Onko se vauhti niin kamalaa?

Tuolla monissa Etelä-Euroopan maissa KAIKKI ajaa kaupunkialueella pääkaduilla 90-100km/h, vaikka rajoitukset saattaa olla 50-60. Joukossa painaa myös mopopojat skoottereineen, jotka kulkee myös lähes tuota samaa vauhtia. Ihmiset ovat ystävällisiä ja hyväntuulisia, hymyilevät, nauravat ja nauttivat elämästä, toisia ei kyräillä eikä toisille valiteta. Elämä soljuu leppoisasti toinen toistaan sietäen. Miten mahtaa meillä olla..
6563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Suomalaiset on sairaan kontrollifriikkejä. Mikä tahansa vähänkään ärsyttää, se pitäisi kieltää tai sitä pitäisi kontrolloida rajusti. Ei ihme, että mennään sitten naama norsun vitulla koko ajan, kun aina on ympäristössä ja muissa ihmisissä jokin asia vialla ja sitä pitäisi päästä säätelemään kielloilla ja käskyillä. Jos ei muu auta, niin kaivetaan tilastoja tueksi mielipiteelle, kuinka "hyväksi" maailma muuttuu säännöillä ja lisäsäännöillä. Mutta kun katsoo ihmisten naamoja eri puolilla maailmaa, niin siinä ei tarvita tilastotietoa kertomaan, että sääntöyhteiskunta tekee surulliseksi niin kontrollin kohteet kuin katkerat sitä vaativatkin. Surullista, niin surullista.

Äänestä
  • ihan sinä itse, valitat jälleen millaisia suomalaiset ovat:)))

    Äänestä

  • Nauru pitentää ikää kirjoitti:

    ihan sinä itse, valitat jälleen millaisia suomalaiset ovat:)))

    En valittanut, enkä ole naama norsun vitulla, enkä vaatimassa kieltoja ja käskyjä. Se oli tunteetonta, neutraalia analyysiä ihmisten hyvinvointiin liittyen.

    Äänestä

  • Miksi pitäisi ajaa lujaa vauhtia,yleensä tiedetään,että lyhyillä kaupunkimatkoilla ei vauhti paljon auta! Hitaasti kiiruhtaen pääsee nopeimmin. Latinoiden kaoottinen liikennetaju ei sovi jähmeään pohjoismaalaiseen käsitykseen järjestyksen voimasta. Kaoottisuus hermostuttaa suomalaista. Tosin pikkumainen epäkäytännöllinen sääntöusko on joskus yhtä rasittavaa. Sitäpaitsi pitää muistaa,että suomalainen kokee ohittamisensa vihamielisenä tekona ja seurauksen saattavat olla joskus hirtehiset. Pääsiäisen aikaan on tapanani lomailla (kotilolla) lapin teillä ja saan silloin usein seurata "suksiboksirallia" kun perhepussukat ajavat raivonvallassa toisiaan takaa...ohitukset ovat vertaansa vailla olevaa jännitysviihdettä!

    Äänestä

  • meikäläinen-. kirjoitti:

    Miksi pitäisi ajaa lujaa vauhtia,yleensä tiedetään,että lyhyillä kaupunkimatkoilla ei vauhti paljon auta! Hitaasti kiiruhtaen pääsee nopeimmin. Latinoiden kaoottinen liikennetaju ei sovi jähmeään pohjoismaalaiseen käsitykseen järjestyksen voimasta. Kaoottisuus hermostuttaa suomalaista. Tosin pikkumainen epäkäytännöllinen sääntöusko on joskus yhtä rasittavaa. Sitäpaitsi pitää muistaa,että suomalainen kokee ohittamisensa vihamielisenä tekona ja seurauksen saattavat olla joskus hirtehiset. Pääsiäisen aikaan on tapanani lomailla (kotilolla) lapin teillä ja saan silloin usein seurata "suksiboksirallia" kun perhepussukat ajavat raivonvallassa toisiaan takaa...ohitukset ovat vertaansa vailla olevaa jännitysviihdettä!

    "Miksi pitäisi ajaa lujaa vauhtia,yleensä tiedetään,että lyhyillä kaupunkimatkoilla ei vauhti paljon auta! Hitaasti kiiruhtaen pääsee nopeimmin." Jos olet tuota mieltä, niin kiiruhda sitten hitaasti. Älä mieti koko ajan muiden tekemisiä että miksi ja miksi... "Kaoottisuus hermostuttaa suomalaista." Jos toisten oleminen hermostuttaa, kannattaa hoidattaa itseään vaikka terapialla, eikä mennä muuttamaan toisia oman ongelmansa vuoksi.

    Äänestä

Naulan kantaan. Täällä peräpohjolassa asuva vähäväkinen, katkera, kateellinen ja sääntöihinsä tukehtuva murheellinen ja surumielinen kansa luulee saavuttavansa nirvanan sillä, että kaikki on kielletty ja turvallisuus yritetään maksimoida kielto-, sääntö- ja kontrolliyhteiskunnalla. Mutta kun noita naamoja katsoo, niin tulos on päinvastainen. Mitä enemmän kaikesta häiriintyvät tyypit saa lakeja läpi, sitä onnettomammaksi ne muuttuu, kun huomaavat ettei sekään auttanut heidän pahaan oloonsa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Baikkeri kirjoitti:

Tuolla monissa Etelä-Euroopan maissa KAIKKI ajaa kaupunkialueella pääkaduilla 90-100km/h, vaikka rajoitukset saattaa olla 50-60. Joukossa painaa myös mopopojat skoottereineen, jotka kulkee myös lähes tuota samaa vauhtia. Ihmiset ovat ystävällisiä ja hyväntuulisia, hymyilevät, nauravat ja nauttivat elämästä, toisia ei kyräillä eikä toisille valiteta. Elämä soljuu leppoisasti toinen toistaan sietäen. Miten mahtaa meillä olla..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu