Olen lähdössä kesällä lapsen kanssa Albenaan. Hotelli on Panorama. Onko joku ollut ko. hotellis-sa? Mitä kaikkea kivaa on lapselle Bulgariassa?
Kertokaa kaikkee muutakin jos olette käyneet.
Kiitän jo etukäteen.
Kertokaa kaikkee muutakin jos olette käyneet.
Kiitän jo etukäteen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Panoramassa ei kunnon äänieristystä.Aamupala tosi hyvä.Portaat aika pitkät rannalta hotellille,minijuna hyvä liikkumisväline.
Albenassa yöt ainakin ovat rauhallisia jos ei oteta lukuun yhtä kapakkaa joka soittaa aamuyöhön asti musiikkia..muuten ravinlolat sulkeutuvat aika aikaisin. Torin laidalla on ravintola jossa myös suomalaiset ruokalistat..joskin vaikea löytää mitään itselle sopivaa. Mutta hotelleissa aamupala todella runsas ja lihottava lihottava..Lapsille kyllä löytyy tekemistä. albena on aika rauhallinen ja turvallinen paikka koska on mafian suojeluksessa..pitävät hyvän huolen turisteista..albenan muuten omistaa yksi ja sama mies..ei uskois..mutta totta se on. Varnaan tai johonkin muuhun kaupunkiin mentäessä asia onkin ihan toinen..taskuvarkaita kyllä löytyy..ja rahaa ei missään tapauksessa saa vaihtaa kadulla. juomaveteen kuluu rahaa tosi paljon..kannattaa vertailla hintoja..hotellien kaupat kalliita verrattuna muihin. Kolmen viikon reissuun kuitenkin sai uppoamaan rahaa, esim tarjoilijoiden tippeihin, mutta mitä paremmat tipit sen parempi kohtelu.Albenassa muuten pärjää saksan kielellä paremmin kuin englannin..tai sitten mun enkku huonoa..:))Taksien hinnat kannattaa tinkiä etukäteen..niissä aika paljon ilmaa.
Mutta hyvää matkaa teille..löydätte kyllä kohteita missä käydä ja lapsillekkin löytyy puuhaa.
johan oli juttu, ootko koskaan käynyt bulgariassa, saati sitten albenassa????nimimerkkisi on jokseenkin harhaanjohtava, koska tietoa sinulla ei näytä olevan yhtään.
Oikeassa olet (???) en tiedä Albenasta mitään..
En ole koskaan ollut siellä sesonkiaikana..joten tietoni ovat väärät..vietän vain aikaa kylpylässä.
joten muusta menosta en tiedä mitään..olen pahoillani jos loukkasin jotain joka tietää noista jutuista..en vain tiedä mikä noista oli keksittyä..Onhan se turvallinen ja rauhaisa paikka perheille...mutta se siitä..en odellakaan tiedä mitään..
kaikkia jotka pitävät hauskaa toisten tietämättömyydellä!!! TYHMÄÄ KYSYMYSTÄ EI OLE EDES OLEMASSA!!!!!!! Jatkossakin vain rohkeasti kysymyksiä esille että tuollaiset kaikkitietävät K*******T jaksavat rohkaista meitä tietämättömiä matkailijoita!!!
Tuossa nikillä..jotain tietää on kyllä perää, mutta noita tietoja ei kyllä ihan tavallinen matkailija tiedä. Albena on turvallinen paikka ja tarkoitettu nimenomaan lapsiperheille ja niille jotka haluavat vähän rauhallisemman paikan. Hotelleja siellä on aika runsaasti ja kapakat sulkeutuvat aikaisin jos ei huomioida hotellien baareja. Rahanvaihto kaduilla on todella vaarallista, ollaampa missä tahansa. Taksien hinnat myöskin kannattaa sopia, sen tiedän minäkin. Tiedän myös että albenan perustaja on tai oli yksi ja sama mies. Kutsutaan nimella mr albeena, näin siellä paikalliset kertovat ..mene ja tiedä onko totta...että sellaista...