tyhmiä kymysyksiä..

linnunkakka

voinko hankkia neitsikan vaikka meillä on 2 kissaa? haittaako myös koirat?
entä voiko neitokakadun häkin laittaa samaan huoneeseen rotanhäkin kanssa? entä haittaako jos häkit on vierekkäin vai olisko parempi toinen toisessa päässä huonetta?
entä voiko häkki olla tv:n viekussa?
kertokaa ihmiset mulle omista kokemuksistanne neitsikan kanssa olosta ja niiden hoidosta!!
en tiiä vieläkään otanko parin vai vain yhden.. jos teen niin että otan eka yhen ja sit myöhemmin sille parin jos se kesyyntyis niin paremmin?? käykö?
entä minkälaista kakkaa ne tekee?? ruikkiiko ne löysiä ympäri huonetta kun otan ne/sen häkistä ulos?
sori jos kyselen hassuja, mutta en tiiä..

3

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • chicka

      Kissat ja koirat pystyy yleensä totuttamaan neitokakaduun, niin että ne eivät sitä häiritse, mutta ikinä ei saa jättää kissoja eikä koiria ja neitokakadua valvomatta samaan huoneeseen. ikinä ei saa luottaa varsinkaan kissaan tällaisessa asiassa 100 prosenttisesti.
      Itselläni on Englanninsetteri ja kaksi undulaattia ja asiat menevät ihan hyvin. tosin itse ollessani kotona, undulaattien huoneen ovi on AINA suljettuna. varmuuden vuoksi.

      Sinuna laittaisin häkit eri päihin huonetta koska ikinä ei voi olla varma mitä tapahtuu. luulisin että pystyt kuitenkin pitämään rottaa ja neitokakadua samassa huoneessa. tosin muistathan päästää niitä eri aikoihin ulos jaloittelemaan häkistä valvonnan alaisena, ettei vahinkoja satu.

      Itse en laittaisi häkkiä ihan television viereen, tosin en keksi mitään varmaa syytä miksei niin saisi tehdä. :P

      Suosittelen ottamaan pariskunnan, koska silloin sun ei tarvitse huolehtia koko ajan että saakohan se neito tarpeeksi seuraa. Voi toki ottaa pelkästään yhdenkin neitokakadun mutta silloin täytyy muistaa seurustella sen kanssa päivittäin todella paljon.

      Lintujen kakka on tuoreena löysää mutta nopeasti kovettuvaa jolloin se on helppo napsia käsin roskikseen. itse en koe jätöksiä ongelmana, mutta meitä on erilaisia.

    • johqnnq

      neitokakadun häkin pitäisi olla sellaisessa huoneen kulmassa josta se näkee koko huoneen tapahtumat, ei ikkunan vieressä, eikä mielellään tv:n koska se ei näe mikä pitää meteliä ja saattaa pelätä tätä mölyävää ja välkkyvää laatikkoa. häkin olisi hyvä olla rauhallisessa nurkassa jotta lintu voi rauhassa katsella mitä huoneessa tapahtuu...
      jos otat yhden kakadun se kesyyntyy ja kiintyy sinuun helpommin, myöhemmin voit ottaa toisen. se on hyvä idea ja näin neuvotaan tekemään myös lemmikki lehdessä. siellä myös varoitetaan linnun desibeleistä. jos lintu on ilman kumppania, se saattaa huutaa kovalla äänellä heti sinun perään kun häviät näkyvistä.

      hyvä linkki neitsikoista: http://www.kolumbus.fi/satumetsan/docs/lintuohje.html

    • Juuro

      Telkkarista ei meillä ollut ainakaan mitään haittaa kun lintu oli olkkarissa. Päin vastoin; heti kun laitettiin kiinni niin alkoi hirveä älämölö. Riippuu tietty ihan linnusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5075
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4472
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      144
      2934
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2531
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1814
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe