asennettuna ja hänellä on tarvittavat salausavaimet. Lisätietoja Googlella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hammer kirjoitti:

Miten saa lukittua CD:n? Eli kun yrittää avata jotain tiedostoa CD-levyltä, niin tarvitaan salasana tai jotain muuta vastaavaa tehdäkseen näin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu