Tiedän koirista paljon ja olen omistanut monta koiraa ,mutta en yhtään narttua.Miten nämä juoksuasiat,valeraskaudet sun muut tulisi hoitaa? Onko koiran terveyden kannalta suotavaa kastroida se?Siis jos koiralla ei teetetä pentuja?Muuten varmaan pätee samat hoito ohjeet kuin uroksilla. Olisin kiitollinen jos kertoilisitte kaikkea tärkeää näistä "narttu-asioista".
Uroksista narttuun
pöljä??
2218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
pöllö se on koiran luonnollinen juttu. jos et halua koirallesi pentuja niin leikkauta se. juoksut hoidetaan normaalisti niinkun ihmisetkin ne kestää pari viikkoo mut ei ihmisillä. pistä sille vaik side ja housut jalkaan niin me ainakin tehään
Nartun juoksuaika toistuu 1 tai 2 kertaa vuodessa (riippuu koirasta) ja kestää noin kolme viikkoa. Joillakin juoksu voi olla jopa 4kk välein.
Riippuu rodusta/koirasta, että vuotaako se silloin vähän vai runsaasti. Runsaasti vuotavilla nartuilla kannattaa pitää juoksusuojaa/sidettä. Juoksun aikana nartun on ulkoilutettava taluttimessa tai aidatulla pihalla. "Tärppiaika" on yleensä juoksun 11. tai 14. vrk:n välillä, mutta jokainen koira on yksilöllinen. Kaiken kaikkiaan juoksu kestää n. 3 viikkoa.
Juoksun jälkeen nartulle voi tulla valeraskausoireita: se saattaa muuttua apaattiseksi, äreäksi, hellyydenkipeäksi tai levottomaksi. Valeraskausoireita vähentää koiran pito dieetillä sekä reipas ulkoilu. Penikoiminen ei poista valeraskausoireita.
Kohtutulehdus on yleensä vanhojen narttujen vaiva, mutta voi tulla myös nuorelle koiralle. Heikko-oireisena se saattaa paheta märkäkohdun asteelle ennen huomaamista. Useimmiten narttu alkaa oireilemaan 1 - 2 kk juoksuajan jälkeen. Se juo tavallista enemmän ja menettää ruokahalunsa, vatsa saattaa turvota ja koira muuttua apaattiseksi. Koira saattaa oksennella ja sen emättimestä valuu märkäistä vuotoa. Tällöin on jo kiire eläinlääkärille. Yleensä narttu joudutaan leikkaamaan.