Reck 22 LR

Reck 22 LR mod R12. mitä kannattais maksaa uudenveroisesta rullarevolverista?
124825
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Reck on ehkä maailman huonoin asemerkki. Itse en missään tapauksessa maksaisi yli satasta, jos pitää ostaa yksityiseltä = ilman tuotevastuuta.

Äänestä
  • tämä Reck taida olla ex Itä-Saksan ihmeitä?Eli halpa ja kökkö peli.Muistaakseni joku tuttavani puhu että 15 metriä matkaa ja kasa olis tossa noin 10-15 centin alueella.Ehkä kyseinen ase menis ehkä loukku pyssystä.

    Äänestä

  • GERMANy kirjoitti:

    tämä Reck taida olla ex Itä-Saksan ihmeitä?Eli halpa ja kökkö peli.Muistaakseni joku tuttavani puhu että 15 metriä matkaa ja kasa olis tossa noin 10-15 centin alueella.Ehkä kyseinen ase menis ehkä loukku pyssystä.

    Reck on kyllä ihan länsisaksalainen peli. Se on silti paska. Muita saman luokan reikäsinkkivalmistajia ovat Weichrauch ja Arminus. Loukkupyynti on ainoa järkevä käyttö tuollaiselle. Heikon keston takia ei käy edes hupiammuntaan.

    Jos ostat aseen, sitä ei kannata puhdistella millään kovemman luokan liuottimella, kuten lipeällä. Ase voi liueta siihen.

    Äänestä

paskoja tarkkuusammuntaan... ei kannata edes mun mielestä harkita .22 revolverin hankkimista, ne on nää .357:t ja .44:t sitte erikseen. Osta kunnollinen .22LR tarkkuuspistooli niin voit käyttää sitä samalla loukkuaseenakin. Esim. HighStandard, Ruger, S&W, Browning, Walther tai muu.

Äänestä

60-70 lukujen vaihteessa tuollaisen uuden omistajaksi pääsi vajaalla 180 mk:lla, kun paremmista piti pulittaa liki 10 kertainen hinta.
Unohda koko roska, tuo ei ole kantoluvan hinnan arvoinen.

Äänestä
  • Tarkoitin tietenkin vajaalla 300 markalla muutamanlaisen kotelon, puhdistussarjan ja muutaman laatikon panoksia kanssa. En ihan tarkkaan muista, mutta tuommoiseen tuli sorruttua.
    Onneksi sain sen melkopian sitten myötyä pois.
    Itse aseen hinta tuossa paketissa oli vähän yli puolet.

    Äänestä

  • tietenkin kirjoitti:

    Tarkoitin tietenkin vajaalla 300 markalla muutamanlaisen kotelon, puhdistussarjan ja muutaman laatikon panoksia kanssa. En ihan tarkkaan muista, mutta tuommoiseen tuli sorruttua.
    Onneksi sain sen melkopian sitten myötyä pois.
    Itse aseen hinta tuossa paketissa oli vähän yli puolet.

    Maksoi aikoinaan 170 mk LR:nä 22 Magnum rullan kera satasen enemmän.
    Ihme kyllä, hökötys kesti paremmin vaipallisten magnumien ampumista kuin lyijyluotisia pienoiskiväärin patruunoita.
    Ilmeisesti pehmeä lyijyluoti takeltelee piipun ja rullan välissä. Myöskin luhyen pienoiskiväärin patruunan luodin pitkä vapaa matka piippuun aiheuttaa sen, että luoti ei osu piippuun aivan suorassa ja siksi rasittaa runkoa lähes piipussa kiinni olevaa magnumluotia enemmän aiheuttaen rungonvenymää ja piipun irtoamista.

    Äänestä

Ittellä ollut Reck R15 jolla ammuttu radalla 60 000 kertaa eikä piipussa eikä rullassa mitään vikaa.
Nyt meni ainoastaa rulla pidin poikki kun väänsin sitä väärää suuntaan auki(ssinä on vääränpuoliset kierteet).
Osuma tarkuus mulla kasa (5 laukausta) 60 mm sisällä 25 m.Eli kyllä on kädestä ja ampujasta kiinni tuo osuminen.
Pyssyn hinta oli v.79 890 mk.Aseessa etuvedon säädöt yms.sekä täysin säädettävät tähtäimet.

Äänestä
  • Mulla sama vehje,amuttu kans 79 80th kertas ei vikoja

    Äänestä

"rullarevolveri" Onko niitä muunlaisiakin revolverejä? Millainen on revolverin mallinen pistooli?

Äänestä
  • Lupa on tänään sen verran arvokas ja vaikea saada,että kun se on kädessä ei sitä kannata käyttää muuta kuin laatu aseesen. Uutena tai käytetyyn. Uusi Ruger. Käytety S&W 17. Kumpaankin saa varaosia ja huoltoa.🤩🤩🤩

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Lupa on tänään sen verran arvokas ja vaikea saada,että kun se on kädessä ei sitä kannata käyttää muuta kuin laatu aseesen. Uutena tai käytetyyn. Uusi Ruger. Käytety S&W 17. Kumpaankin saa varaosia ja huoltoa.🤩🤩🤩

    Jep, juuri näin nyt 2023, kannattaa ostaa laadukas reukku jos on yleensä sellaista hankkimassa.
    Lupahommat oli aloituksen aikoihin 2004 vähän tolkullisemmat, sekä saatavuuden ja hintojen osalta.
    Kyllä, halpa revolveri VOI olla riittävän laadukas ja tarkkakin, mutta laatu vaihtelee paljon, on täysin tuurissa millaisen halpiksen saa.
    SW, Ruger, Colt, Manurhin ovat ehkä varmimmat "oikeat" valinnat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ampuja kirjoitti:

Reck 22 LR mod R12. mitä kannattais maksaa uudenveroisesta rullarevolverista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu