Istanbulissa on poliisi ja vasemmistosissit ottaneet yhteen. Poliisi on tehnyt useita ratsioita eri puolilla kaupunkia ja on ajoittanut toimensa vapun aikaan, joka on kuulema usein levoton kaupungissa. Kokoontumiset ja tapahtumat on kielletty Taksim-aukiolla. Ihan kiva, vapun aattona ollaan lähdössä!
Levotonta
4
806
Vastaukset
- ja sitten????
Tuotahan se on ollut meno kymmeniä vuosia sekä Vappuna että välillä joskus muulloinkin. Voi olla levotonta, mutta voi myös olla niin, ettet tiedä siitä mitään muuta kuin sen mitä tv ja lehdet kertoo.
- Zeynep1
No niin, iltaa Istanbulista. Saanen sanoa, etta nyt on kylla mopo lahtenyt teikalaiselta kasista. 1) Taalla on joka ikinen vappu mellakoita. Joka ikinen vuosi Taksimilla hengaaminen on kiellettya. 2) Taalla on viime aikoina pidatetty lukuisia ihmisia erinaisista suunnitelmista joten sinallaan noissa jutuissa ei ole yhtaan mitaan uutta. 3) Jos olette taalla Vappuna ja majoitutte Taksimissa suosittelen, etta lahdette vanhaan kaupunkiin tai prinssisaarille aamulla klo 08.30 ja palaatte Taksimiin vasta klo 18.00. Taten valtatte jaamasta minnekaan ongelmatilanteeseen. 4) Viime vuoden pahimmat kahakat kaytiin meikalaisen parvekkeen alapuolella, niin, etta tana vuonna parvekkeella on kaytossamme jonkun jenkkilaisen rajahteen kuori jonka sukulainen poimi kasiinsa kotimatkalla (makkaranpaksuinen, hyva tuhkis sinansa). Oma vappuni sujui erinomaisesti, silla lahdin kotoota ulos Leventiin ja Etileriin katukahviloihin ja ostareille koko paivaksi, nauttimaan cappuccinosta ja lempeasta kevattuulesta. Summa summarum; nyt lopetat typeran panikoinnin ja suunnittelet vain 1.5. niin, ettet ole Taksimissa, Kadikoyssa, Osmanbeyssa, Pangaltissa tai Sislissa. Suosittelen saaria tai Sultanahmetia (Topkapi jne.)
- Sultanahmet
on Zeynepin mielestä nyt niin hyvä paikka. Aikaisemmissa keskuteluissa hän ei edes veisi äitiään sinne. Näin se maailma muuttuu "Eskoseni"
- Zeynep1
Sultanahmet kirjoitti:
on Zeynepin mielestä nyt niin hyvä paikka. Aikaisemmissa keskuteluissa hän ei edes veisi äitiään sinne. Näin se maailma muuttuu "Eskoseni"
Saivartelua saivartelua, puurojen ja vellien keskenaan sekoittamista. Olen vastustanut *majoittumista* Sultanahmetissa, en elaessani siella *nahtavyyksiin tutustumista*. Nailla kahdella verbilla on huomattava ero. Jos en suosittele Pasilassa asumista, se ei tarkoita automaattisesti, etta vastustaisin siella kaymista. 1.5. kun keskustassa on aiva takuuvarmana meininkia, kannattaa seikkailla jossakin muualla kuin isoilla keskustan aukioilla. Sultanahmetin sijasta muita mahdollisia paikkoja on esim. ostarit (Cevahir, Metrocity, Kanyon, Istinye), merenrantalahiot (Bebek, Arnavutköy, Sariyer jne.) tai vaikkapa Prinssisaaret.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1049334
- 474529
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021966Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html421881- 241610
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131361Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,381287Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54917Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31902Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v30893