Sanoisko joku niinku nopiasti, millä ohjelmalla aukiaa .pps päätteinen tiedosto?
.pps pääte
tietoo vailla
14746
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Power-Point
Jos et halua asentaa microsoftin powerpointtia, hae ja asenna vaikka open office (ilmainen).
Kuten edellinen jo ehdottikin.
Eipä edellinen ehdottanutkaan, ehdotus oli vanhemmassa viestissä.
Kokeile googlella power-point viewer.
Googlella excel viewer.
Niin luet myös .XLS tiedostot.
Hae täältä PowerPoint Viewer, on
eri versioita valittavana:
http://www.mbnet.fi/jutut/perusohjelmat/apuohjelmat.html
Kerro millä laitoit toimivan linkin.
Kokeilin kaikki copy/paste sun muut
jotka toimivat esim. sähköpostissa??????
näkyvää linkkiä ja kopioi se kokonaan, kaikkine http:// kilkkeineen.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108
tarviiko klikata osoiteriviä jos kirjoittaa Http:// ja sen jälkeen www-osoite niin eikö se muutu automaattisesti linkiksi.kokeilenpa nyt
http://www.suomi24.fi
Klikkaa osoiterivillä oleva osoite siniseksi
Klikkaa sitten oikealla korvalla ja valitse Kopioi, ja siten kun menet esim. tänne keskusteluun tai sähköpostiisi tms. tahansa
ja klikkaat siellä oikealla korvalla ja valitse LIITÄ niin kopioitu osite tulee linkkinä.
Selkeämmin:Klikkaa siniseksi>Klikkaa Oikealla korvalla ja Valitse KOPIOI
Sitten mene sinne mihin haluat linkin siirtyvä ja klikkaa Oikealla korvalla ja LIITÄ kopioimasi osoite sirtyy minne haluat.
esim.
http://www.suomi24.fi/
Toinen tapa tehdä osoite linkki on kirjoittaa ensin http:// ja sitten kirjoittaa osoite perään niin tulee linkki.
siis näin kirjoitaen tulee linkki:
http://www.yle.fi
Kysymykseesi on jo kyllä vastattu mutta tässä minun vastaukseni:
Minä tein näin:
Kirjoitin ensiksi viestin jonka jälkeen avasin internetin uudestaan ja menin sillä MikroBitin sivulle (mulla oli siis kaksi yhteyttä auki samaan aikaan).
Ja kun löysin MikroBitistä oikean sivun, klikkasin hiiren oikealla osoiterivillä olevaa explorer-kuvaketta (joka on rivillä ensimmäisenä ennen osoitetta), jolloin osoiterivi muuttui siniseksi (aktiiviseksi).
Rivin ollessa sinisenä klikkasin hiiren oikealla ja valitsin kopio-komennon.
Sitten avasin toisen nettiyhteyden ja menin tähän "viestilaatikkoon" ja klikkasin hiiren oikeata ja valitsin liitä-komennon.
Ja valmis linkki oli valmis.
Tulikohan tämä nyt sekavasti selitettyä?
se tällä edellä mainitulla copy/paste
systeemillä.
Näyttää vaan kirjoittaessa normaalilta
kirjoitukselta.
Kiitti kaikille ja toivottavasti
tästä on apua muillekin.
Laitan kokeeksi linkin.
http://www.kaatopaikka.com/pelit/
FireFoxissa on tämä tabbed browsing= voit avata ikäänkuin välilehdiksi sivuja niin monta kuin haluat(kuten äsken teit IE:llä avaamaalla useita selaimia/selainikkunoita). Välilehdeltä toiselle on kätevä siirtyä esim. kopioiden linkkejä tms. Pitkään viestiketjuun vastatessa voi toisessa/toisissa tab' eissa pitää koko ketjua auki ja toisessa vastaa johonkin viestiin.
Tällä mikrosoftin ilmaisella pinellä ohjelmalla ne avautuu
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=428D5727-43AB-4F24-90B7-A94784AF71A4&displaylang=fi