Windows NT:n ja 2000:sen lähde koodia on vuotanut julkisuuteen. Tahallisesti vaiko vahingosta, sitä ei tiedetä. http://www.mbnet.fi/net.nyt/juttu.aspx?id=326
Nyt se sitten on käynyt!!!!!!
it-asentaja
111752
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
10 REM WINDOWS 2000
20 GOSUB STARTUP_LOGO
30 GOSUB LOAD_GUI
40 GOSUB LOAD_IE
50 GOSUB LOAD_LOGINSCREEN
60 IF $INPUT EQ $PASSWORD GOTO DESKTOP
jne
while(BillWantsMoney)
{
publishBuggySoftware();
publishUpdates();
if(randomInt() > 5)
crashWindows();
}
olette VÄSYNEITÄ!!!
Menkää nukkumaan ikuista talviunta.
Jossain oli juttua, että koodia olisi saatu pöllittyä noin reilu 600 megatavua, eli aika jämptisti cd rommin verran.. Olisiko joku voinut olla paikan päällä ja polttaa koodit rompulle??? VAi onko paketin koot vaan sattumaa.
Ja musta yks kysymys on aika olennainen, tää hlö joka on pöllinnän tehnyt, onko hän todellisuudessa pistänyt kaikki julkisuuteen mitä hän on vienyt?
Tollasella 600 megan paketilla saa jo varmasti "arvostuista" crakkeripiireissä, mutta jos kaikki koodi on pöllitty niin sitä ei kannata kertoa jos ja kun ajatellaan että haluaa käyttää koodin tietoa rikollisiin tarkoituksiin.
Perkele soikoon totta tuo on. Itse olen 600mb-TAR-paketin löytänyt. Aika härskejä kommentteja koodissa (pastetus laitonta). Välillä koodaajat herjaavat billiä jne.
Se mitä tästä voisi tapahtua on arvoitus. Voi olla että jotkut alkavat etsiä urakalla koodista aukkoja. Sen seurauksena saattaisi ilmestyä supermato. Tai sitten joku informoisi Microsoftille asiasta.
Voi myös olla, että koko tapaus jää unholaan. Hieman ristiriitaista tietoa on siitä, mistä kautta koodi vuoti. Toisessa paikassa lähde on yrityksen verkko, toisessa juuri poltettu cd. Joku on vain käppäillyt putiikkiin sisään, polttanut cd:n ja lähtenyt. Palvelimelta sitä tuskin on varastettu. Tuskin Microsoftin serveriltä löytyy mitään "Windows source"-kansiota.
elekää uskoko. Paskalta vaikuttaa.
Office v.X:n lisäksi ainoa Mikkiksen ohjelma, josta vois käyttää epiteettiä "toimiva", tai jopa "hyvä", on Visual Source Safe.
Kyllä kait ne nyt, saatana, itte sitä käyttää?? Ja oikein vieläpä???
Ei kai se ole kumma juttu kirjoittaa 600 megaa käsittämättömiä hieroglyfejä, julkaista ne, ja väittää vuodoksi. Ajatelkaa nyt mitä muutamat Ajatusten Tenojoet näilläkin palstoilla hengentuotteistavat!
Sitäpaitsi, "lähdekoodi" on yhdys sana;-)
>>
Ei kai se ole kumma juttu kirjoittaa 600 megaa käsittämättömiä hieroglyfejä
Kyllä tuo täysin totta on, ellet ole sitten löytänyt faken. Microsoft vielä itse myönsi tapahtuneen.
Mikkis myöntää tapahtuneen. Mitäs muuta he oikeasti voisivat?? Ihan sama onko totta tahi ei.
Ja siitä koodista; kuhan hieroglyfisoin. Tosiasia: mitä väliä? Kaikki tietää nyt jo (vrt. esim. Suomessa meneillään olvat "Tietoturvatalkoot") että Mikkis on yks wormholefactory per se!
Mutta vaihtoehtojahan tunnetusti ei ole...................
Voi elämä...
Pysy vesku vaan siellä mäkkipuolella. Näkisit edes vähän koodia, niin tajuaisit. Kyseessä on IE:n sekä usean sertifikaatti-osien koodia, joilla on reikien löydettäessä mahdollista tehdä supermato. Nykyäänkin useat Windowsin käyttäjät käyttävät selaimenaan jotain IE:n 5.xx, eivätkä ikinä päivitä ohjelmiaan.
Jos olet tarkoittanut tuon vitsillä, ymmärrän hyvinkin.
älä nyt hiilesty...
Kyllä minä uskon että tommoinen vuoto on tapahtunut. Se, miten supermatojen kirjoittajat sitä hyödyntävät jää tietysti nähtäväksi. Jälki voi olla hirmuista, kun ilman koodiakin maapallo on tasaisin väliajoin sekaisin matohyökkäysten vuoksi;-)