Canon A80/Olympus 400

Kummman valitset ja miksi?
5962
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Canonin, koska tuosta Olympuksesta en tiedä mitään, enkä halua ostaa sikaa säkissä.

Itellä on A70 ja kun A80 on siitä paranneltu malli, niin voin päätellä että se on hyvä kamera.

Äänestä
  • Itse valitsisin kyllä ehdottomasti canonin. Näitä kahta on kyllä vähän vaikea suoraan verrata, lähin canonin kamera tolle olylle on kyllä ixus 400. A80 on huomattavasti monipuolisempi kamera kuin tuo oly, löytyy myös täydelliset käsisäädöt ja kääntyvä näyttö. Canonin lähikuvausominaisuudet ovat paremmat ( lähin kuvausetisyys 5 cm.) Canonissa voit käyttää halpoja AA-kokoisia akkuja ja hätätapauksessa vaikka paristoja (ei onnistu olympuksessa...).Canonin käyttämät CF-muistikortit ovat noin puolet halvempia kuin olympukset käyttämät XD-kortit. Olympus on tietysti pienempi ja roiskevesitiivis eli ajanee kameran asiaa ihan hyvin sekin. Mutta niinkuin totesin MINÄ kyllä valitsisin ehdottomasti canonin. Niin ja jos jotain ongelmia tulee canonilla on hyvä huolto (jas-tekniikka), olympuksen huollosta on aika nurjia kokemuksia.

    Äänestä

  • cänön kirjoitti:

    Itse valitsisin kyllä ehdottomasti canonin. Näitä kahta on kyllä vähän vaikea suoraan verrata, lähin canonin kamera tolle olylle on kyllä ixus 400. A80 on huomattavasti monipuolisempi kamera kuin tuo oly, löytyy myös täydelliset käsisäädöt ja kääntyvä näyttö. Canonin lähikuvausominaisuudet ovat paremmat ( lähin kuvausetisyys 5 cm.) Canonissa voit käyttää halpoja AA-kokoisia akkuja ja hätätapauksessa vaikka paristoja (ei onnistu olympuksessa...).Canonin käyttämät CF-muistikortit ovat noin puolet halvempia kuin olympukset käyttämät XD-kortit. Olympus on tietysti pienempi ja roiskevesitiivis eli ajanee kameran asiaa ihan hyvin sekin. Mutta niinkuin totesin MINÄ kyllä valitsisin ehdottomasti canonin. Niin ja jos jotain ongelmia tulee canonilla on hyvä huolto (jas-tekniikka), olympuksen huollosta on aika nurjia kokemuksia.

    en osaa muuten neuvoa, mutta se kääntyvä näyttö on digikuvauksessa tosiaan ihan ehdoton.Voin kertoa lyhyen oppimäärän kaupunkilomakuvauksen kokemuksella.

    Äänestä

Ostin 12.2. Canonin A80 kameran ja siihen 256 muistikortin.

Harjoittelua on ollut ja ihan tyytyväinen olen.

Kuvia voipi katsella telkkaristakin.

Piti kyllä ostaa 5 €:n välisovitin.

Äänestä
  • Paljonko maksoi ko.paketti??

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Riitta kirjoitti:

Kummman valitset ja miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu