OLen jo pitkään harkinnut toista koiraa monirotuisen pystykorvani seuraksi. Nykyinen koirani on melko pieni, pitkille lenkeille (2-3 tuntia) se kyllä jaksaa lähteä, mutta pyörän vierelle juoksemaan siitä ei oikein ole. Tahtoisinkin toisen koirani olevan vähän isompi ja olen harkinnut saksanpaimenkoiraa. Epäilyttää vain vähän, olisiko minusta sellaisen koiran omistajaksi, kun olen vasta 14-vuotias. Saisin nimitttäin vastata itse kaikista koiraani liittyvistä asioista, kouluttaa sen jne. kuten nykyisen koiranikin kohdalla olen tehnyt (perheessäni muut eivät ole hirveän innostuneita koirista). Kokemusta minulla on koirista jonkun verran, olen esim. käynyt 4H-yhdistyksen dogsitterkurssin ja hoidellut kyllä vähän isompiakin koiria jne. Mutta, mitä mieltä olette, vastatkaa rehellisesti, kannattaako kerta kaikkiaan harkita jotain pienenpää rotua?
olisikohan mahdollista...
aidi
3429
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kyllä jos susta siltä tuntuu että oot valmis hoitamaan sellaista koiraa. itekki oon 14 ja sakemanni pentu tulee kotiin viikon päästä!=) joo ja jostainhan sitä on aloitettava se on mulle ihan ensimmäinen sakemanni ja varmasti hullaannun tähän rotuun (olenkin jo niin tehnyt) että jos itestäs tuntuu että jaksat hoitaa sitä loppuun asti niin miksipäs ei?! onnee vaa koiran hankinnalle!=)
Jos vähääkään epäilyttää ota pienempi rotunen koira.Sakemannit ovat kuitenkin vaativia ja jos joudut yksin vastaa sen hoidosta,ulkoiluttamisesta ja muusta niin voi voi...Eli EI!Tai sitten tyydy vain siihen yhteen koiraan joka teillä jo on ja harkitse toisen koiran ottamista kun olet vanhempi.Yleensäkkin minusta kun perheeseen otetaan koira se on koko perheen yhteinen asia.Sinun iässä yksinään esim.sakun hoito voisi käydä pitemmän päälle raskaaksi...Mieti siis ja juttele vanhempien kanssa!
Saksanpaimenkoira on ihana rotu! Itselläni on sellainen. Jos päädyt tähän rotuun varoitan jo nyt, että rodun "tyyppivika" on itsepäisyys. Kun koulutat sakemannia muista vain ettet anna sille periksi missään asiassa! (se luulee voivansa luistaa kaikessa muussakin, jos annat kerran periksi) Sakemanni on myös iso (omani, uros, säkä on yli 70cm ja painaa n.45kg), pienen ihmisen on vaikea hallita huonosti koulutettua isoa koiraa, joka saattaa ärhennellä toisille koirille. Olen huomannut,että uros on helpompi kuin narttu vähän joka suhteessa.. (isäni sakemanni narttu oli tosi itsepäinen ja teki halutut asiat vasta sitten kun sen oli ensin selättänyt ja näyttänyt itselle inhottavalla tavalla kuka on pomo, tämä EI päde tietysti kaikkiin!)
Jos uskot pystyväsi kouluttamaan sakemanni pennusta asti tottelevaiseksi ja kuuliaiseksi koiraksi, suosittelen syvästi tätä monipuolista koiraa!