Mulla sattuu olemaan yksi aine ongelma, kun en satu olemaan hyvä matikassa ja se on kauis 5, kaikki muut aineet on suht koht hyviä... Matikka vaan kiikastaa, siis mä haluaisin lukioon, mut mua pelottaa, että en selviä matikasta. Niin pitäiskö jättää lukio haaveet ja mennä vaa johonki ammattikoulu puolel? :o
Lukioon menosta helppikää!
Sister
7465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
jos todella haluat lukioon niin siitä vaan!Matikkaahan ei ole pakko kirjoittaa. Mulla oli yläasteella matikka 7 ja usko tai älä, tällä hetkellä kaikista kursseista on tullut 9 tai 10!Vaikka lukiossa tahti saattaa tuntua kovemmalta, niin mun mielestä kokeet on helpompia. Ja apua sä saat aina ja varmasti on kertaustunteja yms. mene ihmeessä lukioon, älä anna yhden huonon aineen vaikuttaa valintaasi!:) tsemppiä :)
Ja lukiossa on olemassa lyhyt matikka...Sil ei oo mitää välii, jos sä pääset kuitenki lukioo. Ja sähän voit alkaa tajuumaa niit asioita =).
kyllä sä sitä matikkaa joutusit yhtälailla amatsussa lukeen. turha sitä lukioo niin korkeelle on arvostaa - ite oon kauppis&lukio yhdistelmässä ja voin kertoo et amatsu on jokseenkin haastavampaa kuin lukio. anteeksi ja kiitos.
Jos sulla on vain matikka ongelma, niin se ei todellakaan ole mikään este lukiolle :) Kyllä siitä matikasta aina selviää, ja eihän sun ole pakko kirjoittaa sitä. Elikkä jos lukioon haluat ja pääset, niin sinne vaan! :)
ei sil matikalla niin paljon oo väliä, mullakin oli kutonen päättärissä mut menin silti lukioon koska muut aineet menee ihan hyvin. eli ihan hyvin voit mennä lukioon ku ei sitä matskuu tarvii edes kirjottaa ja jos sun keskiarvo muuten riittää.
Mulla on ruotsi 6, ja lukioon olisin menossa, näillä näkymin, vielä kaksoistutkintoon..:)
Eli mene ihmeessä lukioon, mutta ota lyhyt matikka:)*hymy*..Ja pyydä tukiopetusta kaverilta tai joltain..
Onnea elämääsi:)
Olen ihan samaa mieltä muiden kanssa.Ei kannata jättää menemättä matikan takia,jos muuten innostusta löytyy.
Itsellenikin oli matikka melko vaikeaa yläasteella,mutta lukiossa olen parantunut siinä huomattavasti.Keskity kieliin,tai missä oletkin hyvä,niin pärjäät tosi hyvin!