Maadoitus

Moro,

Kun alan itse koneen osia poistelemaan, niin miten saan itsestäni tämän staattisen sähkön kuoletettua. Eli että en hajota näin emolevyä. Mikä on paras tapa maadoitukseen?

Kiitos vinkeistä.

T: Jani
3431
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Parhaasta tavasta en tiedä, mutta halvin on tämä. Kosketa vesihanaa tai lämpöpatteria ennen kuin avaat keskusyksikön kotelon. Älä pidä tekokuituvaatteita yllä. Ne kehittää staattista sähköä. Käytä puuvilla asusteita.

Pistä googlessa hakusanoiksi "puuvilla staattinen sähkö" niin saat lisätietoa aiheesta.

Äänestä

helpoin ole koskettaa koneen runkoa kun alat tekeen siellä sisällä jotain.....ja ne maadoitus rannekkeet ei pal maksa esim.biltemassa!

Äänestä

- Antistaatinen asennusalusta.
- Maadoitusranneke.
- Hyvinsuojattu ruuvari.
- Puuvillavaateet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jani kirjoitti:

Moro,

Kun alan itse koneen osia poistelemaan, niin miten saan itsestäni tämän staattisen sähkön kuoletettua. Eli että en hajota näin emolevyä. Mikä on paras tapa maadoitukseen?

Kiitos vinkeistä.

T: Jani

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu