Rakkaallef

koiralleeenn

Olit kuin ihmislapsi, aina eloisa iloinen, tyhmänrohkea, aito oma kaunis ryttynenäni. Sielu yhtä viaton kuin värisi - puhtaanvalkoinen. Kun itkit, itkit ääneen, vaatien, ja kerroit huolesi minulle, vaikken ymmärtänytkään mitä yritit sanoa. Niin hellyyttävä olit, oma surusilmäni. Rakastit vapautta, kuin taivaanlintu, mikä koituikin kohtalokkaaksi. Toivottavasti oletkin sellainen nyt. Ei, helppo lapsi et ollut, se teki sinusta sitäkin rakkaamman. Voi kuinka vieläkin sinua kaipaan, nöpöiseni. vaikka vuosia sitten lähdit, aivan yllättäen. Huhtikuisena päivänä, samanlaisena kuin tänäänkin. Valkoinen, ryttyinen lakanani, joka silitystä niin kovasti kaipasi.

3

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Ymmärrän surusi.

    • tuuli64

      Osanottoni. Kyyneleet tulivat silmiin, niin kauniisti kirjoitit. Voimia ja jaksamista!

    • Hukka-Musti

      Tuo oli kaunista. Menetys oli varmasti suuri, samoin kuin tuska, eikä mikään tunnu sen korvaavalta. Muista kuitenkin todellisuuden sanonta >>tuska häviää aikanaan, rakkaus ei koskaan>>.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      34
      9218
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      27
      3706
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      55
      2270
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      107
      2110
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      18
      1886
    6. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      13
      1490
    7. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      25
      1319
    8. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1207
    9. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      916
    10. Millaisia odotuksia ensi vuodelle?

      Itse odotan parempaa taloudellista tasapainoa ja sen aion myös saavuttaa, kun onhan se vain minusta kiinni.
      Sinkut
      159
      843
    Aihe