meillä on kissa ja mä haluisin ostaa sille eläinkaupasta ruoat, koska se on huomattavasti parempaa laatua ja muutenkin säästyy lääkärikäynneiltä. mutta meijän isä ei suostu edes melkein marketin kuivamuonaan! sen mielestä kissan pitää syödä ruoan tähteet, että sitä varten kissat muka on!! mun mielestä se ei todellakaan oo niin!! mun ei varmaan kannata pitää sitä?!? vaikka mä silti rakastan sitä, mutta en mä halua omalla rahalla ostaa ruokia sille. ei oo rahaa..se on kyllä terveen näkönen mutta se raapii aika usein korvaan ja mä huomautin siitä, mutta isä vaan sano että ei kissa oo eläinlääkäreita varten. mun mielest se on törkeetä!! ja mä oon itkenykki sen takii...kukaan ei osta maatiaiskissaa..minne mä voisin viedä sen?!? ja missä mä voisin käydä sitä katsomassa..joskus me ollaan ostettu sille purkkiruokaa, äiti on ostanut. mut sitten iskä on raivostunut ja sanonut että nyt kissa ei saa sit kuivamuonaakaan. ja kerran se pakotti sen syömään vanhaa launtaimakkaraa. koska me ostettiin sille purkkiruokaa. se on kyllä varmaan 3 kiloa ylipainoinen.
eihän kissalle ruoan tähteitä?
Huolestunut
5396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
jos niitä marketin ruuista tulee vielä virtsakiviä ja tälläsiä..mä kyl luin eläinlääkäri kirjas ni siel luki et sit voi tulla virtsakivi, ku se kuivamuona on niin kuivaa eikä kissa pakol tajuu juoda vettä tai syödä muuta kosteata..miten mä saisin et mun isä suostuis ostaa eläinkaupan ruokia?!?!?!?! tajuamaan että se ennenpäätään tulee halvemmaksi, säästyy lääkärivaivoilta.....eikä kissa ripuloi eikä se syö läheskään niin useesti ja et se tasapainoittaa!! miten mä saisin iskän ymmärtään?!?!?
Kissa esim. tarvitsee ravintonsa mukana raa'asta lihasta saamaansa tauriini -aminohappoa!
Sun isäs on todella sairas, juuri tuollaisilla ihmisillä ei eläimiä saisi olla ainuttakaan :(
Yhteys eläinlääkäriin, jota kautta kissa saa paremman paikan (eläinsuojeluyhdistys) ensin.
olisi yksi esimerkki kissan ruokinnasta..
Kissan ruokavaliosta on 2/3 oltava eläinperäistä valkuaista – lihaa, kalaa, maitoa ja/tai kananmunia. Vain tällä tavalla kissa saa kaikki tarvitsemansa elintärkeät aminohapot, mm. tauriinin, arginiinin ja metioniinin. (tauriini tuhoutuu kypsennettäessä)
Pääasiallinen kissan tarvitsema valkuaislähde on liha. Noin yhtenä päivänä viikossa lihan voi korvata kalalla. Kala annetaan kissalle kypsennettynä, siis keitettynä tai paistettuna, koska raa'assa kalassa on entsyymiä nimeltä tiaminaasi, joka tuhoaa kissan elimistöstä B1-vitamiinia eli tiamiinia.
Monien kissojen vatsa ei kestä maitoa sellaisenaan, mutta hapanmaitotuotteet (piimä ja viili) sekä raejuusto sopivat useimmille kissoille. Myös keitettyä kananmunaa voi antaa silloin tällöin.
Loput 1/3 ruokavaliosta koostuu kypsennetyistä kasviksista. Yleisimmin käytetään kypsennettyä viljaa: keitettyä riisiä, kaurapuuroa jne. Monet kissat eivät tosin syö niitä sellaisinaan, vaan ne kannattaa sekoittaa muun ruoan joukkoon.
Lisäksi kissa tarvitsee aina pureskeltavakseen tuoretta ruohoa. Kukkaruukkuun voi kylvää kissaa varten rairuohoa, kauraa tai eläintarvikekaupoissa myytävää kissanruohoa. Jos kissa saa liikkua ulkona, se tarvitsee ruohoviljelmän sisälle vain talvisaikaan.
sinun pitää todella näyttää isällesi, että kissan tarkoitus on muuttunut suomessa. entä äitisi? voitko sille selittää, miksi eläinkaupan raksuja, ja jos äitisi kertoisi isällesi? jos mikään ei auta, ja kissa voi huonosti, niin soita jollekkin eläinlääkärille, ja kysy jotain eläinsuojeluyhdistystä, minne kissan voisi viedä.
Minkä takia isäsi on antanut hankkia kissan taloonne? Lemmikin tarkoitus on tainnut vähän jäädä ymmärtämättä. Luulisi aikuisen ymmärtävän, mitä vastuu on. Kun lemmikki otetaan, siitä huolehditaan parhaalla mahdollisella tavalla, eikä sinne päin. Sinulla on ymmärrettävästi paha olla kissan takia, kun mikään ei näytä auttavan. Ehkä voisin vedota äitiisi ja hänen kauttaan vaikuttaa myös isääsikin? Ellei mikään auta, olisi parasta luovuttaa kissa parempiin käsiin. Tuolla menolla kissa sairastuu ennen pitkään puutoksiin yms. Tsemppiä!