Kun on korkeakoulututkinto, joka rinnastetaan yliopistotutkintoon mutta ei ole kuitenkaan akateeminen. Amk tutkintoa ja opiskelijoita aliarvioidaan näissä yliopistorinnastuksissa, aivan kuin ette ymmärtäisi eroa. Olkaa ylpeitä käytännön osaamisestanne, yliopistoihmiset hoitakoot teorian.
Miltä amiskasta,
tuntuu?
5607
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eihän täsä oikein tiedä mihin oma ammatti taito nyt sitte riittää. Mikä on se ura kehitys mitä voi suunnitella. Että onko tämä korkea koulu vai ei. Kukkaan ei oikein tiedä. mitä on jatkotutkinnot ym ym. Mikä on sairanhoitajan jatkotutkinto, onko lääkäri kun on sairaanhoitomaisteri(amk) vai mikä? Ei perus hoitaja vaan super hoitaja, niinkö ja muuttuuko jotenkin työ. sekavaa on mutta olkoon.
sairaanhoitajasta tulee terveystieteiden maisteri yliopistossa, sehän nyt on tiedetty aina. eikä se ole lääkäri.
Pari asiaa... amiskalla ei ole korkeakoulututkintoa vaan ammattikorkeakoulututkinto. Kaikki työelämän rekrytoijat kyllä tietävät mikä ero on ammattikorkeakoulusta ja korkeakoulusta valmistuvalla. Ette te yliopiston ihmiset ole niin paljon muita ihmisiä älykkäämpiä, että olisitte ainoita jotka tämän eron tietävät. Itselläni on prosessitekniikan insinöörin tutkinto ja tiedän tasan tarkkaan minkä tyyppisiä ja tasoisia tehtäviä sovellun sen avulla tekemään... ja niin tietää työnantajatkin. Kaikissa ilmoituksissa ilmoitetaan selkeästi minkälainen tutkinto vaaditaan... tai jos ei ilmoiteta niin sitten sillä ei ole niin suurta merkitystäkään, vaan painoarvo on ihmisessä itsessään.
Sitten vielä; luuletko ihan oikeasti että ammattikorkeakoulu-opiskelijat ovat niitä ihmisiä jotka rinnastavat tutkintonsa yliopistotutkintoon? Vastaus: Eivät ole, ei ainakaan yksikään minun kurssikavereistani. Kaikki tietävät että amk-insinööri vastaa sitä vanhaa insinööriä, joskin tutkintoa on sen verran uudistettu, että tutkinto käy myös ulkomailla.
Rehellinen ja järkevä kommentti. Ole itsekin prosessi/metsäteollisuuden palveluksessa ja tällaisella asenteella varustettuja amk-inssejä tavannut sekä töihinkin ottanut. Oikea asenne korvaa paljon puutteita niin koulutuksessa kuin henkilökohtaisissa kyvyissäkin.
Kandi-tutkintoa kokoajan yritetään lobata ammattikorkeakouluille.
Mikä on kansainvälinen käytäntö, vai missä ulkomailla tunnetaan jotain AMK-tutkintoja?
Eihän lisenssiaattejakaan ole ulkomaisissa korkeakouluissa.