Näin Vantaan Varistossa n. 5 minuuttia sitten kirkkaan pyöreän esineen lentävän koillisesta lounaaseen päin. Seurasin sitä n. 1,5 minuutin verran, kunnes se häipyi näköpiiristä talomme katon yli. Esineen lentorata oli korkeammalla kuin alueen säännöllisesti ylilentävien lentokoneiden radat. Ilma on Vantaalla kirkas ja aurinkoinen ja esineen ääriviivat näkyivät selkeästi. Esineestä ei lähtenyt minkäänlaisia savuvanoja eikä siinä ollut ulokkeita. Lentoreitti kulki aivan suoraan. En tiedä mikä esine se oli, mutta lentokone tai helikopteri se ei ainakaan ollut eikä ilmapallo voi liikkua niin tasaisesti ja suoraan.
Näinkö juuri ufon?
silminnäkijä
201786
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Soita Helsinki-Vantaan lentoasemalle ja kysy mikä se oli. Jos sanovat ettei siellä mitään lentänyt siihen aikaan, he todennäköisesti eivät kerro totuutta (eivät tiedä mikä lentävä objekti oli).
Tutkahavainnot tuntemattomista kohteista tarkistetaan aina visuaalisesti sekä myös Ilmavoimien valvontakoneiden toimesta.
Voihan myös olla ettet nähnytkään mitään, vaan narrasit meitä. :)
Näin todella lentävän esineen, jota en tunnistanut. En usko, että se oli mikään avaruusalus toisista ulottuvuuksista, mutta lentokone tai helikopteri se ei todellakaan ollut. Ehkä se sitten oli säähavaintopallo, mutta sen lentoreitti oli aivan suora. Oliskohan se voinut olla jokin matalalla lentävä satellitti?
...viime elokuussa maanulkopuolelta peräisin oleva suuri UFO-alus.
Kyseisen UFO-havainnon kohdalla ei enää voi puhua tunnistamattomasta lentävästä esineestä.
Eli silloin pitäisi puhua ifoista, identified flying objects.
...kuvaamaan tunnistamattomia lentäviä esineitä, mutta myös maanulkopuolista alkuperää olevia aluksia.
>
Näitkö sinä, vai uskotko huhuja? Yhtään järkevää valokuvaa ei pyynnöistä huolimatta ole näkyville saatu.
...itse.Perättömien huhujen levittäminen näin vakavasta asiasta olisi typerää ja vastuutonta.
Voisitko kertoa tarkalleen mitä näit, ja kuinka kauan se ufo oli näkyvissä. Meinaan jos se oikeasti olisi ollut niin iso kuin väitetään, miksi keskustelua käydään vain tällä palstalla?
Havaintopaikka:Itä-Helsinki.
Havainnon kesto:Noin kaksi tuntia.
Havaintoaika:Klo.15.00-17.15.Valopallo välkkyi taivaalla klo.16.50-16.55.
Kuvaus havainnosta:
-Valokiekko, jonka kokoa on vaikea tarkkaan arvioida(alus oli useiden kilometrien korkeudessa).
-Matalalle laskeutunut valopallo, joka välkkyi erittäin voimakkaasti muutaman minuutin ajan.
Ei mene minun jakeluuni sitten millään,että kerrot "havainto kesti kaksi tuntia", sitten kerrot "Valopallo välkkyi taivaalla klo.16.50-16.55" Minusta kaksi tuntia on 120 minuuttia. Kun taas 16.50 - 16.55 = 5 minuuttia.
Jos pyrkimyksesi on hämmentää ja viedä uskottavuutta koko tapaukselta, sen onnistut kyllä tekemään.
Tai sitten koko juttu on yhtä naurettava fiasko kuin aikatauluheittokin kahdesta tunnista = 6%
Jos samalla kaavalla ajatellan koko jutussa olevan saman verran totta siis 6% niin voidaan lukea tähteä pienemmän pisteen näkyneen Helsingin taivaalla jonkin aikaa.
Tämä viiden prosentin totuudenkertoja asuu täällä kilpaa tuon vastaväittäjänsä kanssa. Muista ip lähteistä ei tule vahvistuksia. Jippiin puolella julkaistiin ns:valokuvakin pyöreästä reijästä pilvessä! Se vain menee pieleen, että kyseisessä kuvassa on jo pimeää, eli aika ei sovi, samoin kuva on talvella otettu. Helsingissä on talvi elokuulla!
Kaikkea ne uhmovaarit saavatkin aikaan!!!
Eli kyseessä lienee kaikkea muuta kuin tämän palstan normaali kävijän kirjoituksesta. Lienee luultavampaa katsoa noita skeptikoita ja heidän puuhastelujaan tarkemmin, eli tarkoituksellinen mätäkuunjuttu ja sen avulla saavutettava osoitus siitä kuinka typeriä laumasieluja ufouskovat yleensä ovat.
Ensin näkyi valokiekolta näyttänyt-alus ja myöhemmin välkkyvä valopallo(lyhyen aikaa).
...,että Helsingissä vieraili suuri UFO-alus viime elokuussa.Se tapahtui neljä päivää laajan sähkökatkoksen jälkeen.Päivämäärä oli ilmeisesti sama, jolloin Mars- planeetta oli lähimpänä maata 65 000:n vuoteen(alkoi etääntymään sen jälkeen).
Mielenkiintoista tässä kuuluisassa Helsingin "ufossa" on se, että kävin läpi elokuun ja syyskuun keskusteluja, enkä löytänyt kenenkään mainintaa aiheesta. Nyt melkein puoli vuotta myöhemmin asiasta puhutaan. Ei tunnu oikein uskottavalta.
...kuitenkin on - ehdottomasti.
Tosiasioiden hyväksyminen ei ole aina helppoa silloin kun tutuksi ja turvalliseksi koettu maailmankuva on uhattuna.
tarina, josta ei ole kuvia, jota kukaan muu ei vahvista, jota ei ole dokumentoitu missään. Goodbye.
...ovat kertoneet minulle nähneensä aluksen.
Todennäköisesti satelliitin. Niiden lentorata on suora ja ne loistavat "valopallona"
Oliko vastauksesi tarkoitettu nimimerkille "silminnäkijä" vai "silminnäkijät"?
http://www.suomenufotutkijat.fi/ufodb/ufodata.php?u=85&p=1&sid=
samoihin aikoihin havaittiin myös raahes päin