.. koko sisällön USB-muistitikkuun ja puran sen toiseen koneeseen, voinko olettaa myös asennettujen ohjelmien siirtyvän saman tein? Eli onko uusi koneeni nyt samanlainen kuin entinenkin kaikkine ohjelmineen, C-aseman osalta?.
Jos tallennan C-aseman...
aaloittelija
8554
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Onkos siellä jo jokin käyttöjärjestelmä olemassa? Se tikku ei purkaudu ilman käyttistä. Voisit kyllä tehdä imagen (Clone Drive, Acronis jne...) siitä C-osiosta ja palauttaa sen siihen toiseen koneeseen, mutta sen pitäisi olla sitten melkolailla samanlainen, emolevy, näyttökortti. Meinaan että toimis myös.
jos windowsia yrität siirtää niin että se toimii, windowsissa on esto moista toimenpidettä kohtaan, vaatii hieman enemmän kuin pelkkä copypaste
..joutuisin ostamaan uudemman koneen, käytetyn, jossa olisi XP-käyttis niinkuin nykyisessä koneessa. Ei tarvitsisi kaikkia ohjelmia ladata uudelleen.
..sininen ajatuksesi. Tietotekniikka ja elämä ei ole noin helppoa.
Eikö ohjelmat lataudu muistitikulta?
(kannettavat ohjelmat) saat käynnistetteyä suoraan miltä medialta tahansa. Ohjelmat, jotka kirjoittavat mm. rekisteriin, pitää asentaa ensin.
siirtyy muistitikulla, mutta kun sen asennusohjelma yleensä kirjoittelee paljonkin aputietoja Windowsin rekisteriin ja alustelee temppejä sun muita niin niiden uupuminen estää ohjelmien toimimisen.
Ghostilla voit tehdä Imagen, ja palauttaa se toiseen koneeseen, mutta se ei mene aivan kivuttomasti. Imagesta pitää tehdä ensin rautariippumaton.