Ford Focus Ghia (Sedan) ostettu 17.12.2003.
Ajettu 40000 km. Akku tyhjenee, jostakin kumman syystä tammikkuusta 2009 alkaen noin 3 vrk:ssa.
Valoja ei pala. Mihin häipyy? Mittausten mukaan
purkautuminen oli sillä hetkellä normaali.
Mistä saa moottorin tyypin selville?
Kuka tietää
Karjaha
7598
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oli erimerkisessä autossani sama vika. No otin akunjohdot irti ja kaikki sähkölaitteet olivat 0-asennossa. Pistin akkulaturin johdot kiinni noihin akun irti oleviin johtimiin ja töpseli seinään. Viisari nousi jonkin verran ja kovan etsimisen jälkeen vika oli latausreleessä, jonka kärkien väliin oli tullut "piikki". En tiedä nykyautojen lataussäätimistä, ovatko yhtä mekaanisia kuin tuohon aikaan. Virtaa tuo purkaa alle 1A:n virranvoikaauudella eli ehkä teholuokkaaluokkaa alle 10 Wattia, jos 3 vrk:ssa akku menee tyhjäksi.
...koska akkulaturin jännite pienellä virralla voi olla n. 18 volttia ja silloin voi joku paikka poksahtaa, jos menee tai unohtuu päälle.
Tuon saman kokeilla jollain yleismittarilla. Jos varamasti kaikki sähkölaiteet on pois päältä, nin ei silloin pitäisi olla mitään vaaraa
Ehkä akku on vaan mennu jo pahaksi, onhan se jo viis vuotta vanha. Osta uusi akku tai yritä suostutella joku vaihtamaan päikseen testiksi.
Akku on ostettu tammikuussa 2009. Ei pitäisi olla loppu.
uudet hiilet laturiin tualt finnoil kesoililta
Lataus on testien mukaan ok. Akun purkaus oli myös testin aikana ok.