Tervehdys !
Olen perheeni kanssa muuttamassa Lahteen ja olisi
kiva kuulla vähän eri asuinalueista kommentteja.
Mitkä hyviä alueita lapsiperheelle, mitä tulisi ehkä välttää...
Olen perheeni kanssa muuttamassa Lahteen ja olisi
kiva kuulla vähän eri asuinalueista kommentteja.
Mitkä hyviä alueita lapsiperheelle, mitä tulisi ehkä välttää...
Vastaukset 29
Vanhimmat
vältä lahtea.varmuuden vuoks koko päijät-hämettä.
Sun tapasen arkajalan on parempi muuttaa ahvenanmaalle,saisit vaan perheines turpaan lahdes.
etsä niin voi sanoa niillä on oikeuksia jos joku lyö niitä ekas ne soittaa äitille ja äiti soitta poliisille.
Sori en muistanut,nyt hävettää.Muuttakaa vaan liipolaan se on turvallinen asuin ympäristö,siellä lapsesi voi harrastaa monipuolisia asioita(heh).
Liipolan kaupunginosa on mielestäni paras paikka lapsiperheelle. Rauhallinen asuinympäristö ja kuitenkin lyhyt matka keskustaan. Alue tarjoaa monipuolista toimintaa vauvasta vaariin
Käykää vilkaisemassa Heinolaa! 20-minuutin ajomatkan päässä lahdesta. Kesällä Heinolassa on vieläpä asuntomessutkin joita kannattaa käydä vilkuilemassa
.
Kiveriö on rauhallinen alue ja lähellä keskustaa. Kävellen vie viisi minuuttia, silti kaupunkia ei näy, vaan asunnot ovat mäenpäällä luonnon keskellä.Mikä parasta alue on Lahden edullisempia ..
Muita alueita esim: Joutjoki(omakotialue), Jalkaranta (kallis), ja tietysti Hollolan puolelta löytyy rauhallista alueita. (Hollolaan noin 8 km keskustasta)
Kylläpä taas annettiin hyvä ja älykäs kuva lahtelaisista, ja vieläpä ihan itse. Tässä vaiheessa kannattaa miettiä tarkkaan, haluaako tänne oikeasti muuttaa. Mutta jos todella lukitset aiemman vastauksesi, suosittelen ruoriniemeä, ankkuria ja jalkarantaa. Kalliita alueita, mutta juuri siksi pysyvät edes jokseenkin siisteinä.
totta puhut naikkonen ankkuri on paras paikka ei ku tänne sieltä hipit.
Nämä alueet tosiaan ovat parhaita.. Heh, Liipolaan ei TODELLAKAAN kannata muuttaa, se on Lahden slummialuetta.. ; D
Aika pahasti sanottu jostain asuinalueesta. Mun käsittääkseni Liipolassa on vaan jotkut tietyt talot joissa asuu epämäärästä jengiä mut tuskin se koko kaupunginosaa mädättää?
Mä olen ite muualta, et oisko se syynä siihen kun en osaa jaotella näitä kaupunginosia parempiin ja huonompiin. Mun kokemuksella noi Ankkuri, Ruoriniemi ja Jalkaranta on kaukana keskustasta ja siinä järven rannalla on aina helvetin kylmä. Puhumattakaan sikakalliista vuokrista tai ostohinnoista (koskee jopa opiskelijakämppiä). Ei ne nyt NIIN hienoja alueita ole! Mä asun kans Kiveriössä Mustankallionpuistossa ja tää on ihan hyvä mesta. Rauhallista asua, keskusta ihan vieressä ja kesällä voi istuu kalliolla nappaamas bissee kavereiden kans, kauppa on kivenheiton päässä, kämppä iso ja siisti ja vuokra tosi kohtuullinen. Mitäs opiskelija vois enempää toivoo?
Ainaksin minun kokemukseni mukaan tuo alla oleva sopii Liipolan asukkaisiin helkatin hyvin:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000000236&posting=22000000002281645
Ei Liipola enää niin "slummia" ole, kuten kuvasit. Aluetta on siistitty huimasti, asuntoja remontoitu, vuokrat ja elintasokin noussut.
Se vaan menee niin, että tässä junttilassa kuvitellaan asioiden pysyvän aina samanlaisina.
Tottahan se on, että takavuosina niihin halpoihin kaupungin vuokra-asuntoihin sijoitettiin syrjäytyneemmät yksilöt, mutta kyllä siellä ihan työssäkäyviäkin asuu.
Ja paikkanahan se on ihan ok, ainakin palvelut on lähellä. Itse en ole siellä koskaan asunut, joten voi olla että mielipiteissäni on korjattavaa. Ja pyydän anteeksi jos olen väärässä.
lahden keskusta on tosi omituinen paikka. kun kävin kahvilassa oli tosi hämäriä tyyppejä samoin bussissa et sillee.
Asun itse Jalkarannassa ja se on omasta ja muidenkin meidän talon asukkaiden mielestä FIKSUIN asuinalue koko Lahdessa. On rauhallinen ja kaunis. Tosin pitkiin välimatkoihin pitää varautua.
Eikös siellä Jalkarannassa päin just taannoin otettu raa´asti hengiltä joku pariskunta? Että osataan sielläkin.. Mut se on totta et ihan mageet maisemat siellä on.
Kyseessä oli murha, joka olisi voinut tapahtua missä asuinalueella tahansa. Itse asun tapahtumapaikasta n. 100 m:n päässä eikä minulla ole vihamiehiä. Tosin aina yölevolle käydessäni tarkastan, että asunnon ulko-ovi on varmasti kiinni...
periaatteessa missä tahansa voi tapahtua mitä tahansa, joka taas asettaa kaupunginosat aikas samalle viivalle. Etenkin Lahdessa, missä ihan tosissaan pahoja alueita ei todellakaan ole. Täällä voi kulkee suht rauhassa missä vaan. Että toivottavasti osaatte arvostaa sitä seikkaa muuallaki ku Jalkarannassa. Mut hei - asutaan me kukin tyytyväisinä siellä missä ollaan, pääasia et viihtyy, vai mitä?
Ihan hienoja visioita!
Ahtialan ja Mukkulan slummeista on kuitenkin vaikea löytää mitään positiivista sanottavaa.
Kaukana kaikesta- kukaan ei halua sinne- asunnot ei minkään arvoisia- sosiaalitädit lähettää kaikki menetetyt tapaukset sinne...
Jep, oikea taivaanranta!
ehkä niinkin. Mut mä lähinnä ajattelin sitä, et Lahdessa ei oo mitään aluetta, josta uudelle asukkaalle sanottaisiin, et sinne ei kannata pimeellä mennä dallaileen. Täähän on oikeesti suht rauhallinen mesta asua. Ja se on pelkästään hyvä asia. Helsingissä on keskustassakin paikkoja, joihin esimerkiks naisten ei kandee yöaikaan mennä yksin tai ees pienellä porukallakaan. Puhumattakaan joistain lähiöistä.
Et siinä mielessä Lahti on tasa-arvoinen kaupunki. Noi slummiheitot on jotain ihme kaupunkiromantisointia - menkää tsekkaan Jakomäki ni tiedätte mikä alkaa muistuttaa slummia.
http://netlari.econnection.fi/forum/forum.php?viesti=23261&sana=Kankolan
Mulla ois yksi hyvä ehdotus..VILLÄHDE!! Meitä on 5 perheessä. Vanhemmat käy Lahdessa töissä. Yx lapsista käy myös koulua Lahdessa. 2 muuta käy koulua Nastolan kunnassa. ViLLÄHDE kuuluu Nastolaan, siellä kaikki palvelut 5 km säteellä. Lahti kaupunkiin n.8 km. Villähteeltä löytyy järvet, männyt, vanhat kartanot ja iloiset immeiset!
Jep, Villähteeltä löytyy vielä hiukan tilaa.. Vaikka tänne haluaakin perheelliset, lähelle järveä ja luontoa. Asuttiin Lahdessa Launeella 12 v,kävi huju, Täällä, kuin Herran kukkarossa. Mistä olette muuttamassa??
rötkö ja muut........kaikista pahimpia ...alueisiin liitty liipola
laune ehkä paras lapsiperheille
Anteeksi nyt vain, mutta kuka täysijärkinen haluaa muuttaa / asua Lahdessa /muuttaa Lahteen
Etelä-Suomen kauppungeista karseimpia, kiitos ei.
Kyllä te kaikki olette ihan outoa porukkaa,ihme juttuja kirjotelette.Lahti ihan hyvä paikka,ei iso eikä pieni.Alueet ihan hyviä.Joka paikassa asuu juoppoja ym.ei niiltä voi missään välttyä.Ite olen asunut Liipolassa aikoinaan 10 vuotta,eikä mitään häiriötä ollut.Keskustassa ja Launeella myös.Liipola,Metsäkangas,Kiveriö,Laune,Asemantausta ja Nikkilä on hyviä paikkoja asua ainakin.Ja tuskin nyt mitkään muut alueet sen kummempia on.Tuntuu että nämä jotka niitä haukkuu,ovat itse niitä häiriön aiheuttajia.Tervetuloa vaan Lahteen.
Koti on siellä missä sydän on. Silleen se on ihan sama mitä siellä on ja kuinka iso/pieni paikka on.
Paljasjalkasena Lahtelaisena voin sanoa että hyvä paikka on.
Liipolaa nyt välttäisin ja keskustaa, mut muuten ehkä suht rauhallista.
Eiköhän nuo rupusakki kuitenkin jätä nuo lapsiperheet rauhaan. Kuka sitä ny esim. lastenvaunuja lykkivän äidin kimppuun käy? Aika harvinaista kyl.
Pelko poies ja muuttoa kehiin :)
Ei näitä yksittäisiä yhen huonon kokemuksen perusteella koko kaupungin teilaavia nynneröitä kannata kuunneella muitten ku psykologin ;)