noidanpuutarha

Hiekkatörmän Rubiini

minkälainen on noidan puutarha? onko mitään tiettyä kaavaa vai voiko käyttää omaa mielikuvitusta? omia kokemuksia?

1

732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rödfinne

      Olen rakentanut nyt useamman vuoden ajan noidan puutarhaa omalle pihalleni. Mitään varsinaista kaavaa ei tietääkseni ole olemassa, kunhan tunnet kasvien tarpeet valon ja kosteuden suhteen, istutus-, kylvö- ja sadonkorjuuajat jne. Loput onkin kiinni omasta mausta.

      Itse en pidä suoralinjaisista yrttipenkeistä vaan pyrin myötäilemään maaston luonnollisia muotoja. Istutettujen yrttipuskien väliin olen sijoittanut luonnonkiviä askelmiksi. Suunnittelussa, tasapainoisen komposition kehittelyssä, on ollut suurena apuna mm. japanilaisen puutarhan suunnittelua käsittelevät opaskirjat.

      Suomen oloissa pieni kasvihuone on lisäksi melkeinpä välttämättömyys. Puutarhani ulottuu myös ikkunalaudoille ja sisälle kookkaaseen trooppiseen liskoterraarioon, jossa eläinasukkien lisäksi elää jokunen lääkekasvi (tärkeää oli etteivät liskot olleet kasvissyöjiä!). Kellarissa on sitten sieniviljelmät, jotka kevään tullen nostetaan parvekkeelle puolivarjoon.

      Vanhoissa luostareissa on vaalittu yrtti- ja lääkekasvien kasvatusperinteitä joten jos olet vasta suunnittelemassa puutarhaasi, kehottaisin tekemään ensi kesänä matkan esimerkiksi Ruotsiin, jossa Vadstenan Birgittalaisluostarin kupeessa on todella taidolla vaalittu yrttipuutarha. Kasvien sijoittelun suhteen ne noudattavat noidan puutarhan perusperiaatteita.

      Suuri haaveeni olisi rakentaa noidan puutarhaani "salainen puutarha" jonne sisäänkäynti tapahtuisi valtavien salkoruusujen muodostaman portin kautta. Sinne sijoittaisin pienen lammikon (välttämätön noidan puutarhassa) ja laakean meditointikiven. Lammikko oli yksi ensimmäisiä projektejani puutarhassa. Nyt neljän vuoden jälkeen kaivuujäljet ovat peittyneet, rantakivillä kasvaa sammalta ja suurikokoiset saniaiset luovat vedenpintaan arvoituksellisia varjokuvia. Se on hieno!

      Noidan puutarhaan kuuluu olennaisena osana hedelmäpuut kuten omena, päärynä, luumu, kirsikka, ja kriikuna, sekä tietenkin "vartijatammi" jonka oksiin voi asetella ohikulkijoiden taivasteltavaksi sellaisia "blair witch" -kyhäelmiä.

      Tappavat kasvit kuten sormustinkukat, ukonhatut jne. olen sijoittanut samalle seinustalla. Lapsia olen kieltänyt ehdottomasti leikkimästä paikan lähistölläkään. He tietävät syyn ja osaavat varoa näitä kasveja.

      Suomalainen noidan puutarha eroaa aika paljon kelttiläisestä perinteestä, joten olen pitänyt nämä erillään vaikka pyrin vaalimaan molempia. Wiccan puutarhaanhan kuuluu mm. sellaisia kasveja kuten piikkiomena ja noitahuntu, joita en ole toistaiseksi löytänyt mistään. Armoitettuna Castaneda-fanina taas eteläamerikkalaisia lääkekasveja en voisi hyljeksiä mistään hinnasta. ;-D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3840
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      66
      3622
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      109
      3465
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      60
      2838
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      73
      2676
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2241
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      52
      1482
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1155
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1142
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1128
    Aihe