Onko mielestänne mahdollista erota ystävinä 18 avioliittovuoden jälkeen tai yleensä sopuero mahdollinen.
miten on
10
657
Vastaukset
- Anmari
ainakaan, jos se on vain toisen tahto.
Me erosimme 20 v jälkeen. Ex-mieheni olisi valmis ystävyyteen, kun hänellä ei ollut mitään minua vastaan. Hän vain löysi sen oikean, jonka matkaan oli lähdettävä...
En pysty ystävyyteen ainakaan vielä runsaan vuoden jälkeen. En tiedä, mikä on tilanne esim. 3 vuoden jälkeen.
Voi olla mahdollista sitten, jos molemmat yhtälailla ovat eropäätökseen pätyneet.- aviomies
olen itse aviossa ollut reilun kymmenen vuotta, joten avioerosta ei ole kokemusta mutta menneisyydessä on ollut kipeitä eroja seurustelusuhteista. en oikein usko eroon, joka ei jollain tasolla tuottaisi kipua. jos ero on toisen osapuolen kautta tulllut niin varmasti hylätylle osapuolelle ero tuottaa surua ja kipua pitkäksi aikaa. eron ollessa molemminpuolin niin varmasti sekin monen yhteisen vuoden jälkeen jättää surun..
- Anmari
aviomies kirjoitti:
olen itse aviossa ollut reilun kymmenen vuotta, joten avioerosta ei ole kokemusta mutta menneisyydessä on ollut kipeitä eroja seurustelusuhteista. en oikein usko eroon, joka ei jollain tasolla tuottaisi kipua. jos ero on toisen osapuolen kautta tulllut niin varmasti hylätylle osapuolelle ero tuottaa surua ja kipua pitkäksi aikaa. eron ollessa molemminpuolin niin varmasti sekin monen yhteisen vuoden jälkeen jättää surun..
kyllä siinä aina tuskaa on.
Ja ainakin jätetyn tuska on ihan fyysistä kipua, kuin pala revittäisiin irti ja kuin joku puristaisi kasaan.
En olisi ikinä arvannut, että voin kokea niin suurta tuskaa.
Sitten on vielä hätä lasten puolesta ja taloudellisesta pärjäämisestä...
Puhuminen, kirjoittaminen ja itkeminen auttavat, mutta aikaa kuluu suurimpaan tuskaan sanotaan vuosi, sitten 3- 4 vuotta tuska vähitellen heikkenee.... kuulemma. Eroseminaarit ja terapiat nopeuttavat ...ehkä.
Odotoan sitä aikaa, kun voi elää ilman ahdistavaa erotuskaa.
- maaemo
että on mahdollista.
Itse olen eronnut kahdesti ja olen molempien ex-aviomiesteni kanssa ystävä. Asia riippuu myös omasta asenteestasi. Jos teillä on yhteisiä lapsia, on kaikille eduksi erota ystävinä ja pitää yllä jatkossakin ystävyyttä. On huomattavasti helpompi hoitaa asioita. Myrkytät vain oman mielesi jäämällä surusi kanssa vihaa pitämään.
Toivotan sinulle hyvää jatkoa ja menestystä ystävyydessä. - Must
kyllä monetkin voivat olla ystäviä myös eron jälkeen - asia luullakseni liittyy siihen, miksi erotaan.
Jos ero johtuu uudesta suhteesta jomman kumman puolelta niin ystävyys ei ehkä ainakaan heti liene mahdollinen. Ystävään täytyy luottaa ja tuossa tilanteessa ei luottamus ole kovin korkealla.
Sitten myöhemmin ehkä.. Jos on pieniä lapsia, niin "puhevälit" tulisi heidän takiaan saada kuntoon mahd. pian. - Tools
Erosin miehestäni kuutisen vuotta sitten, täsmälleen 18 vuoden jälkeen. Pari ekaa vuotta olivat ihan helvetillisiä, emme pystyneet puhumaan edes puhelimessa kiljumatta.
Nyt kun aikaa on kulunut vähän enemmän ja molemmat olemme miettineet ja ymmärtäneetkin vähän enemmän, näin matkan päästä, olemme toistemme parhaita ystäviä ja voimme aina luottaa toistemme apuun elämän kriittisissä tilanteissa.
En usko että kirjaimellinen "sopuero" on mahdollinen, paitsi jos rakkautta tai mitään yhteistä ei ole kuvassa lainkaan.
Oikean ystävyyden syntyminen vaatii muutaman vuoden etäisyyttä ja vähän tilanteen sulattelua.- Anmari
Kuulostaa hyvältä, jos vuosien jälkeen voitaisiinkin olla ystäviä keskenään.
Ajan kulumista odotteleva
- niin on
mies munasillaan hankeen
pökkäät mersulla perseelle
vielä kun se yrittää nousta- entisten ystävä.
Mitäköhän olet ajatellut kirjoittaessasi viestisi?
Tuntuu kuin sinulla olisi jokin miesviha meneillään. Sittenhän sinun ei auta kuin mennä morkkuusi mätänemään yksin. Ei se sinua auta, mutta muut kanssakulkijasi jäävät rauhaan päivänmyrkyttäjästä ja voivat elää rauhallista elämäänsä. - jep jep
entisten ystävä. kirjoitti:
Mitäköhän olet ajatellut kirjoittaessasi viestisi?
Tuntuu kuin sinulla olisi jokin miesviha meneillään. Sittenhän sinun ei auta kuin mennä morkkuusi mätänemään yksin. Ei se sinua auta, mutta muut kanssakulkijasi jäävät rauhaan päivänmyrkyttäjästä ja voivat elää rauhallista elämäänsä.niitä pitää opettaa vähän
saavat omaa lääkettään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1493531Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1371003- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25857