Jos tiedätte jonkun HYVÄN perusopuksen lukioajoiltanne (tai mistä vain) jossa opetetaan mahdollisimman selkeästi YHTÄLÖT, EKSPONENTIT, LOGARITMIT yms. niin pikaisesti kirjan nimeä ja tekijöitä tänne! Alkaa pikkuhiljaa v*tuttaa kun tunneilla mennään eteen vaan hirveetä vauhtia ja ite on tippunu ajatuksesta jo pari viikkoa sitte! Argh!
Neuvokaa!
höh
5537
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei millään pahalla, mutta miten olisi tukiopetus? Tiedätvarmaan, että opettajan on pakko antaa sulle tukiopetusta jos sä sitä pyydät. Tai no oikeastaan hyvän opettajan sen pitäs itekki huomata ja ehdottaa sitä, mutta ku on tää pula opeista, nii ne on mitä on..
Matematiikan taito 1-15 Tai no, geometriat voit varmaan jättää väliin ja jokusen muunkin kirjan. Olisko joku 5 osaa jotka käsittelee mainitsemiasi asioita. BTW, luuletko että tähän mainitsemiesi asioiden oppimiseen on jokin oikotie? Jos olisi, niin kaikkihan nuo osaisi, eli luet ne nykyisetkin opukset oikein ajatuksella ja teet niitä laskuja uudestaan ja uudestaan ja uudestaan ja..
"Jos tiedätte jonkun HYVÄN perusopuksen lukioajoiltanne (tai mistä vain) jossa opetetaan mahdollisimman selkeästi YHTÄLÖT, EKSPONENTIT, LOGARITMIT yms."
Eivätkö nämä ole lukion 1. kurssin asioita? Haepa käsiisi siis jokin lukion pitkän matikan 1. kurssin kirja. Minulla se oli "Funktiot ja yhtälöt 1", mutta kustantajaa tai tekijöitä en kyllä muista. Pyramidi-sarjassa samoissa kansissa taitaa olla 1. ja 2. kurssi, mutta ei liene pahitteeksi, vaikka opettelisit myös 2. asteen epäyhtälöt ym.
Sitten on tietenkin näitä koko lukion matematiikan kattavia kirjoja. Muistaakseni Simo K. Kivelällä oli "M niinkuin matematiikka", mutta en ole nähnytkään ko. kirjaa. Kirjoittaja on kyllä ainakin pätevä mies.
Valitset vaan jonkun kirjasarjan ja alat lukea ja laskea ensimmäisestä kirjasta aloittaen.
Pyramidi -kirjasarja on mun mielestä erittäin hyvä, siinä on selkeä esitystapa ja paljon havainnollisia esimerkkejä. Pyramideja tuskin löytää kirjastosta, joten kannattaa kysellä kavereilta ja muilta.
matikan kertauskirja löytyy osoitteesta:
http://www.pii-kirjat.fi/
Matematiikan perusteita soveltajalle/Leila Karjalainen.