Koirien jätösten keruu on jokaisen omasta viitseliäisyydestä kiinni.Jos on laiskat omistajat niin ei varmaankaan kukaan jaksa vaivautua koiriensa jätöksiä keräämään.Ja ne joilla on vain yksi koira eivätkä kerää koirien paskoja ovat laiskoja.
Itse kerään jätökset pois niin kaduilta kuin metsästäkin.Minulla on kolme koiraa.Mastiffi ja kaksi irlanninsusikoiraa.Tuleepahan paljon pusseja täyteen,mutta myös puhdasta.
Itse kerään jätökset pois niin kaduilta kuin metsästäkin.Minulla on kolme koiraa.Mastiffi ja kaksi irlanninsusikoiraa.Tuleepahan paljon pusseja täyteen,mutta myös puhdasta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kovin harvat tuntuvat viitsivän kerätä, lain määräämällä tavalla, koiriensa ulosteita pois ulkoilureittien varsilta. Kun asiasta huomauttaa, vaikkapa vain täällä, saa vastauksena vain ala- arvoista ja törkeää tekstiä. Sellainen käytös on rikollisille tyypillistä. Ihminen on ihmiselle koira. Muista ei välitetä. Tympäisee vetää lasta pulkassa, kun lenkin jälkeen sekä taaperon hanskat, että pulkan pohja, ovat paskasta ruskeita. Hävetkää!
Kovin harvat tuntuvat viitsivän kerätä, lain määräämällä tavalla, koiriensa ulosteita pois ulkoilureittien varsilta. Kun asiasta huomauttaa, vaikkapa vain täällä, saa vastauksena vain ala- arvoista ja törkeää tekstiä. Sellainen käytös on rikollisille tyypillistä. Ihminen on ihmiselle koira. Muista ei välitetä. Tympäisee vetää lasta pulkassa, kun lenkin jälkeen sekä taaperon hanskat, että pulkan pohja, ovat paskasta ruskeita. Hävetkää
Koiraa hankkiessa tulisi miettiä, mitä eläimenpitäminen tuo mukanaan. Harrastuksen ikävätkin puolet tulee huomioida. Mielestäni ihminen, joka ei kerää koiransa jätöksiä, paitsi syyllistyy rikokseen, on myös kykenemätön lemmikkiä pitämään. Olisi kohtuullista, kahden sakkorangaistuksen jälkeen, evätä määräajaksi oikeus harjoittaa koiraharrastusta. Näinhän toimitaa liikennerikosten, ylinopeuksien ja rattijuopumuksen kaltaisissakin tapauksissa.
ehkä liikennerikkomuksista, ylinopeuksista ja rattijuopumuksista puhuttaessa on kyseessä hieman vaarallisemmat asiat kuin joka koiran paska.. kuinkakohan monta ihmistä on kuollut ylinopeudesta, liikennerikkomuksista tai rattijuopumuksista johtuneista ajoneuvon käsistä lähtemisiin? kuinka monta ihmistä on kuollut kadun varrella olevaan koiranpaskaan? luvut ovat vähän eri luokkaa, joten ei nyt taas tehdä kärpäsestä härkästä..
niin just sä sairasa provoilijapeelo, siis pitääks sun vastailla kolmeen kertaan ja aina eri nikeillä? Et sä tosiaan tajuu et me kyetään tunnistaan sut jo kymmenen kilsan säteellä? Sä meinaan haiset niin pitkälle provojes kans!!!
Menit nyt asian ytimeen!
Ei ne paskat sielä umpimetsässä ketään voi oikeasti häiritä. Kadunvarsilta ja muilta hoidetuilta alueilta paskat tietenkin kerää jokainen fiksu, kuten jo laki ja yleinen viihtyvyys edellyttää. Mutta itse jätaän kyllä paskat metsään kunhan ei ihan polulle tule.
Hullunhommaa, maatuuhan ne pökäleet sinne metsään, ja onhan sielä muitakin kakkoja kuin koiran. ja lisäksi, kuinka ympäristöystävällistä on kerätä maatuva jäte muovisiin pusseihin?