oma uskonto

xai

mitä mieltä olette omasta uskonnosta?
kertokaa kokemuksia.

5

525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Agwé

      Oma uskonto on siitä hassu juttu, että se on aina vähän muita parempi.

      :a:

    • Star

      Uskontoja on monia, mikä estää sinua keksimästä omaa uskontoa?
      Jos itse uskot siihen, niin se on sinulle oikea.
      Luulenpa että monikin ihminen on tehnyt näin.

      • korppityttö

        Mun mielestä on aika lahopäistä omaksua täysin jonkun toisen kehittämä uskonto. Tai no, ehkä kaksoset voisivat jossain tapauksessa olla samaa mieltä kaikista asioista.


    • Mujeril

      Itse yritin miettiä omaa uskontoa ja sainkin luonnosteltua kaikkea tähän liittyvää mutta sitten aloin pelätä josko tämä uskonto olisikin huono ja vaarallinen.Siihen se jäi.
      Kristinusko ja usko Jumalaan istuvat minulla niin lujassa etten uskalla irtautua siitä.Toisaaalta mieleni on hatara ja vaikka hetken haluaisin uskoa johonkin muuhun,pelkään vähän ajan päästä että Jumala rankaisee minua.
      Minusta on törkeää että vanhemmat yrittävät vaikuttaa lastensa uskoon jo vauvasta lähtien.Toisaalta,jollei näin tehtäisi,isot uskonnot eivät eläisi.
      Mutta kannustan kaikkia oman uskonnon etsijiä ja toivotan onnea!

      • Poison

        Olen itse aikoinani ollut kristitty ja tiedän tasan tarkkaan mistä puhut. Mieti onko pelkoon perustuva usko sen uskomisen arvoista...

        Kristinusko menestyy pitkälti sen taivas/helvetti-kuvan ansiosta jonka mukaan kaikki vääräuskoiset menee helvettiin jonka takia monet roikkuvat kiinni kristinuskossa "varmuuden vuoksi". Toisaalta sama ajatus on myös islamissa, jonka mukaan kristityt ovat vääräuskoisia ja palavat helvetissä. Juutalaisuus on sitten kolmas tällainen. Ota noista nyt selvää.

        Jos tässä nyt jotain pointtia oli niin tutki rauhassa kaikkia uskontoja, kunnes löydät omasi, on se sitten kristinusko tai buddhalaisuus. Onnea valitsemallasi tiellä. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      196
      14039
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      49
      4918
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      66
      4505
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      226
      3755
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      106
      3542
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      114
      3464
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      75
      2054
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1405
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      1129
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      293
      1097
    Aihe