Ottaako eläinkaupat vastaan undulaatteja?

M&E

Kaksi undulaattia tarvitsisi uuden kodin, mutta en niitä kenelle tahansa antaisi. Ikää niillä on noin kuusi vuotta. Ottaako lemmikkieläinliikkeet vastaan "käytettyjä" lemmikkejä?

7

1017

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Jotkut ottaa, jotkut ei. Kysy suoraan kaupasta mikä heillä on käytäntö. Yleensä kyllä mentaliteetti on että poikasia voidaan jollain nimelliskorvauksella ottaa jos sattuu olemaan tilaa, mutta aikuisille saa kodit etsiä itse ainakin noilla tavallisimmilla otuksilla. Ja toisaalta jos uuden kodin laadulla on väliä niin et ikinä voi tietää mihin linnut sieltä kaupasta lähtevät. Ihan vaan elätiksi tuskin mikään kauppa ottaa.

    • Kuopiolainen2
      • jo löytäny kodin?

        Olisin kiinostunu unduista et onko ne mistäpäin? minulla on ollut enenki 3 undulaattia yhteensä sitten siinä välissä minulla oli marsuja ja nyt aattelin sitten taas ottaa unduja. Värilläkään minulla ei ole väliä. Mihin hintaan ajattelit myydä ne??


      • jo löytäny kodin? kirjoitti:

        Olisin kiinostunu unduista et onko ne mistäpäin? minulla on ollut enenki 3 undulaattia yhteensä sitten siinä välissä minulla oli marsuja ja nyt aattelin sitten taas ottaa unduja. Värilläkään minulla ei ole väliä. Mihin hintaan ajattelit myydä ne??

        Moikka !
        Kaipaako joku täältä vieltä undulaatteja?
        Minulla olisi 2. Antaisin ne ilmaiseksi, mutta häkki pitäisi ostaa sitten meiltä mielellään. Häkki on kooltaan: 100cmx45cm ja syvyyttä sillä on suurinpiirtein 82cm. Häkillä olisi hintaa 100e. Undulaateista toinen on naaras, sini-valkoinen, 2 vuotias ja toinen uros, vihreä-keltainen, 3-vuotias.
        Olisin tosi iloinen jos joku kiinnostuisi ! :)
        Laittakaa sähköpostii osotteeseen [email protected]


      • nämä undut
        [email protected] kirjoitti:

        Moikka !
        Kaipaako joku täältä vieltä undulaatteja?
        Minulla olisi 2. Antaisin ne ilmaiseksi, mutta häkki pitäisi ostaa sitten meiltä mielellään. Häkki on kooltaan: 100cmx45cm ja syvyyttä sillä on suurinpiirtein 82cm. Häkillä olisi hintaa 100e. Undulaateista toinen on naaras, sini-valkoinen, 2 vuotias ja toinen uros, vihreä-keltainen, 3-vuotias.
        Olisin tosi iloinen jos joku kiinnostuisi ! :)
        Laittakaa sähköpostii osotteeseen [email protected]

        majailee ?


    • undu mama

      Olen 25v. Minulla on kaksi undulaattia jotka saavat joka päivä lentää vapaana aina kun haluavat paitsi jos on jokin vaaratekiä/yö(kuten ruoanlaitto)suljen ne häkkiin...vaihdan niille uudet luonnon orret joka vuodenaika. Kokeilen niille kaikenlaisia herkkuja eläinkaupasta ja luonnosta vaikkei niille mikään kelpaa kun eivät aikaisemmassa huonossa kodissaan oppineet syömään(silti tarjoan). Saavat oleskella kesäisin parvekkeella häkissä(varjoa ja aurinkoa tarjolla). Kylpyä saa ken tahtoo(toinen tykkää, toinen inhoaa). Poikasia en teetätä. Juttelen niille aina ja häkki/orret/peilit ei ole likaiset. Elän rauhallisessa avioliitossa eikä lintujen tarvitse riitoja kuunnella. Linnut ovat minulla olleet kaksi vuotta, sitäennen oli 7v. tauko ja sitäennen unduja aina lapsuudesta saakka. Olisiko tämä hyvä koti? Missäpäin undusi ovat ja etsivätkö vielä kotia? Eläinkaupasta voi kuka vaan hakea millaisiin oloihin tahansa....?

    • Anonyymi

      Onko sulla ne vielä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      158
      3892
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      101
      3674
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3213
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      21
      2542
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      184
      2248
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      27
      1427
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      97
      1267
    8. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1108
    9. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1091
    10. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      69
      1048
    Aihe