yöllinen paniikkikohtaus

Lotta

Mulla on ollut undulaatteja vasta muutaman kuukauden.Haluaisin tietää onko muille tapahtunut näin ja jos, niin mitä pitää tehdä.
Peitän linnunhäkin yöksi lakanalla. Nyt pari kertaa olen herännyt yöllä kun häkissä on paniikki
Linnut "hyppii" häkin seinillä, tuntuu että niillä on tosi paniikki. Laitan valot, koitan puhua niille rauhallisesti. Tätä kestää hetken, sitten se on ohi. Onko kellään tietoa mistä tämä johtuu?

8

632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jari

      Olet varmaan havainnut, että undulaatit päivälläkin joskus kiihtyvät jostakin havaitsemastaan asiasta ja alkavat huutaa kovaa. Birmelinin kirjassa "Undulaatit" kerrottiin, että ihminen ei aina voi tietää, mikä tällaisen kiihtymystilan aiheuttaja on.

      Rauhoittelu ja puhuminen linnuille voi auttaa, jos ne ovat kesyjä ja ihmisiin tottuneita. Minulla on kolme lintua, undulaattipariskunta ja yksinäinen uroskanarialintu (eri häkeissä vierekkäin). En ole koettanut kesyttää niitä. Ne laulelevat kaikki paljon. Minulla ei ole myöskään tapana peittää yöksi häkkejä, koska häkit sijaitsevat olohuoneessa ja itse nukun makuuhuoneessa. Mielestäni peittäminen ei ole aiheellista silloin, kun päivä on lyhyt. Loppukeväästä ja kesästä se on aiheellista. Siihen kyllä vähitellen tottuu ja osaa nukkua, vaikka linnut visertelisivätkin aamun valjetessa.

    • Hanna

      ..tarvita, kuin että joku unskeista vaikkapa tipahtaa orrelta nukkuessaan ja muut säikähtävät sitä. Unskit eivät näe pimeässä hyvin ja paniikki on valmis.

    • beatrice

      jep,sitä sattuu,eikä tosiaan muu auta,kun laittaa vähän valoa ja puhua rauhallisesti,toimii myös epäkesyille unskeille:) yleensä johtuu pelästyksestä,ääni,liike yms.

      • Lotta

        vastanneille. Hyvä ja helpottavaa kuulla, että tämmöistä sattuu myös muillekkin unduille. Meinasin vaan itsekkin joutua paniikkiin, kun mietin, että mikä linnuille tuli keskellä yötä.


    • undu

      minäkin säikähdin aluksi tätä kun en ollut lukenut aikaisemmin mistä on kyse ja miten pitää toimia. mutta minulla on hyvä vinkki sinulle: jos lähdet matkalle tai et ole yötä kotona tai tulet myöhään, linnuille kannattaa jättää "yövalo" päälle. koska silloin ne huomaavat helpommin että ei ole hätää eivätkä satuta itseään. (luin kirjasta)

    • peippomies

      Laitoin yövalon (8W) peipoille ekan yöllisen paniikkikohtauksen jälkeen. Valo syttyy ajastimella noin 15 minuuttia ennen kuin varsinainen valo sammuu, joten linnut ovat jo oppineet menemään yöorrelle kun valo syttyy. Näin yöt ovat rauhallisia ja linnut voivat käydä syömässä ( peippojen on syötävä suht usein kun on pieni massu) yöaikaankin.

    • Undulaattifani

      Undulaatit ei nää piemeässä ja meillä saa ne rauhoitettua kun katsoo että lakana on hyvin ja puhuu todella rauhallisesti ja jos ei lopu katsoo onko vettä ja ruokaa

    • tulikin

      Edes vähän nukuttua ja sit ku oot ne tappanut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      90
      7177
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7099
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      118
      6320
    4. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5428
    5. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5245
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      42
      5141
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4625
    9. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      4134
    10. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3655
    Aihe