Ponsse kertoi vuosituloksen viime vuodelta eilen, tulos kertoi kaiken. Ponssella menee hyvin, ainut yllätys oli toimitusjohtajan vaihto. Vaihto tapahtui jälleen Ponsselaiseen tyyliin tosta vain, ja lähtenyt johtaja kertoi uusien haasteiden kutsuvan. Sama resepti on tainnut olla edellisissäkin vaihdoksissa. Varmastihan Ponssen kokoisen firman vetäminen vaatii veronsa, mutta kuitenkin olen yllättynyt vaihdoksesta. Uusi johtajahan tulee talon ulkopuolelta, mielenkiintoista. Ehkä firman koko alkaa olla niin suuri, että kaivataan tälläistä vaihdosta.
Tälläkin palstalla on vasta kirjoiteltu Catin oppivuosissta. Onhan Ponssellakin ollut oppimista, mutta Ponsse on selvinnyt hyvin ja säilynee jatkossakin. Ponsse teki viisaasti vaihtaessaan Catin koneet mersuun.
Olisi mielenkiintoista tietää, mikä näissä johtajavaihdoksissa on todellisuudessa takana...
Tälläkin palstalla on vasta kirjoiteltu Catin oppivuosissta. Onhan Ponssellakin ollut oppimista, mutta Ponsse on selvinnyt hyvin ja säilynee jatkossakin. Ponsse teki viisaasti vaihtaessaan Catin koneet mersuun.
Olisi mielenkiintoista tietää, mikä näissä johtajavaihdoksissa on todellisuudessa takana...
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jep! Hyvä markkinointi kikka, kaverit kiertoon jotta
puhetta piisaa ja taas parin vuoden päästä uusi kaveri, miten muuten itse tuote voi?
Tuote voi hyvin,firma voi hyvin. Todellinen osaaja alallaan ja kehitystyöhön satsataan kovasti. Taitaa vaan omistaja EV olla niin kova luu että vaihtaa johtajaa aina kun vähäkään aihetta,tai toimitusjohtaja ei kauaa viihdy kun "ylempää" käskytetään. Pitäneekö paikkansa?
Milloinkas TJ on vaihtunut? Eikö ole enää Ruhan Tommi?
Onpa outoa jos näin on.
PONSSE OYJ PÖRSSITIEDOTE 12.02.2004 KLO 9.00
"Ponsse Oyj:n hallitus on keskiviikkona 11.02.2004 nimittänyt MBA Arto Tiitisen (44) yhtiön uudeksi toimitus-johtajaksi. Hän aloittaa uudessa tehtävässään 01.04.2004. Tiitinen seuraa tehtävässään yhtiön toimitusjohtajan tehtävät jättävää Tommi Ruhaa.
Arto Tiitinen on ollut Valtra Oy:n palveluksessa 18 vuotta erilaisissa myynnin ja markkinoinnin johtotehtä-vissä. Viimeiseksi Tiitinen on vastannut Valtran globaalista myynnistä, markkinoinnista ja viestinnästä."
https://imanager.ip-finland.com/show.php3?id=2486&rand=ORnkMxvuyQMrykWpocEl
Tässä toimiva linkki (Suomi24 ei tunne https-protokollaa...) Ponssen pörssitiedotteeseen
http://imanager.ip-finland.com/show.php3?id=2486&rand=ORnkMxvuyQMrykWpocEl
mulla todettin n.6kk sitten diabetes ripuloinnin takia. No sitä se oli (meillä suvussa 2 diebestä)mut ripulointi ei ole lakannut, vaikka syön diformin merkistä lääkettä. tää on jatkunut jo vuoden. haluaisin tietää että onko tässä jotakin muuta myös. tuntuu kuin oisin syönyt vuoden annoksen risiini öljyä! mistä tämä voisi johtua? syön mitä vain ni kohta tulee ulos! mä olen ihan ihmeissäni! olisin tosi kiitollinen jos kertoisit jotain KIITOS!
Vaihto tapahtuu välittömästi kun:
- lähtevällä ei ole enää mitään annettavaa, ts. takki on tyhjä
- on tarjolla uusi tulokas, jolla on käyttämätönta energiaa
- kiero jatkuu, muutan vuoden syklissä