WinMac

http://sourceforge.net/projects/winmac

Yrittävät näköjään tehdä Mac Os X:ää Intel-alustalle, mitenkähän mahtaa käydä, ja tuleeko tuommonen ikinä valmiiksi?
7618
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Macissä käyttis on vain puoli pakettia. Ainakin omissa syissäni käyttää Macciä vaakakupissa painaa vähintään yhtä paljon Applen ylivertainen rauta kuin hyvä käyttis ja oheis softat.

Äänestä
  • Toivottavasti onnistuu. Muuten vaihtaisinkin macciin, mutta hinta on esteenä. Oman puuseenkin voisi päivittää parilla sadalla eurolla.

    Tällä hetkellä tuo kyllä vaikuttaa kuolleelta.

    Äänestä

Taitaa olla sellainen ikuisuus projekti kyseessä. Viimeinen "tyhjä" uutinenkin on kolmen vuodentakaa ja koko projekti neljän.

Äänestä

typerää touhua, yksi syy miksi mac toimii hyvin on juuri se että se ei ole intel pohjainen laitteisto ja täten miljoona eri halpis komponenttiyhdistelmää ei tule tuottamaan yhteensopivuusongelmia.

Jo tuo projektin nimi, WINMAC kertoo paljon, tehdään intel pohjaista os x käyttöjärjestelmää ja nimetään se winmac nimellä, nimi mielestäni viittaa windows käyttöjärjestelmään, eikä intel pohjaisuuteen. Kun jo nimi viittaa kaatuilevaan epävarmaan ja tietosuojaltaan puutteelliseen "esikuvaan" mitä se kertoo projektista.

Tosin vaikka nimi olisi x86mac tms intel käännynnäinen, ei se kiinnosta, aito mac on aito mac.

Äänestä
  • näyttää olevan...

    Mutta ei kai sillä olisikaan merkitystä, ollaanko me kiinnostuneita vai ei? Intel-raudan omistajien kiinnostus on varmaan kertaluokkaa tärkeämpi juttu.

    Äänestä

se on tulevaisuutta...

Äänestä
  • Toivottavasti Open Source olisi tulevaisuutta. Vain ja ainoastaan täällä Suomi24-palstalla on pari trollaavaa idioottia mitkä väittävät vaikka mitä avoimen lähdekoodin ohjelmista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bill Jobs kirjoitti:

http://sourceforge.net/projects/winmac

Yrittävät näköjään tehdä Mac Os X:ää Intel-alustalle, mitenkähän mahtaa käydä, ja tuleeko tuommonen ikinä valmiiksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu