Hei!
Olitko se sinä ,kun vastasit tuohon edelliseen kysymykseen Anskulle. Se on mun tytär.
Eli meillä on nyt sitten kanarialintu poika. Ostettiin se maanantaina eläinkaupasta meidän paikkakunnalta. Joku oli tuonut sen kotoaan myytäväksi, kuoriutunut heinäkuussa. Meillä ei tosiaankaan ollut toista häkkiä (kävi kyllä se mielessä), joten laitoin sen pojan heti samaan häkkiin meidän Tipsun kanssa. Tipsu ihmetteli aluksi, mutta pian ne söivät jo vuorotellen siemeniä. Illalla sitten tapahtui mielenkiintoista: uusi poika syötti Tipsua (oksensi omaa ruokaansa) ja piti pientä laulunliverrystä samalla. Tipsu heilutteli siipiänsä ja otti mielellään ruokaa vastaan.
Ja tämä toistui vielä illempanakin.
Tänä aamuna kuulimme ekan kerran yhden kauniin laulunliverryksen. Muuten ovat olleet aika hissukseen. Joskus Tipsu ajaa poikaa pois vähän siivet levällään, jos se tulee häirisemään.
Poika on ruskea vatsapuoli ruosteen oranssi, ihan kaunis.
Onko hyviä vinkkejä, miten pitää toimia, jos laitamme pesä korin huhtikuussa? Milloin urokset ovat kypsiä "hommiin"?
Mitä sulle kuuluu?
Olitko se sinä ,kun vastasit tuohon edelliseen kysymykseen Anskulle. Se on mun tytär.
Eli meillä on nyt sitten kanarialintu poika. Ostettiin se maanantaina eläinkaupasta meidän paikkakunnalta. Joku oli tuonut sen kotoaan myytäväksi, kuoriutunut heinäkuussa. Meillä ei tosiaankaan ollut toista häkkiä (kävi kyllä se mielessä), joten laitoin sen pojan heti samaan häkkiin meidän Tipsun kanssa. Tipsu ihmetteli aluksi, mutta pian ne söivät jo vuorotellen siemeniä. Illalla sitten tapahtui mielenkiintoista: uusi poika syötti Tipsua (oksensi omaa ruokaansa) ja piti pientä laulunliverrystä samalla. Tipsu heilutteli siipiänsä ja otti mielellään ruokaa vastaan.
Ja tämä toistui vielä illempanakin.
Tänä aamuna kuulimme ekan kerran yhden kauniin laulunliverryksen. Muuten ovat olleet aika hissukseen. Joskus Tipsu ajaa poikaa pois vähän siivet levällään, jos se tulee häirisemään.
Poika on ruskea vatsapuoli ruosteen oranssi, ihan kaunis.
Onko hyviä vinkkejä, miten pitää toimia, jos laitamme pesä korin huhtikuussa? Milloin urokset ovat kypsiä "hommiin"?
Mitä sulle kuuluu?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kanariahempon pesintä voi alkaa jo jopa helmikuussa, jos kaikki hyvät olosuhteet ovat kohdallaan Tarkempia tietoja saa esim. netistä os. "www.andien marsulampi" tai jotakin sinne päin. Voit myös etsiä tietoja Googlesta hakusanalla Kanarialintu.
Minulla on yksinäinen koiraskanaria, koska sen puoliso kuoli ns. ilmapussipunkkitulehdukseen." Se ilmenee yskimisenä yms. Lintu ei ollut vilustunut, koska mikään muu lintuni (omistan lisäksi kaksi undulaattia) eivät ole vilustuneet. Jos em. vaiva ilmenee, niin kannattaa hoidattaa se eläinlääkärillä esim. Imovec-lääkkeellä.
Nyt yksinäinen kanariakoiras laulaa kuin satakieli.
Hei !
Eilen poika käväisi jo kahdesti naaraan selässä!
Tänään niillä on ollut jo sanomalehden liuskoja nokassa. Täytyykö nyt jo laittaa niille pesä valmiiksi, vaikka ovat olleet yhdessä vasta vajaan viikon?? Millanen pesä sulla on ja millasta pesämateriaalia niille annat? Haluaisin tehdä kaiken oikein, että mahdollinen pesintä onnistuisi.
Moi Merkku! Onneksi olkoon uudesta linnusta!
Kiva että niillä synkkaa heti noin hyvin! Poikasia
varmasti tulossa... Itse en vielä kiirehtisi pesän
laiton kanssa, kun ovat olleet yhdessä vasta viikon mutta ei kai siitä haittaakaa ole vaikka
laitat. Olen vuorannut pesäkorin ensin jollakin
puuvillakankaanpalalla, jonka ole parsinut pesään kiinni, ettei se lähde materiaaleineen irti.
Sitten laitat häkkiin tai huoneistoosi eläinkaupasta saatavaa karkeaa ruskeaa "heinää"
(en muista mitä se on). Se on tärkeää, että pesä
pysyy kasassa ja puhtaana, kun poikaset ovat kuoriutuneet. Ruskean kerroksen jälkeen laita
häkkiin (voi myös olla samaan aikaan)eläinkaupasta
saatavaa valkoista pehmeää lankamaista pesämateriaalia. Pesänrakennus kestää yleensä 2-4 pv, ja kun se on valmis, alkaa naaras munimaan
yhden munan aamussa. Andien-sivuilla on E. Strahlin tosi hyvät ohjeet, joita kannattaa noudattaa pesinnässä! Onnea teille! Kerro ihmeessä kuulumisia!
ps. olin se minä kun kommentoin häkistä...
Heippa taas!
Ostimme pesäkorin, mutta emme ole sitä vielä laittaneet. Mikä juju siinä on, että neulot pesäkoriin kangasta? Eikö pesämateriaali pysy paremmin korissa, kun kori on rosoinen pohjasta tai kankaalla päällystetty liukas? Korin kiinnitys häkkiin tuntuu jotenkin hepposelta. Oletko käyttänyt keinomunia, (mistä sellasia saa)jotta saat linnun aloittamaan hautomisen vasta kun kaikki munat on munittu, vai meneekö kaikki ok, ettei tarvi siihen puuttua?
Mua askarruttaa vielä se, miten pesää pidetään puhtaana, kun poikaset varttuvat, pesä varmaan on ihan kakkan peitossa...
Kysymyksiä varmaan tulee vielä mieleen paljonkin,mutta tässä nämä tällä kertaa. Kirjoittakaahan muutkin kokemuksitanne tänne.
Moi taas! Ei sitä pesää välttämättä tarvi vuorata
kankaalla. Mutta kiinnitä se hyvin! Itse olen laittanut pesän häkin kulmaan nippusiteiden ja/tai ylimääräisen rautalangan avulla. Pesän eteen olen sijoittanut orren, jotta isällä on helpompi syöttää äitiä ja poikasia. Eli mieti
pesän sijainti. Parempi olisi hankkia esim. askartelumassasta tehdyt munat keinomuniksi, mutta
mulla ei ole sellaisia ollut. Olen kuitenkin ottanut aamuisin munat talteen ja laittanut kahden edellisen päivän munat kolmantena päivänä pesään takaisin. Yleensä neljäntenä päivänä tulee vielä yksi muna, mutta 1 pv ei enää vaikuta niin paljon. Hyvin on onnistunut. Ole tosi varovainen niiden munien kanssa. Ovat aivan älyttömän ohutkuorisia ja rikkoutuvat pienestäkin painalluksesta. Kun poikaset ovat kuoriutuneet, niin aluksi emo vie ekojen päivien kakat pois pesästä. Kun poikaset kasvavat, ne ruikkivat ulosteen pesestä itse, mutta reunat tulevat kyllä likaisiksi. Olen itse poistanut/vaihtanut jonkun verran pesämaterilaalia lintujen ollessa jo n. 7-10 pv. Tsemppiä pesintään! Kyllä se siitä!
Ja taas mä!
Yksi pieni juttu tuli taas mieleen. Kannattaako laittaa pesäkori paikoilleen ja antaa lintujen tutustua siihen (vaikka viikoksi) ja sen jälkeen vasta antaa niille pesäntekoainetta. Vai laitanko samantien pesäkorin ja pesäntekoaineen?
Eipä tällä kertaa muuta.
Terve!
Mun mielestä samaan aikaan vaan. Eivät heti
välttämättä hoksaa hommaa, mutta anna pesäkorin
ja tekoaineet olla vaan. Laita vaikka vähän kerrallaan pesäntekoaineita, niin eivät sotke koko
häkkiä. Ps. Laita pesä sellaiseen paikkaan, että
itsekin näette aikanaan poikaset siten, ettei koria tarvitse irrottaa. Esim. toinen etunurkka.
Kiitoksia taas vastauksistasi.
Millaista ruokaa sä syötät niille pesinnän aikana? Teetkö oikein jotain sekoitusta? Annatko lainkaan siemeniä? Täytyykö ravintoa vaihtaa jo ennen pesintää enempi tuoreravinnoksi?
Ja taas vastauksia odotellen.
heip! Viherravinto edesauttaa lintua innostumaan
pesinnästä, eli se ajattelee, että kun on ravintoa, jota syöttää poikasille, voi alkaa hommiin. Voimaruoka ja kalkki (nestemäinen juoma-
veteen) ovat tärkeät aloittaa jo ennen pesintää, jotta se onnistuu. Munat ottavat kalkkia naaraan
elimistöstä ja voimaruoka antaa sille muuten ravintoa. Voimaruoka on pidettävä myös koko pesinnän ajan saatavilla. Sitä syötetään alkupäivinä poikasille. Itse olen pitänyt siemeniä
myös saatavilla koko ajan, eikä niistä ole aiheutunut mitään haittaa. Annan joka päivä normaalistikin porkkanaraastetta, omenapalan sekä kurkkupalan (joskus salaattia)linnuille ja niin olen antanut pesinnän ajankin.
Laita Calcivet-kalkkia kahtena peräkkäisenä päivänä juomaveteen ja kolmena päivänä jotain lintuvitamiinia.
Heippa!
Meidän paikkakunnan eläinkaupasta antoivat kalkkia nimeltä Luprosil (kalsiumpropionaatti) pieneen pussiin pakattuna. Kuulemma veitsen kärjellinen juomaveteen. Annanko tätä kalkkia nyt vaan kahtena päivänä viikossa, vai joka päivä jonkin aikaa? (mulla on lisäksi seepiansuomu-kivi, jota kyllä näykkivät aika usein).
Ja kalkin lisäksi otvitolia tai eri päivinä? Olen antanut otvitolia juomaveteen sekoitettuna, mutta tuli mieleen, että eihän ne saa silloin sitä n. 3 tippaa, mitä ohjeessa lukee. Voisko otvitolia laittaa pari tippaa esim. omenaviipaleen päälle? Miten sinä annat vitamiinia?
Laitoin muuten äsken pesäkorin ja sitä tummaa ns. heinää. Tyttö alkoi heti repiä pesäainetta "pyykkipojasta", mutta ei ymmärrä viedä sitä pesäkoriin. Laitoin vähän valmiiksi sitä jo sinne, mutta ei tajua. Uroskin repii sitä pesäainetta, mutta pudottanvat sen sitten hetken päästä pois. Onko vinkkejä, vai odotellaanko nyt, että tajuavat homman nimen.
Olen itsekin miettinyt annostelua, saako linnut tarpeeksi juomaveden tai ravinnon mukana...
Itse laitan vähemmän vettä kalkin ja vitamiinien kanssa. Ei siis pulloa täyteen, vaan arvioi vähän yläkanttiin juotavan veden määrä ja siihen sitten tipat/jauheet. Voit kyllä ihan hyvin laittaa ruokaankin sen. Esim porkkanaraasteeseen tai jonkun hedelmäpalan päälle. Kun sulla on kaksi lintua, niin se varmasti menee tasaisesti molemmille. Itse en laita enää ruuan päälle, koska
mulla on 13 lintua, enkä tiedä saako kaikki saman määrän vai saako joku liikaa.
Anna vaan pesän ja pesäntekoaineet olla häkissä.
Kyllä ne aikanaan hoksaavat homman!