Gilera Runnerin 180 malli on kai käytännössä nopein markkinoilla oleva skootteri. Sitä on äärettömän helppo hieman virittää ja kovimmat pelit kulkee lähes 200, mikä tietysti on laitonta ja pitää ajaa radalla. 0-100km kiihtyvyys on helposti alle 6 sekuntia, jos on malossin pönttö ja pienet rullat ja skorpionin putki ja muuta pientä viritystä.Keulii vielä 50 kun hantaakin vääntää äksiti pohjaan.
Gilera Runner 180 nopein skootteri
28
23531
Vastaukset
- Hillitty ajaa halvalla
Tosi tuo on. Takarengaskulut tulevat hirmu kalliiksi, kun saa vaihtaa jopa 1000-2000 km välein. Mustaa raitaa tulee kihdytyksessä kuin huomaamatta ja kumi palaa. Ja hauskaa on!
- QQQ
Onhan ne Gilerat helppoja virittää. Sieltä Italiasta niitä helppo viritys skoottereita tulee, kun siellä sana viritys ja vakio on sama asia. Suomessa nämä hommat on päin perset*ä.
- Vauhtijalka
Jep, olen samaa mieltä, että Gilerat Runnerit on aikamoisia kulkijoita ja mainioita skoottereita.
- tarkka
Huomasin viime kesänä, että 180 SP mallissani etupää oli jotenkin hutera yli 160 nopeuksissa. vaihdoin koko haarukan uusiksi ja nyt ok.
- lofper
voisitko kertoa hieman siitä rempastasi eli minkä valmistajan haarukan asensit siihen, ja miksi hinta muodostui..?
- lähtee kuin kirves
Gilera Runner 180 on tosiaan nopea kuin tuuli ja se lähtee paikaltaan kuin kirves.
- Pösö
Tosian nopeakuin vastatuuli ja lähtee ku purkka tukasta !!!
- myrskytuuli
Pösö kirjoitti:
Tosian nopeakuin vastatuuli ja lähtee ku purkka tukasta !!!
Siis Gilera Runner on aivan käsittämätön kiihtyjä ja mielettömän hieno skootteri. Se on normaalistikin hurja laite ja viritettynä varsinainen runner. Se tekee hintelästäkin miehestä rotevan ja plösöstä jäntevän ja naiskuskista pamela andersonin.
- ou jee
jess ou jee
- kestävä peli
Eräällä englantilaisella Gilera Runnerin kotisivulla on juttua miehestä, joka on ajanut Runnerillaan 88000 kilometriä. Näytti ihan timmiltä peliltä vielä. Perusremontti koneeseen oli tehty ja muitakin korjauksia, mutta onhan kilometrimääräkin melkoinen. Mahtaako mikään muu skootteri olla yhtä kestävä?
- Taidan ostaa
Viestien perusteella Gilera Runner Fxs 180 vaikuttaa aivan ylivoimaiselta skootterilta muihin verrattuna. Taidanpa ostaa sellaisen. kiitos vinkeistä.
- Pete
Niitä ei nimittäin tuoda enää tänne, vanhaa 2003 varastoa taitaa olla vielä jäljellä.
- asiallinen peli
Täytyy varmaan ostaa se uusi. Käytettyjä on tosi vähän markkinoilla ja ne menee heti, olen huomannut. Koeajo tosiaan vakuutti.
- mauno
Pete kirjoitti:
Niitä ei nimittäin tuoda enää tänne, vanhaa 2003 varastoa taitaa olla vielä jäljellä.
juu, osta pian!
Mulla on nyt myynnissä vielä virittämätön peli vuodelta 2002, ajettu 6500 km. Tarakkaboksi sekä uusi akku. hp 2650 eur. puh.050 4014161
- hurjapää
No joo mut toihan on 180 kuutioinen... Mitäs sanoisitte Malaguti Phantom 50cc skootterista, jolla voi tehdä burnoutin ja joka kulkee yli 150km/h ja kiihtyy alle 5 sek. sataan..? Malossin MHR Team Speed tehari, 26mm Mikuni Flatside kaasari jne...
- On paras
Niin mutaa suzuki pv 80cdd pytty älyttömät kanavat tehari moottorisahan 20mm läppäkaasari ja sille alipainen kampikammiosta, väkit 17 28 ja kulkee kovempaa ku nuo muovi mopot ainut vaan että kykinjousten alle saa laittaa vitusti prikkoja. Tai honda manki remmiahdettu sellainen 88cm.... sekin kulkee.
- tietoa
On paras kirjoitti:
Niin mutaa suzuki pv 80cdd pytty älyttömät kanavat tehari moottorisahan 20mm läppäkaasari ja sille alipainen kampikammiosta, väkit 17 28 ja kulkee kovempaa ku nuo muovi mopot ainut vaan että kykinjousten alle saa laittaa vitusti prikkoja. Tai honda manki remmiahdettu sellainen 88cm.... sekin kulkee.
kuinka hyvin noita saa tällä hetkellä käytettynä kun uutena ei enää myydä. Mitä sanoo laki virittämisestä kun on kuitenkin 180cc?
- Gilera kuski
Itellä on Runner DD vuodelta -99 Todella makia peli!!
- mielenkiintoista....
Vieläkö noita on myynnissä?
- m_k_t_6
mielenkiintoista.... kirjoitti:
Vieläkö noita on myynnissä?
Nostellaampas ylös vanhaa aihetta....
Olen katsellut tommosta "mopoa" itsellä kaupunki ajeluun.
Kiinnostaisi tietää, että paljonko tällaisella ajelee kilometrejä suurinpiirtein, ennen kuin pitää mäntää tai sylinteriä (ym. muuta) alkaa vaihtamaan? Onko osat kalliita?
Mitä laki sanoo esim. tehoputken vaihtamisesta? Kyseessä on kuitenkin moottoripyörä eli saako vaihtaa? Itsellä lähinnä kokemusta vain isommista moottoripyöristä...
- Isällinen neuvo
Sinun kirjoitelmassasi on karkea virhe, täydennä sitä sanalla "mini" skootterit niin sitten se voi pitää paikkansa. Isot skootterit ovatkin jo sitten aivan eri tasolla virittämättä ja/ tai viritettyinä. Lisäksi niillä voi myös ajaa lujaa, toisin kuin noilla mineillä.
- gruunneer
Kyllä sillä ajaa 9 litran tankki niin noin 200 km menee helposti ja 99 bensaa vaan sisään suoraan..
hullu skootteri aivan mahotonta kun on 25 hp takapyörältä.. 100 kg runkoon
suosittelen!
ja ei näitä taida olla kyllä myynnisä oikeastaan yhtään vai onko?? - kysymys123
mitä on vaihettava jos tehoputken haluaa pyörään ja mikä tehoputki olisi hyvä äkiä vastauksia kiitos!
- asdase
ohan niitä vaikka mitä, esim arrow, leo vince, bgm..
Suosittelen scooter-center:istä etsimään! - kysymys3
pitäääkö kaasariin vaihtaa suuttimia öljynsaantia isommalle ym ym ?
- xxx12332
ei.. en ainakaan omaan ole vaihtanut.. :) motot.netissä on näitä 180 runnereita pari kpl.. etsi sieltä ja ota yhteyttä..
Ootko PK seudulta? - kysymys3
en ole ooon keski-suomesta. eikun ajattelin vaihtaa jonku tehoputken gileraan niin mietin vain, että toimiiiko samanlailla vaikka pelkän putken vaihtaa. tartteeko sitten suuttimia vaihdella tai avartaa mitään?
miten paljon eroa tuli vakioputken ja tehoputken vaihdolla? nousiko huippunopeus ja kiihtyvyys merkittävästi?- saludo888
Google on ihmeellinen paikka, vähän sitä oma-alotteisuutta niin löytyy vastaukset.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja3462771Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1201539Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481370Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa57987Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan15984Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta27934Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo149898En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm81898- 80888
Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar205829