minkälainen on noidan puutarha? onko mitään tiettyä kaavaa vai voiko käyttää omaa mielikuvitusta? omia kokemuksia?
noidanpuutarha
1
642
Vastaukset
- Rödfinne
Olen rakentanut nyt useamman vuoden ajan noidan puutarhaa omalle pihalleni. Mitään varsinaista kaavaa ei tietääkseni ole olemassa, kunhan tunnet kasvien tarpeet valon ja kosteuden suhteen, istutus-, kylvö- ja sadonkorjuuajat jne. Loput onkin kiinni omasta mausta.
Itse en pidä suoralinjaisista yrttipenkeistä vaan pyrin myötäilemään maaston luonnollisia muotoja. Istutettujen yrttipuskien väliin olen sijoittanut luonnonkiviä askelmiksi. Suunnittelussa, tasapainoisen komposition kehittelyssä, on ollut suurena apuna mm. japanilaisen puutarhan suunnittelua käsittelevät opaskirjat.
Suomen oloissa pieni kasvihuone on lisäksi melkeinpä välttämättömyys. Puutarhani ulottuu myös ikkunalaudoille ja sisälle kookkaaseen trooppiseen liskoterraarioon, jossa eläinasukkien lisäksi elää jokunen lääkekasvi (tärkeää oli etteivät liskot olleet kasvissyöjiä!). Kellarissa on sitten sieniviljelmät, jotka kevään tullen nostetaan parvekkeelle puolivarjoon.
Vanhoissa luostareissa on vaalittu yrtti- ja lääkekasvien kasvatusperinteitä joten jos olet vasta suunnittelemassa puutarhaasi, kehottaisin tekemään ensi kesänä matkan esimerkiksi Ruotsiin, jossa Vadstenan Birgittalaisluostarin kupeessa on todella taidolla vaalittu yrttipuutarha. Kasvien sijoittelun suhteen ne noudattavat noidan puutarhan perusperiaatteita.
Suuri haaveeni olisi rakentaa noidan puutarhaani "salainen puutarha" jonne sisäänkäynti tapahtuisi valtavien salkoruusujen muodostaman portin kautta. Sinne sijoittaisin pienen lammikon (välttämätön noidan puutarhassa) ja laakean meditointikiven. Lammikko oli yksi ensimmäisiä projektejani puutarhassa. Nyt neljän vuoden jälkeen kaivuujäljet ovat peittyneet, rantakivillä kasvaa sammalta ja suurikokoiset saniaiset luovat vedenpintaan arvoituksellisia varjokuvia. Se on hieno!
Noidan puutarhaan kuuluu olennaisena osana hedelmäpuut kuten omena, päärynä, luumu, kirsikka, ja kriikuna, sekä tietenkin "vartijatammi" jonka oksiin voi asetella ohikulkijoiden taivasteltavaksi sellaisia "blair witch" -kyhäelmiä.
Tappavat kasvit kuten sormustinkukat, ukonhatut jne. olen sijoittanut samalle seinustalla. Lapsia olen kieltänyt ehdottomasti leikkimästä paikan lähistölläkään. He tietävät syyn ja osaavat varoa näitä kasveja.
Suomalainen noidan puutarha eroaa aika paljon kelttiläisestä perinteestä, joten olen pitänyt nämä erillään vaikka pyrin vaalimaan molempia. Wiccan puutarhaanhan kuuluu mm. sellaisia kasveja kuten piikkiomena ja noitahuntu, joita en ole toistaiseksi löytänyt mistään. Armoitettuna Castaneda-fanina taas eteläamerikkalaisia lääkekasveja en voisi hyljeksiä mistään hinnasta. ;-D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821309Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021098Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä631093Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ1631023Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121009Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103963Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68886Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍119791- 77735
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t121734