Tilkkutöistä

Moi tilkkuilijat,

mistä te löydätte tilkkutyökankaanne? Omassa kaupungissani valikoima on surkea ja kysyisinkin teiltä vinkkejä, jotka asutte esim. Turussa, Helsingissä tai Tampereella. Vierailen näissä kaupungeissa silloin tällöin, joten voisin käydä hamstraamassa... Entäs postimyynti? Tai Tallinna, löytyisikö sieltä puuvillakankaita halvalla?

Tietääkö joku, onko olemassa tilkkuajille omaa keskusteluryhmää?
3520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olen ostanut erilaisia puuvillakankaita Tallinnasta Kangas ja nööb-kaupasta, jonka osoite on Hobujaama 10. Kaupan toisessa kerroksessa on aika laaja valikoima erilaisia kuviollisia ja yksivärisiä puuvillakankaita. Ja ovat olleet ainakin toistaiseksi edullisia meidän hintoihin.

Vaikka Helsingissä asunkin, niin tilkkutyökangaskauppoja en täältä tiedä. Jossain keskustelussa oli osoitteita Helsingin kauppoihin, olisiko ollut soneran keskusteluissa?!

Äänestä

Oletpa inspiroivan harrastuksen parissa, Agnes. Itse olen harrastanut tilkkuilua n. 7 vuotta ja minusta on tullut oikea kangashai. En pysty kävelemään kangaskaupan ohi etten poikka sisään ja osta vaikkapa vain puolta metriä jotain IHANAA kangasta. Kalliiksi kuitenkin harrastus tulisi jos kaiken ostaisi uutena. Kirppikset ovat hyviä metsästysmaita, esim. verhot, päytäliinat, miksei lakanatkin taustoiksi. Erityisen haluttuja ovat suurten naisten kesäkoltut, joissa on paljon kangasta. Erikoisesti metsästän Marimekon halaatteja. Myös muista käytetyistä puuvillavaatteista löytää upeita kuoseja pieneen hintaan. Parhaillaan odottaa batiikkikesämekko leikkelyä. Monissa kaupoissa, esim. Eurokankaassa on ns. kilokangaslaatikoita, joista tekee upeita löytöjä vähän halvempaan hintaan. Tehtaanmyymälät, esim. Finlayson Tampereella on hyviä penkomispaikkoja. ja sitten ovat ystävät ja tutut, jotka saattavat olla suorastaan iloisia, jos joku tyjentää varastoja, eivät vain ole tulleet ajatelleeksi, että jollakin olisi pienillekin kangassipaleille käyttöä. Voin kokemuksesta sanoa, että kankaanmetsästyksestä voi kehittyä sinullekin suorastaan intohimo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Agnes kirjoitti:

Moi tilkkuilijat,

mistä te löydätte tilkkutyökankaanne? Omassa kaupungissani valikoima on surkea ja kysyisinkin teiltä vinkkejä, jotka asutte esim. Turussa, Helsingissä tai Tampereella. Vierailen näissä kaupungeissa silloin tällöin, joten voisin käydä hamstraamassa... Entäs postimyynti? Tai Tallinna, löytyisikö sieltä puuvillakankaita halvalla?

Tietääkö joku, onko olemassa tilkkuajille omaa keskusteluryhmää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu