valtiolle veroa esim jos on saanut 1kg kalaa niin vero 1E/kg eihän ole reilua että nämä ahneet ns kalamiehet saavat ilmaista ruokaa.Ja muut ostavat ruuan kaupasta ja maksavat siitä veroa,nämä yhteiskunnan loiseläjät saatava kuriin.
Kalasaaliista pitäisi maksaa
Viisas
8983
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vaikka viestisi onkin provo niin vastaan siitä huolimatta.
Kyllä kalassa käyminen maksaa sen verran, että kaupasta saisi kalaa monta kertaa halvemmalla mutta siitä puuttuu sitä jotain eli tunnelmaa ja tuoksuja ainakin sekä elämyksiä, joita kalassa käydessä saa varsin paljon, sekä tietysti raikkaassa ulkoilmassa olemisen riemu.
Ajatteleppas, että kuinka paljon me kalastajat maksamme veroa ostaessamme ensin kalastusvälineet ja -varusteet ja sitten luvat sekä tietty autoon polttoaineet. Eipä ole kala ilmaista, ei.
Mutta toisaalta, mitä sitten. Harrastus maksaa ja kustannuksia ei lasketa, joten väliäkö sillä. Pääasia on että pitää asiasta ja nauttii siitä. Kalastaessa se tressi pysyy loitolla ja mieli virkeänä vielä vanhuksenakin. Mutta mitäpä näistä provolle kirjoittamaan vaan kehottaisin joskus sinuakin kokeilemaan niin saatat jopa sinäkin asian ymmärtää.
Kalstuslupa täytyy maksaa tai et saa rauhassa kalastaa muuten kuin mato-ongella tai pilkillä.
Kyllä kala maksaa meille kaikille, vaikka sen "nouto" merestä tai järvestä joidenkin mielestä näyttää ilmaisjakelulta.
Hankippa välineet ja lähde kalalle saamaan tuota kadehtimaasi ilmaista ruokaa.
Omien kokemusteni mukaan itse pyydetty kala se se vasta kallista on.
Viime kesänä inarille maksettiin yhdestä pikku siiasta 50 euroa. Jos matkakuluille ja välineille ei lasketa mitään, niin siian kilohinnaksi muodostuu runsas parisataa euroa.
Viesti viisaalle. Käväisimme "eukon" kanssa viime elokuussa Norjassa kalastamassa. Vajaan kahden viikon reissun yhteishinnaksi kertyi tuollaiset 1200 € ja saaliiksi "eukkoni" sai 1,6:n kilon lohen. Minä en saanut saalista. Arveleeko nimimerkki Viisas, että kalan pitäisi maksaa kalastajalle vielä enemmän. Mainittakoon myös, että retken järjesti suomalainen matkanjärjestäjä, joten verot reissusta maksetaan Suomeen. Lohdutan Viisasta sen verran, että tänä vuonna teemme kaksi kalastusmatkaa, joten kulut tuplaantuvat. Toivottavasti myös saaliin kilomäärä. Älä sinä Viisas ole huolissasi, kyllä kalastaja maksaa sinunkin vero-osuutesi siitä Marketin kalasta.
Läheppä ensi lauantaina käymään kanssani talviverkoilla.Ensin 30 km autolla ja sitten 4km hiihtoa, hakataan avannot auki ja katsotaan verkot
oli pakkasta tai viimaa tai ei ja hiihdellään saaliin kanssa jos sitä tulee pois. Jutellaan
sen jälkeen pitäisikö niistä kaloista vielä erik-
seen maksaa.Olen maksanut jo valtion kalastuksenhoitomaksun ja paikalliset verkkoluvat.
Ja kuka ne kalat sinne kauppaan toimittaa?
Oletkohan oikein miettinyt tätä asiaa.
Minulle tuleekin jo veroa useampi euro kilolle tuon kalastuksenhoitomaksun muodossa.Sovitaan että kaikki kalastusluvat vapaita ja kalastus täysin vapaa niin eihän tuo euro kilolta hävytön vero ole.
Ja kalathan tulee ilmaiseksi ? Maksaahan pyydykset ja luvat jotain , ja se menee valtiolle ne luvat, lukuunottamatta onkimista ja pilkkimistä.
ja valtio voisi perustaa kalavihjepuhelin johon voi käräyttää kalakaverin maksamattomien kalankilohintaveron maksamatta jättämisestä