muutamia kuvaamia kohteita

tässä on muutamia mun ottamia kuvia...
vain murto osa.... pitäisi saada joku parempi ohjelma millä pystys tekemään sivuja,, ja PAREMPI
kamera...

http://www.sunpoint.net/~miggox/
5875
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kuvat ovat ihan hyviä. Mikä kamera käytössä?
Kannattaa ehkä pienentää kuvia (mitoiltaan) niin, että mahtuvat kokonaan näytölle.
Jatka samaa rataa - sommittelut pääasiassa hyviä ja rauhallisia. Älä pelkää kuvata myös muutakin kuin maisemaa - liikettä ja ihmisiä mukaan.
Tuo PhotoS ei ole kyllä joustavin galleriaohjelma. Sillä tulee helposti vähä kalsa vaikutelma hyvästäkin asiasta.

Äänestä
  • canon powershot a40
    ja jotkiin on kuvattu G1 sellä
    (g1 ) lainassa oli...

    pitää täs kävään aikaan kuvailla
    ja ehtiä joku hyvä ohjelma millä saa hyvän gallerian

    Äänestä

Muutappa siinä Adobessas noiden kuvien kokoa siten että ne ovat vaan 1024x768 tai 800x600 pixeliä. Näkyvät ruudulla ilman vierityspalkkeja, paljon helpompi arvioida koko kuvan "näyttävyyttä".

Äänestä

Itselläni PowerShotS-40:n
Oletko kuvannut kuvat automaatti asenolla?
Itse en käytä enään auto asentoa vaan olen siirtunyt kuvaamaan asenolla P, syy miksi en käytä auto asentoa on että kuvista ei tule kuin erittäin harvoi teräviä, olin näkevinäni sinun kuvissasi samanlaista ongelmaa, ja siksi kysynkin asjaa.
Minullakin on kuvia nähtävänä netissä, sivut ovat vielä kesken eräiset ja kuvia pitäisi laittaa lisää Os on http://www.sunpoint.net/~jarinkamera
muuten kuvasi olivat hyviä

Äänestä

en ole pätevä neuvomaan, mutta mielipiteitähän saa esittää. "mielipide on kuin nenä, jokaisella on omansa" (Harry Calahan, Dirty Harry).
Kuvat on valtavan kokoisia, pienennä vaikka leveys max.800 ja korkeus max.600. Näkys ilman skrollausta, eli ei noita isompia strategisia mittoja.
Kuvista voisi päätellä, että ei sulla ole ongelmaa kameran tai varsinkaan photoshopin huonouden kohdalla. Kokeilet erilaisia säätöjä ja rajauksia kuvatessa ja erilaisia kuvankorjailuja tietsikalla. Ja luet ja katselet muidenkin ottamia kuvia. Ihan hyvällä mallilla sulla hommat on, mutta aina voi tehdä paremminkin. Siitä kiva hobby tämä fotografeeraus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miggox kirjoitti:

tässä on muutamia mun ottamia kuvia...
vain murto osa.... pitäisi saada joku parempi ohjelma millä pystys tekemään sivuja,, ja PAREMPI
kamera...

http://www.sunpoint.net/~miggox/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu