Korvassa haava sisäpiolella???

Meillä on pieni 10 vko:nen poikakisu joka raapii jatkuvasti korvaansa ja eilen huomasinkin että sisäpuolella korvaa on pieni "haava".
Voiko siihen laittaa lääkesalvaa joka on tarkoitettu ihmiselle vastaavaan tarkoitukseen?
Puhdistin haavauman eilen mutta epäilen että siitä ei ole mitään hyötyä paranemista varten koska se raapii sitä auki jatkuvasti.
52126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onko tämä oman kissanpentu vai otettu jo noin pienenä?
Oletkos katsonut kissan korvat ettei siellä ole punkkeja, sellaista kahvinporon näköistä mömmöä?
Kissat harvemmin raapivat korviaan jos ei siellä mikään kutise. Jos näkyy niin soitahan eläinlääkärille että saat lääkityksen ja punkit pois.
Yleensä ei ihmisille tarkoitetut lääkkeet/salvat ole kissalle terveellisiä ne kun helposti menevät suuhun ja kun kissasi on vielä kovin pienikin!!!

Äänestä
  • Pitää kattoa tarkemmin tänään jos siel olis jotain punkkiaisia ku mä jo ajattelin eilen samaa asiaa....
    Ei ne haavat yleensä muuten synny kuin öttiäisten takia.

    Äänestä

  • olit oikeassa punkkejahan ne on!!
    lähen ostaa lääkettä apoteekista ettei leviä toiseen kissaan!!!

    Äänestä

  • Kassu kirjoitti:

    olit oikeassa punkkejahan ne on!!
    lähen ostaa lääkettä apoteekista ettei leviä toiseen kissaan!!!

    Älä sitten ainakaan Otita Para Vet -nimistä lääkettä osta. Sillä et tee muuta kuin aiheutat kissalle turhaa kirvelyä korvissa ja vaikeutat siten korvien puhdistamista jatkossa. Tästä puhun kokemuksen syvällä rintaäänellä, sen verran paha virhe tuli Lakun kanssa tehtyä. Nyt kahden vuoden jälkeen saan jotenkuten puhdistettua neidin korvat, mutta siltikään se ei voi operaatiota sietää.

    Kannattaa ihan suosiolla käyttää kissa eläinlääkärissä ja pyytää joko loishäätöpiikki tai respeti Strong Hold -nimiseen lääkkeeseen. Siis jos punkeista todella haluaa päästä eroon. Otita Para ei tunnu tappavan punkkeja ollenkaan. Sitä paitsi se valuu kissan korvista ulos, kulkeutuu sitten kissan pestessä itseään kissan vatsaan ja saa kissan oksentelemaan (tästä kokemuksia molempien kissojen kanssa).

    En siis sano tätä millään pahalla, vaan ihan vinkkinä ja siltä pohjalta, mitä minulle ovat kissa-asiantuntijat neuvoneet.

    Äänestä

Moi. Kuule musta vaikuttaa vähän siltä että sillä on noita korvapunkkeja. Omallakin kissallani on ollut. Sen huomaa siitä että korvassa on kahviporomaista eritettä.Lääkettä saa ihan tavallisesta apteekista, kun pyydät sitä kissan korva punkki vaivaan. Ja vielä vinkki. Jos ostat tippoja niin älä anna kissan raapia korvia, muuten se saattaa mennä tassun kautta suuhun.
Toivottavasti vinkeistä oli apua.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


KASSU 10vko kirjoitti:

Meillä on pieni 10 vko:nen poikakisu joka raapii jatkuvasti korvaansa ja eilen huomasinkin että sisäpuolella korvaa on pieni "haava".
Voiko siihen laittaa lääkesalvaa joka on tarkoitettu ihmiselle vastaavaan tarkoitukseen?
Puhdistin haavauman eilen mutta epäilen että siitä ei ole mitään hyötyä paranemista varten koska se raapii sitä auki jatkuvasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu