Matkalle Minnesota/Ontario

Saija

Heips arvon matkailevat kollegat ! Nelihenkinen perheemme ( pojat 9 ja 11 vuotiaat ) on matkalla
Ameriikan ihmemaahan ensi heinäkuuksi. Matkakohteitamme ovat Minneapolis-Buffalo-Sudbury (Canada) ja Torontosta sitten kotiin takaisin.
Kaipaisimme kovasti matkaan vikkejä muilta samoilla alueilla matkailleilta. Myös matkakertomukset ovat hauskoja ja kiinnostavia. Jos joltakulta löytyy tanakkaa tietoa yleensä Usassa ja Kanadassa matkustamisesta niin kaikki tieto otetaan kiitollisuudella vastaan.

8

657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen

      Mutta heinakuu on yleensa kuuma ja ei paras
      matkustamiseen. Sudburyyn ei kannata menna
      ellei nyt siella ole sukulaisia, on tosi
      ikava paikka.Niagaran putoukset ovat ainoa
      nahtavyys taalla pain.

      • Saija

        Sudburyn nikkelikaivoksille olisimme matkalla.Isoisäni on aikoinaan työskennellyt siellä ja haluaisin käydä katsomassa missä hän on elämästään 10 vuotta viettänyt. Ilman häntä en ehkä edes tietäisi, että sellainen paikka on edes olemassa. Aikomuksemme on olla siellä päivä tahi kaksi.


    • jussi

      minä kävin 1,5 vuotta sitten, lähdin Chicagosta ajelemaan ylä-michiganin kautta kanadaan. Ontariota tuli kierrettyä Sudburyn kautta Torontoon ja Niagaran putouksille ja tästä takaisin Londonin kautta Detroittiin ja ylä-michiganiin,

      niin, Kanada (Ontario)oli miellyttävämpi kokemus kuin USA. ei maileja vaan kilometrit ja celciukset kuten täällä Suomessakin ja ihmiset ja palvelu motelleissa, kaupoissa ystävällistä. Sudbury oli jees, kannattaa tsekata toi science-park...sit pitkiä metsätaipaleita ja paljon mahtavia koskia/siltoja välillä sault.ste marie/Toronto..

      Torontossa ehdottomasti pakko nähdä CN-tower, Casa-loma Toronton keskustan liepeillä (p-amerikan ainoa varsinainen linna, upea puutarha muuten!) Hockey Hall of fame tietty Torontossa!

      Niagaraa ei kannata jättää myöskään väliin ja menkää myös ihmeessä Maid of the Mist laivalla putousten läheisyyteen...vettä ropisee ja kovasti kohisee mut sadetakit saatte ja hauskaa on yli kansallisuusrajojen! Todellinen life-experience!

      mut, tosiaan kannattaa mennä, itse meen taas heinäkuussa Milwaukeehen häihin ja Losiin, saa nähdä mitä sieltä löytyy..:)

      lisävinkkejä saa kysyä jos haluatte:)

      • Saija

        Hei !

        Olisiko vinkkiä koskien autonvuokrausta ? Esim hyväksi havaittu firma ? Kannattaako auto varata jo suomesta käsin ?
        Majoitusvaihtoehtojakin kyseisestä "kirkonkylästä" näyttää löytyvän joka lähtöön ja olen jo mennyt runsaudesta sekaisin.
        Jos tiedät lasten kanssa matkustaville jonkun hyvän hotellin/motellin niin kerro ihmeessä !


      • nainen

        on mansion, mika on ollut purku-uhkan alla tyylittomyytensa takia.

        Se on 90v vanha ja yhta paljon linna kuin Disneylandin linnat.

        Yleista liikennetta ei ole juuri missaan Pohjoi-
        Amerikassa tai jos on niin se on vuosikymmenet
        jaljessa eurooppalaisesta tasosta.
        Kannattaisi kokeilla puupenkkisia junia NYssa
        tai paikallisia pienia lentoyhtioit etc.


    • käynyt

      Minneapolis kaupungissa on suuri ostoskeskus Mall of America, sisällä on pienimuotoinen Legoland/ huvipuisto. Siellä saa kulumaan hyvin aikaa... shoppaillen ja huvitellen. St.Paul kaupunki on nätti yliopisto kaupunki. Minneapoliksessa on olematon julkinen liikenne.

    • supperi-fan

      Sudbury on huippupaikka. Ihan turhaan haukuttu!!

      • ei-supperi-fan

        Sinun piti kaivaa esiin yli 7 vuotta vanha keskustelu, vaan sanoaksesi, että joku paikka on huippupaikka. Tätä tietoa varmaan aloittaja on odottanut kaikki nämä vuodet ja on nyt valmis lähtemään matkalle. Tuollaisista yhden lauseen kommenteista ei ole mitään hyötyä kenellekkään, jos siinä ei minkäänlaista perustelua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4692
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2023
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1722
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      167
      1333
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1211
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1076
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      973
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      946
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      902
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      273
      884
    Aihe