Tukeeko Sunpoint Claris Home Pagen FTP editoria?
Minulla on iMacissani ko. ohjelma. Yritän siirtää sivuja, mutta...
Luin tuolta Sunpointista kotisivujen lähetysohjeista, että "Kaikki kotisivumateriaali tulee laittaa palvelimella esitettyyn public_html -hakemistoon. ", mutta minun kansiossani (joka on aktivoitu: http://www.sunpoint.net/~xxx) ei ollut ko. public-hakemistoa.)
Miksi osoitteessa pitää olla tuo aaltoviiva?? Se on jossakin takkustentakana näppäimistöjen alla, tuotaa vaikeuksia etsiä sitä. Tottakai voi kopioimalla sijoittaa, mutta olisi helpompi jos ystäville voisi sanoa osoitteen, jossa ei ole ko. aaltoviivaa.
Täytyykö ftp-ohjelma lähtee hakemaan jostain tucowsista, vai käykö siis tämä CHP:n editori?
Vastausta odotellen
sirps
Minulla on iMacissani ko. ohjelma. Yritän siirtää sivuja, mutta...
Luin tuolta Sunpointista kotisivujen lähetysohjeista, että "Kaikki kotisivumateriaali tulee laittaa palvelimella esitettyyn public_html -hakemistoon. ", mutta minun kansiossani (joka on aktivoitu: http://www.sunpoint.net/~xxx) ei ollut ko. public-hakemistoa.)
Miksi osoitteessa pitää olla tuo aaltoviiva?? Se on jossakin takkustentakana näppäimistöjen alla, tuotaa vaikeuksia etsiä sitä. Tottakai voi kopioimalla sijoittaa, mutta olisi helpompi jos ystäville voisi sanoa osoitteen, jossa ei ole ko. aaltoviivaa.
Täytyykö ftp-ohjelma lähtee hakemaan jostain tucowsista, vai käykö siis tämä CHP:n editori?
Vastausta odotellen
sirps
Vastaukset 13
Vanhimmat
eli aaltoviiva tulee ainakin Kympissä optio-¨, eli siis alt ja å:n oikealla puolella oleva näppäin yhtä aikaa. Ysissä oli muistakseni ihan sama. Ei se siis missään takkusten takana ole. Etkö ole opetellut käyttämään ysikäyttiksen (ja vanhempien) Näppäimet-ohjelmaa omppuvalikosta? Ihan perusperusjuttuhan se on.
Kotisivut ovat yleensä tilden takana palveluntarjoajilla, joten paras koettaa totutella. Maksaa rahaa, jos haluaa että ei ole.
Suosituin ftp-ohjelma on Fetch, mutta ei välttämätön.
Sunpoint on kyllä semmoisenluokan romupalvelu, että suosittelisin siirtymään pois siitä. Ftp ylhäällä noin 10 tuntia päivässä, muutoin down. Kauheita ftp ja sähköpostiongelmia ollut.
Satunnaiseen käyttöön musta RBrowserLite on ihan ok, varsinkin kun ei herjaa mistään rahan maksamisesta. Fetch on hyvä, joutuu odottelemaan vaan viis minuuttia ennen kun se käynnistyy, jos ei ole maksanut. Enkä tiedä piteneekö odotusaika ja loppuuko jossainvaiheessa kokonaan...
~/tämä on/hakemistopolku/kotihakemistossasi/
Elikkä unixissa ja web osoitteessa tilde merkki tarkoittaa, että tilden jälkeen oleva hakemistopolku on sinun home-kansiossasi.
Jos esimerkiksi haluat katsoa, omalla koneellasi, tekemiäsi weppisivuja Apache serverin kautta, tulee sivut olla tallennettu kotihakemistosi Sites kansioon ja sitten selaimessa osoitteeksi http://koneesi-ip-numero/~käyttäjänimi/index.html jolloin serveri tietää mistä sivua haetaan ilman että täytyy tietää kaikkia alla olevien hakemistojen nimiä.
Korjatkaa jos olen väärässä tai tarkentakaa... :/
Mulla ainakin pelaa näköjään sunpointti ihan niin että FTP ohjelmassa loggaa sisään ftp (ei www.) osoitteeseen
ftp.sunpoint.net sitten sama salasana ja käyttäjätunnus kuin sähköpostissa.
Eli tossa Claris Home Pagen FTP editorissa sulla pitää olla osositteena tuo ftp osoite ymmärtääkseni. www protokollalla ei tiedostoja siirrellä serverille päin ;)
että miksi et käytä (OS X:n) Finderin Connect To Server (omppu-K) toimintoa, mutta taidatkin olla OS 9:ssä...
Tota olen koittanut itekin saada pelaamaan, mutta miten hemmetissä siinä saa yhteyden salasana-käyttäjätunnus vaatimuksen omaavalle ftp serverille? Jostain luulen tietäväni, että ne voi heittää siihen url:in perään, mutta mikä on syntaksi?
ftp://tunnus:[email protected]
Toinen tapa:
ftp://[email protected]
ja antaa salasana avautuvaan dialogiin (tapa jota itse käytän).
Tänks,
sainpas pelaamaan, vähän aikaa meni ärhäillessä, kun weppikotihakemisto oli jossain palveluntarjoajan serverin hakemistosotkujen takana ja piti "löytää" ensin tuo hakemistopolku kokonaisuudessaan eli muotoa palvelimen.osoite.com/hakemisto/joka/on/hukassa/mun/
kätevää kun voi selailla kotisivutilaa niin kuin se olisi omalla koneella, ja dokut voi kivasti aukaista vaikka HTML editoriin suoraan serveriltä. Nopeuttaa hommia, ja antaa motivaatiota korjailla pikkuvirheitä ;)
Mites mahtaa tietoturvan kanssa olla, pääseekö joku putkea pitkin mun koneelle jos toi ftp on auki? ftp kun on jostain liitukaudelta..
Juu'u ai vaan anna mun tallentaa serverille mitään.. varför?
näinhän se tekee. En ollut itse koskaan kokeillut tallentaa mitään ftp:llä, vaan lukea :( Näytti olevan vaan lukuoikeudet? No, mun kaikki omat sivut on SFTP:n takana, joten ei tuosta mitään iloa olis ollutkaan (paitsi jos joskus teen itselleni sivut isp:n palvelimelle)...
nyt pitää ottaa selvää...
eiköhän tämä päde vieläkin :(
http://www.lowendmac.com/x-basics/03/0211.html
http://www.panic.com/transmit/