minulla on 3 undua.. yhdellä , Lukella (n 6kk)on nokassa lohkeama ja päässä jotain valkoista , kuin hilsettä.. olisiko se papukaija syyhyä? mitä voisin tehdä?? eläin lääkäriin on vähän hankala mennä..enkä edea tiedä kunnolla paikkakunnan lääkäreistä.. :( jotkut sanovat että apteekista saa jotain salvaa tai nestemäistä juttua , jota laitetaan suuhun.. sekin kyllä sitten onnistuisi , vaikka ei ole käsikesy.. (syö kyllä kädestä) pitäisikö muille linnuilllekin laittaa lääkettä?? Luke kyllä käyttäytyy melko normaalisti.. ei taida raapia itseään tavallista enempää..
odotan pikaisia vastauksia , en halua linnuille pahaa..
odotan pikaisia vastauksia , en halua linnuille pahaa..
Vastaukset 1
Vanhimmat
Syyhyn aiheuttavat Knemidokoptes-punkithan eivät elä nokassa vaan nokanpielien iholla (mikä voi kyllä sitten aiheuttaa kasvuhäiriöitä itse nokkaan), eli jos hitu on itse nokassa on se todennäköisesti vaan irtoroska tai itse nokasta lohjennut siru tai lohkeamaan tarttunutta likaa.
Ja jos uusia lintuja ei ole useampaan kuukauteen taloon tullut, niin aika todennäköisesti kyse on jostain muusta, ei ne punkitkaan ihan ilmasta sikiä vaan linnun on jouduttava kosketuksiin / asuttava samassa häkissä punkkien vaivaaman toisen linnun kanssa.
Jos kuitenkin punkkeja vielä epäilet kannattaa olla yhteydessä lintuja tuntevaan eläinlääkäriin vaikka puhelimitse, punkkilääkkeen voi lähettää puhelinreseptinä lähiapteekkiin, ilman reseptiä ei tehokkaita aineita apteekista saa. Toisaalta jos mitään selvää punkki-ihottumaa ei linnun nokanpielissä tai jaloissa näy voi lääkäri diagnoosin varmistamiseksi joutua ottamaan raapenäytteen iholta, mikä tietenkään ei lintua näkemättä onnistu. Ja jos jollakulla niitä punkkeja on niin kannatta tosiaan lääkitä häkin kaikki asukit.