Kurt Vonnegut...

foureye

Soiko kenenkään kellot? Lähinnä tarkoitan vanhempia teoksia rakastan, uusista en oikein saanut kiinni, enkä niin välitä scifi- tuotannostakaan. Mutta muissa on jotain sellaista että oikein pysty sitä edes kuvaamaan. Mustaa huumoria, elämän ymmärrystä niin absurdina kun elämä nyt vaan voi olla! Jos pitäisi valita joitain kirjoja autiolle saarelle, valitsisin ks. herran tuotantoa. Lukekaa itse esim. "kissan kehto", "Siniparta", "Mestarien aamiainen", Äiti Yö", jne.

6

1384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lukenut yhden

      Kirjailija kärsii schitzofreniasta.

      • foureye

        Tietääkseni ei sairasta, ja vaikka sairastaisikin niin kirjoittaa se mies osaa!!
        Et vaan, piruparka, ymmärrä:)


    • Tumppu

      Luin joskus kauan sitten suunnilleen puolet Vonnegutin tuotannosta, ja itse pidin nimenomaan Teurastamo 5:stä. Se oli sopivan mielikuvituksellinen. Myös Galapagos oli ihan hauska, jopa lopun aneeminen pieruhuumori pyrki hymyilyttämään. Eli ollaan vähän eri linjoilla Vonnegutin osalta. Kissan kehdon olen muistaakseni lukenut, mutta en muista, mistä se kertoo. On tuosta vähän liikaa aikaa, kun Vonnegutia selailin.

    • chinaski

      "Titanin seireenit", "Äiti yö" ja "Mestarien aamiainen" on luettu moneen kertaan.
      Vonnegut on mielestäni 1900-luvun "visionäärejä". Teoksensa vaikuttivat kirjallisuuden lisäksi myös muuhun sen ajan kulttuuriin, esim. Hector, John Irving ja Arto Paasilinna saivat vaikutteita Vonnegutilta.

      Kaikkein uusinta tuotantoa en ole lukenut, esim. "Siniparta" oli lainassa mutta jätin kesken koska se oli niin tylsä.Mutta se olikin jo 80-lukua.

    • Vonnegut-fani

      Parhaana pidän edelleen teosta "Teurastamo 5". Sen älyttömyydet voivat selittyä sota-aikaisilla traumaattisilla kokemuksilla.

    • pyh...

      Mä luin Ajan järistyksen. Mun mielestä se oli suuremmaks osaks tosi surkee ja hermot oli mennä, ku piti siit viel ainekin vääntää. Onko sen muut kirjat parempia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6808
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2006
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1668
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1218
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      48
      1074
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1045
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      967
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      909
    Aihe