Syö koko talon

Vuoden ikäinen koirani on keksinyt uuden harrastuksen,kaikkien puuhuonekalujen kaluamisen.Tekee tätä yksin ollessaan.Yksinolon määrä ei ole lisääntynyt ja on muutenkin aika lyhyitä aikoja yksin.Tätä on kestänyt nyt pari viikkoa.Puruluita ja muita leluja on yllin kyllin,aktivointijuttuja on yritetty keksiä mm.namujen piilottelu.Auttakaa ennenkuin koko talo syöty.
121845
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

kokeile etikkaa, pippuria, tabascoa tai sitruunaa laittaa huonekaluihin ja katso syökö enää. jos ei toimi, kokeile eläinkaupasta saatavaa puremisen estoon tarkoitettua ainetta, jos ei toimi, niin homma iso häkki, jossa pidät koiraa kun se on yksinään tai rajoita yksinolon aikana liikkumatila vain yhteen huoneeseen.

Äänestä
  • Unohda toi häkki juttu. Rajoita vaan liikkumista ja mausta ne huonekalut.

    Äänestä

  • Päivi kirjoitti:

    Unohda toi häkki juttu. Rajoita vaan liikkumista ja mausta ne huonekalut.

    Ei ole mitään paha siinä jos koiran elintilaa rajoitetaan. Meillä ainakin on koirille yleensä ollut pentuna häkit(isot tilavat aitaukset) jossa on harjoiteltu yksin oloa. Sinne vettä ja tekemistä niin huonekalut pysyy ehjänä. Jos sen pahimman puremis ajan pitää häkissä ei mitään haittaa ole.

    Äänestä

  • Moikka luin ongelmastasi itselläni ollut samoja ongelmia.Itse hankin D.A.P haihduttimen ja meillä toimii,toimii myös moneen muuhun juttuun.D.A.P haihduttimia saa apteekista/eläin kaupasta/eläin lääkäriltä,viimeksi mainitulta saa halvimmalla.Kokeile kannattaa.

    Äänestä

  • Anneli kirjoitti:

    Ei ole mitään paha siinä jos koiran elintilaa rajoitetaan. Meillä ainakin on koirille yleensä ollut pentuna häkit(isot tilavat aitaukset) jossa on harjoiteltu yksin oloa. Sinne vettä ja tekemistä niin huonekalut pysyy ehjänä. Jos sen pahimman puremis ajan pitää häkissä ei mitään haittaa ole.

    Meillä käytettiin häkkiä molemmille nartuille pentuaikana ihan niiden oman turvallisuuden vuoksi. Niitä kun ei voinut jättää uroksen kanssa keskenään.

    Koirille (4 ja 6 v) ei jäänyt minkäänlaista traumaa häkistä, vaan menevät sinne vieläkin nukkumaan, jos häkit on jostain syystä kasattu.

    Häkki on lisäksi erinomainen ratkaisu näyttelyissä tai yövierailuilla. Kun koira on totutettu kunnolla häkkiin, niin sillä on aina oma turvallinen paikka, minne se voi mennä nukkumaan.

    Äänestä

Oletteko kokeillut kongia? On kuulemma äärettömän hyvä. Eläinkauppaan vaan kyselee. Koirat.comissa oli kans keskustelua siitä. Jos tykkää puuta järsiä niin anna sille halko. meidän koirat pihalla silppuu kaikenlaisia keppejä mut eivät niele mitään niistä.

Äänestä

Hei! Älä vaivu vielä epätoivoon. Minulla on 8 -vuotiaan dobberin (ei ole ikinä syönyt mitään)kaverina 1,5 -vuotias sekarotuinen koiruli, jossa rotuina karjalankarhukoira ja dalmis. Kultsipuppelini söi (ja joskus vieläkin syö) kaiken tielleen eksyvän erityisesti puusta koostuvan materiaalin (sohvapäydän kulmat, antiikkipiano ym) sekä isäni autosta muoviosia (mm. vakionopeudensäädin, vilkkuvivut ja käsijarrukahvan nappi, omasta autostani meni kaksi turvavyötä...)

Täytyy sanoa, että tässä vaiheessa alkoi vitsit olla vähissä, kun aina sai pelätä, mitä milloinkin oli päivän aikana tapahtunut; milloin leijui tapetinpalasia ilmassa, tai seinäpalapeilien kiinnitysnapit oli järsitty irti tai korituolista oli tehty riisuttu malli tai sängynpäädystä oli pyöristetty ym. ym.

Mutta yllättävästi sitä vaan kestää ja syvään huokaisten korjaa tuhotöiden jäljet, paklaa, petsaa, tapetoi, maalaa ja puunaa. Ja jättää loput remontoinnit hamaan tulevaisuuteen.

Kokeilin kaikki apteekin kissa- ja koirakarkotteet - ei apua!!! Ainoa josta todella on apua on Eclipsen No Bite Cream, väritön ja maistuu todella pahalta - tarkoitettu hevosille, jotka purevat pilttuidensa seiniä tai häntäänsä yms.

Turboleuan tuhoamisvietti on todellakin selvästi suoraan verrannollinen "yksinoloaikaan" (toisen koiran kanssa). Kaikki aika yli seitsemän tunnin on liikaa!


Lisäksi kannattaa kokeilla apteekista saatavaa feromonihormonia sisältävää pistorasiaan liitettävää DAP- haihdutinta. Ensimmäinen ei välttämättä toimi, jatka vain sitkeästi ja osta seuraava. Auttaa kyllä.


Minua on kovasti lohduteltu sillä, että yleensä tällaiset "hölmöydet" loppuvat kahteen ikävuoteen mennessä - tai sitten ei...


Onnea vaan ja menestystä purukoneen kanssa!

Äänestä
  • Onpa lohduttavaa kuulla että jollain muullakin on tosi tuholainen. Mulla on nimittäin 1v 2kk vanha koira, joka syö kaiken vastaan tulevan. Kaikki aika yli 6 tunnin on liikaa olla yksin. Meillä on nyt menossa toinen pullo D.A.P- feromonia, ei ainakaan vielä ole auttanut mutta 2 pulloa odottamassa lisää.Kun tarpeeks tavaraa menee parempiin suihin siihen kyllä tottuu, ei tunnu niin pahalta. Ja saapahan uusia tapetit ja remontoida asunnon mieleiskseen kun tuholainen toivottavasti joskus lopettaa.

    Äänestä

Kun jätät koirasi yksin, laita sille kuonokoppa/panta. Sellainen kankainen, joita saa elkkukaupasta. Koira voi juoda esim. vettä, muttei voi purra paikkoja. Tai tee sille tilava häkki, jossa koira voi viettää ne hetket kun et ole kotona. Valtavasti vaan leluja häkkiin.

Omat koirani eivät ole enää pentuiän jälkeen tehneet mitään tuhoja, joten kyl se siitä =)

Äänestä
  • Itse en laittaisi koiralle kuonokoppaa sen yksinollessa. Mikäli koiralle tulee tarve oksentaa, se saattaa kopan kanssa tukehtua. Kuonopanta taas ei estä puremista, vaan sitä käytetään vetämisen hallitsemiseen.

    Riittävän suuri häkki on hyvä keino, koira ei siitä kärsi, vaan totuttuaan siihen se on oma turvapaikka (jossa koira nukkuu ovi auki isäntäväen ollessa kotonakin).

    Äänestä

Rajaa koirasi esim.puuporteilla pienempään tilaan. Esim. eteinen - keittiö. Mulla sama homma nuoremman piskin kanssa ja nyt ne on aidattuna erilleen ja alle vuosikas on yli puolet pienemmässä tilassa kuin vanhempi. Ei mitään leluja, ei luita, vain vettä. Opettelee nukkumaan sen ajan kun olen poissa. Meillä on ainakin tepsinyt - tietty siinä tilassa ei ole juuri mitään syötävää. On huomattavasti helpompi tulla kotiin kun tietää ettei siellä ole tuhottu mitään, ku laskea oven takana kymmeneen ja pelätä pahinta. Aitaa kakru niin ettei sille todellakaan jää niitä huonekaluja syötäväksi.

Äänestä

Miksi ette yksinkertaisesti laita koiraa sellaiseen tilaan yksin jäädessään, esim eteiseen, pukuhuoneeseen, jossa EI OLE MITÄ KALUTA, raivaatte tavarat pois ja eristätte sen itse tekemillänne puuovilla, jossa on rimat, eli näkyy kyllä muualle, muutei pääse. Jätätte nämä leluset sinne koirulin omaa tilaan. Meillä näin ja mitään ei ole syöty. Tietysti pitää leikkiä koiran omilla leluilla koiran kanssa, ja tehdä selväksi heti alusta, ettei esim. kasetteja ja kenkiä syödä, ne eivät ole leluja ! Panostakaa asiaan ja leikkikää sen kanssa. Tiedän kyllä, että joskus ei jaksaisi, mutta näin se vain on. Nyt kun pentu jää vanhuksen kanssa esim. mökillä tupaan kahden n. reiluksi tunniksi, mitään ei raivata pois, MITÄÄN ILKEYKSIÄ EI OLE TEHTY, koska se ei ole tottunut repimään ja syömään kalustoja. Vanhus on tietysti omassa "karsinassaan" lepäämässä, kun me töissä. Iltasella sitten leikkivät porukassa ulkona. Nämä koiruudet ovat bernejä. Mikä on koirasi rotu ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


VInkkejä kaipaava kirjoitti:

Vuoden ikäinen koirani on keksinyt uuden harrastuksen,kaikkien puuhuonekalujen kaluamisen.Tekee tätä yksin ollessaan.Yksinolon määrä ei ole lisääntynyt ja on muutenkin aika lyhyitä aikoja yksin.Tätä on kestänyt nyt pari viikkoa.Puruluita ja muita leluja on yllin kyllin,aktivointijuttuja on yritetty keksiä mm.namujen piilottelu.Auttakaa ennenkuin koko talo syöty.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu