I-sarjaan

Isoveli Ilkka Petteri 5v
isosisko Ilona Susanna 3v
isoveli Ilari Mikael 2v,mikä sopii heidän vauvasiskolle?
12823
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Il-alkuisia nimiä ei nyt tähän hätään tule muita mieleen kuin Ilse, joka on mielestäni oikein kiva nimi. Esim. Ilse Anniina?

Muita I-nimiä olisi Iina, Iisa, Inkeri, Inari (ehkä liian samanlainen Ilarin kanssa), Irina, Irene...

Äänestä

ihan samaan muottiin jos halusit yhtään kivaa..Tuli mieleen Milka Johanna ja sit tuota iitä, Iiris Maria ja taas erilainen Linnea Mirjami

Äänestä

Ilse on ihan kiva huomio.Samoin Irene .Mietitään

Äänestä

Inkeri on aika kiva, sitten on Iia. Iida, Iines,
Illusia, Inga, Irinja j:llä on mukava. IIRA?

Äänestä

Ilta tai Ilisa.

Äänestä

Irene katriina

Äänestä

Inkeri on kyllä kiva. ja isabella
illusia,isadora,inka,iina,ines jne...

Äänestä

inka ... iines... iida.. ida... inkeri... ilsa...ilse... iitu... ilta ...

Äänestä

Inari olisi tosi kaunis nimi, samoin Inga ja Iisa. Ilta on samanlailla il-alkuinen kuin muidenkin lasten nimet, mutta se ei ole kovin kaunis. Miten se edes taipuu, Iltalle vai Illalle??

Äänestä

Ilmatar? Alkaa IL-kuten muutkin. Toinen olisi Ilta. Tai sitten Ilmi (kalenterista, eli on ihan nimpparitkin). Sitten vähän "vanhempia" eli irja, irmeli, irma, Ia, Impi, Immi (myös kalenterissa). Inna on myös kiva, mutta oma suosikkini on Iida. Iraida taad löytyy ortodoksisesta kalenterista, se ei tosin soinnu muihin nimiin. Jos i-alku ei ole välttämätön niin samantapaisia olisi esim:
Ilona - Elina, Alina
Ilkka - Hilkka, Sirkka,
Ilari - Inari

i:n sisältäviä nimiä esim: Liina, Miilu, Milja, Silja, Anni, Eila, Enni, Sini jne

myös anniina sopisi jos siis nina on kirjoittajan oikeanimi.

Äänestä

...Ilana? Se olisi Il-alkuinen kuten muillakin lapsillanne, mutta onko liiankin samanlainen Ilarin kanssa?

Muita ihania I-alkuisia nimiä ovat mm. Iina, Iiris, Iisa ja Inka/Inke - mitä mieltä niistä?

Äänestä
  • Enpä tullut ajatelleeksi äsken, että Ilana on lähes sama nimi kuin Ilona ja siinä mielessä tuskin soveltunee. Sori.

    Kävisikö esim. Iiris Adeliina?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nina kirjoitti:

Isoveli Ilkka Petteri 5v
isosisko Ilona Susanna 3v
isoveli Ilari Mikael 2v,mikä sopii heidän vauvasiskolle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu