Patteri ja vaatteiden kuivaus

Sirpa

voiko kylppärin pattereilla kuivattaa pyykiä huoletta vai huonontaako se jotenkin sisäilmaa?vai tuleeko jonkin näköstä turhaa kosteutta?Patteri on yhteydessä kylpyammeeseen eli se on ammeen ulkoreuna.Lattialämmitys löytyy...Kiitos jos joku osaa valaista tyhmää..

4

5433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leena

      Enpä ole moisesta ratkaisusta kuullutkaan...

      Sinänsä vaatteiden kuivaamista kylppärissä ei suositella, sillä pyykeistä tulee liikaa kosteutta, joka saattaa vaurioittaa pintoja tai rakenteita. Siis tarkoittaa, että hometta saattaa alkaa kasvaa vaikkapa kylppärisi katossa, ovista viilupinnat saattavat irtoilla... mitä nyt kosteudesta voisi kuvitella tulevan.

      Huoneilma ei myöskään saisi olla LIIAN kostea, silloin bakteerit tykkäävät lisääntyä (koska sisäilmasi on yli 20 astetta). Siis suositeltavaa olisi, että ISOT pyykkimäärät kuivatetaan jossain muualla kuin asunnossa. Jos kuitenkin kuivaat sisällä, niin olisi huolehdittava hyvästä ilmanvaihdosta.

    • Sirpa

      Ei luulisi pienistä pyykeistä haittaa olevan?Esim.sukista vaikka kuivattaakin kylppärisä patterin päällä?

      • Leena

        Ei, sitä vartenhan siellä on usein se rättipatterikin.


    • Mä.

      Turhaa kosteutta? Jos sisällä olohuoneessa on suhteellinen kosteus >60%, niin se alkaa olla turhan paljon. Jos se on 30..40%, niin se on liian kuivaa ja tuntuu pistelynä nenässä tai joillakin jopa verisenä nuhana. Oma mielipiteeni on, että kylpyhuoneen jos jonkin pitäisi sietää suurempiakin kosteuksia. Ei toki aivan jatkuvasti niin kosteana, että kosteus tiivistyy ikkunaan tms.
      Pyykistä tulee ilmaan yhtä paljon kosteutta kuivattaa sen sitten patterilla tai narulla tai jossain muualla. Lämpöisen patterin päällä kosteus haihtuu paljon nopeammin.

      Lattialämmitys kuivattaa lattian. Hyvä ilmanvaihto vie kostean ilman pois ja tilalle tulee yleensä kuivempaa ilmaa. Jos koneellinen pyykkiä kuivuu selvästi alle vuorokauden, niin ilma vaihtuu hyvin. Kuivaushuoneessa mekin ollaan pyykkiä kuivattu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      88
      1567
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      12
      1450
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1390
    4. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      69
      1250
    5. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      99
      1164
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      116
      1150
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      257
      972
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      961
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      925
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      37
      897
    Aihe