Lanzarote

Suunnittelen matkaa Lanzarotelle miehen ja 7- ja 5- vuotiaiden lasten kanssa. Lähinnä askarruttaa tuo ruokapuoli, kun lapset eivät ole käyneet ennen etelässä. Voiko ravintolassa juoda maitoa vai iskeekö pöpöt? Eivät juo limsaa. Kokemuksia eri hotelleista? Onko maaliskuussa jotkut karnevaalit ja onko niistä haittaa, rauhattomia öitä ym.? Millaisia kokemuksia Tenavakerhoista?
41485
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pöpöjä luonnollisesti on kaikkialla, eikä niiltä voi mitenkään välttyä. Ongelmaksi matkoilla tulee usein se, että kohdemaan pöpökannat ovat erilaiset kuin kotosuomessa, jolloin vastustuskykyä noita vieraita bakteereja kohtaan ei ole päässyt syntymään. Ongelmat voidaan pääosin välttää maitohappobakteerien avulla. Hyvissä ajoin (pari viikkoa) ennen matkaa kaikki matkalaiset aloittavat maitohappobakteerien syönnin, jota jatketaan sitten lomakohteessa koko lomailun ajan. Kapseli päivässä riittää normaalisti. Tuo maito Kanarialla on joko pastöroitua tai iskukuumennettua, mutta voihan avattuun purkkiin tietenkin ravintoloissa bakteereja osua. Meidän poppoo kyllä selvisi ongelmitta noista pöpöistä, kun lapset olivat pieniä. Maitohappobakteereita popsittiin kyllä kaikilla reissuilla samoin kuin maitoakin. Lanzarote on perhelomailun kannalta ihan hyvä vaihtoehto. Jos etsitte rauhallista lomailupaikkaa, jossa myös lapsille on omia aktiviteetteja voisin suositella Finnmatkojen Playa Flamingoa Playa Blancassa. Se on noita Blue Village hotelleja, joissa lapsille on ohjattua toimintaa päivisin ja taitaa nykyisellään olla joku ilta-aktiviteettikin. Kanarialla auton vuokraus on halpaa, joten saareen pääsee tutustumaan kätevimmin vuokra-autolla. Toinen suosittu lomapaikka Lanzarotella on Puerto Del Carmen. Se onkin sitten huomattavasti vilkkaampi paikka, mutta myös selkeästi levottomampi kiihkeän yöelämän vuoksi. Toivottavasti näistä tiedoista on jotakin hyötyä lomasuunnitteluunne. Kannattaa selata näitä sivuja taaksepäin aina tammikuun alkuun saakka. Sivuilta löytyy Lanzaroteen liittyviä juttuja. Minäkin olen muutamia sinne kirjoitellut. Mukavaa loman odotusaikaa koko teidän perheelle.

Äänestä

Siis viime lauantaina 14.2 Puerto Del Carmenista.Meillä ei tosin ollut lapsia mukana mutta muilla oli aivan pikkuvauvasta ylös päin ja hyvin pärjäsivat.Olimme hotelli Don Paco Castillassa.Erittäin lapsi ystävällinen hotelli kompeleksi, neljä uima-allasta.Aurinkomatkojen matka, oikein hyvin järjästetty.On kokemuksia monista matkatoimistoista, kyllä Aurinkomatkat ja Finnmatkat ovat parhaiten järjästettyjä, noin 20v ajalta kokemus.Palvelusta kannattaa "vähän" maksaakkiin, eikö?Nyt Lanzalla on mukavan lämmintä, ei liian kuumaa päivällä n. 22-24 astetta.Illat ja yöt viileempiä, auringo laskee n. 18-19.00 jälkeen.Pitkä hihaista mukaan.Aika ero Suomeen 2 tuntia.Suosittelemme paikkaa, linja-auto sekä taksi maksut tosi edullisia.MENKÄÄ JA NAUTTIKAA. terv. mies ja vaimo!!! Jk. niin ja auton vuokraus tosi edullista, näkee koko saaren, saaren mitat pituus n. 60km ja leveys n. 25km. Kauniita paikkoja paljon ja merivesi sopivan raikasta.

Äänestä
  • Niin Hotelli Don Paco Castillassa on Tenavakerho useampana pv. viikossa.Ruoka on Lanzsalla puhdasta, pullotettu vesi hiilihappoisena tai ilman, esim. ruuan kanssa sopivaa. Kts. www.donpacocastilla.com

    tsemppiä ja rohkeaa mieltä tv. samat

    Äänestä

Kiitos vastauksista. Kuulosti ihan hyvältä tuo Lanzarotekin, mutta lopulta päädyimme Puerto Ricoon varman auringon toivossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


perhe kirjoitti:

Suunnittelen matkaa Lanzarotelle miehen ja 7- ja 5- vuotiaiden lasten kanssa. Lähinnä askarruttaa tuo ruokapuoli, kun lapset eivät ole käyneet ennen etelässä. Voiko ravintolassa juoda maitoa vai iskeekö pöpöt? Eivät juo limsaa. Kokemuksia eri hotelleista? Onko maaliskuussa jotkut karnevaalit ja onko niistä haittaa, rauhattomia öitä ym.? Millaisia kokemuksia Tenavakerhoista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu