Olin yksi ilta Siwassa, juuri ennen sulkemisaikaa eikä siellä ollut muita kuin minä ja sitten yksi toinen tyttö. Tiedän tämän tytön ja hän on juuri täyttänyt 18v. Hän osti siideriä. Katsoin sitten vähän matkan päästä niin se myyjä ei kysynyt siltä mitään henkkareita, myi vaan ne siiderit. Eikös kaikilta, jotka myyjän mukaan näyttävät alle 23-vuotialta pidä varmistaa ikä? Mistä tämä myyjä muka pystyi olemaan varma, että se tyttö on 18v.? Se on vielä niin nuoren näköinenkin, ei siis ikäistään vanhemman näköinen.
Mietin vaan, että jos minä menisin tuonne kyseiseen kauppaan ja sama myyjä ois vaikka kassalla niin myisiköhän se mullekkin alkoholia eikä kysyis mitään henkkareita? Itse olen siis 17v. Kannattaako kokeilla? Sitten ois vähän noloa, jos se kysyiskin paperit.. Mutta se ei kysynyt siltä toiseltakaan tytöltä niin miksi sitten minulta? Meillä on vain vuosi ikäeroa, joten näytämme aika samanikäisiltä, koska eihän se vuoden ikäero nyt näy silleen.
Alkoholin ostosta
keijukainen_92
71539
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Se voi kuule olla niin, että samainen myyjä on ennenkin myynyt sille tytölle, ja on aikaisemmin kysynyt henkkareita. Jos myyjä muistaa tapauksen ei hän välttämättä kysy papereita uudestaan. Ei kannata alaikäisenä yrittää ostaa!
itkettääkö kun ei pääse aikuistumaan, yhyyy!
no käy kokeilemassa, mitä menetät?
Siwat on sen verran pieniä kauppoja, että kyllä myyjät oppii tunnistamaan vakioasiakkaat. Tälleen ainakin meidän Siwassa. Yhdyn jo aiemmin kirjoitettuun mielipiteeseen siitä, että kenties tyttö oli käynyt ennenkin. Tosin olen samaa mieltä sun kanssasi. Ja Suomen lakikin on. Kaikilta alle 23-vuotiaan näköisiltä pitää kysyä papereita. Se ei ole mikään "loukkaus," "hei näytätpä tosi kakaralta, onkos sulla henkkareita" vaan ihan yksinkertainen käytäntö.
Itse kerran kysyin kolmekymppiseltä papereita ja voitte vain uskoa kuinka tyytyväiseltä hän sen jälkeen näytti :D
No mitä vikaa? :D Eikös sen olisi pitänyt olla tyytyväinen jos oli niin nuorekkaan näköinen.
Tunsi varmaan entuudestaan. Itse kun tein kaupanalalla hommia myyjänä niin kysyin yhdeltä tytöltä kolme kertaa paperit ku oli niin nuoren näköinen. Sitten opin että kyllä se on 18-vuotias enkä siitä eteenpäin enää siltä niitä kysynyt... Eli siitä varmaan oli kyse :)